A ​Lélek Sötét Éjszakái 4 csillagozás

Az élet megpróbáltatásaiból kivezető ösvény felfedezése
Thomas Moore: A Lélek Sötét Éjszakái

Egyszer vagy másszor szinte mindenkivel előfordul, hogy bánattal, megpróbáltatásokkal, veszteséggel, reményveszteséggel vagy kudarccal teli időket kénytelen megélni, melyek oly nyugtalanítóak és tartósak, hogy a lélek sötét éjszakájának is nevezhetnénk őket. Minden emberélet fényből és sötétségből, boldogságból és boldogtalanságból, életerőből és sorvadásból áll össze. Minden változékonyság és különbözőség kútfője az, ahogyan eme hangulatváltozásokat szemléled. Vajon az önámításba és a kínzó pótcselekvésbe burkolod magad a valóság elől? Vajon hagyod, hogy klinikai eset légy és depresszióssá válj? Vagy megnyitod szíved a misztika előtt, mely éppoly természetes, mint a Nap és a Hold, a nappal és az éjszaka, vagy a nyár és a tél?

Mandala-Veda, Budapest, 2005

Vladi>!
Thomas Moore: A Lélek Sötét Éjszakái

Thomas Moore: A Lélek Sötét Éjszakái Az élet megpróbáltatásaiból kivezető ösvény felfedezése

Szűkebb értelemben a lélek sötét éjszakája a spirituális ébredés egyik szakasza, amelyet ahhoz az átlényegüléshez hasonlítanak, amikor a hernyó bebábozódik, majd lepke lesz belőle.
Ez a könyv jóval tágabb értelemben használja ezt a kifejezést, és azokra a nehéz életszakaszokra vonatkoztatja, amin bárki átmehet többször az élete során, ilyen-olyan okokból (betegség, szerelem, szeretteink elvesztése stb.).
Még most sem tudom eldönteni, hogy ez most zavar-e engem vagy sem. Mert tényleg sokszor vannak közös vonások a fent említett két megközelítés között, de egy „szimpla” szerelmi bánatot, vagy egy gyászt egyként kezelni egy szinte újjászületésnek megfelelő átalakulással az számomra nem egyértelműen szerencsés. Na mindegy ez már legyen az én bajom, de végülis a könyv sok hasznos dolgot ír le, bármilyen sötét időszakon is megy át az ember.
Ami sokszor nehezen befogadhatóvá teszi, az a többnyire dagályos és túlírt stílusa.

Vladi>!

Mai modern gondolkozásunkkal hajlunk az értelem és az érzelem szétválasztására. Nem értjük, hogy szenvedélyeink ki akarnak hozni valami értelmeset életünkből. Csak a közvetlenül előttünk lévő problémát látjuk, mintha csak egy megszerelendő gépezet lenne. Gyakran nem vesszük észre, hogyan kapcsolódnak szervesen egymásba az élet részei, és hogy az egyikben megjelenő nehézség, hogyan mutat rá a többiben szükséges változtatásokra.