Naplók ​1940–1955 5 csillagozás

Thomas Mann: Naplók 1940–1955

A ​Thomas Mann naplóiból készült válogatás első kötete, mely 1939-ig mutatott be részleteket az írói életműhöz szervesen hozzátartozó feljegyzésekből, 1988-ban jelent meg kiadónknál. Azóta sorra napvilágot láttak Németországban a teljes naplót felölelő további kötetek, ezekből közöljük a legérdekesebb szemelvényeket. A feljegyzések alapvető jellemzője itt is – akárcsak az első kötetben – az, hogy a naplóírónak egyaránt fontos a banális külső események – séta, látogatások stb. – pontos közlése, valamint monoton napirendjének keretei között folyó, mozgalmas szellemi életének és heves érzelmeinek a regisztrálása.
A Thomas Mann szellemi tevékenységét dokumentáló feljegyzések közül talán legizgalmasabbak azok, amelyek a születő-formálódó művekkel kapcsolatosak, amelyekben Mann azt latolgatja, melyik téma tudná még felvillanyozni és miért – például Gregor története, a „kiválasztotté” –, de izgalmasak azok a passzusok is, amelyek az író politikai nézeteit rögzítik, reflexióit a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Memoria Mundi

Európa, Budapest, 2002
676 oldal · ISBN: 9630770458 · Fordította: Schweitzer Pál

Thomas Mann: Naplók 1940–1955

Mit mondhatnék én Thomas Mannról? Elmond ő mindent magáról az írásaiban. Végigolvasva a megmaradt naplóit (maga égetett el pár évnyit) minden mondatát, amit a könyveiben leírt, megélt.
A naplókban annyira őszinte. Milyen lehetett a feleségének, a gyerekeinek ezeket olvasni?
Hitlernek állandó jelzője: állat, barom. Van olyan politikus, akit én is így illetek.
Egy csalódásom van: Még élt mikor én születtem, de aznap nem írt naplóbejegyzést. Kár. Érdekes lett volna.

Értékelés helyett ima:

Mennyire lehet csodálni, szeretni és érteni ezt az embert! Ahogy annyi minden katasztrófával szembenéz, és helyt áll, legyen szó a fiatal férfiakhoz való vonzódásáról (különben ebben a kötetben gyönyörű, reménytelen szerelmi történetet olvashatunk a 70 éves Manntól), a halálhoz vonzódó fia, Klaus öngyilkosságáról (ő írta különben a Mefisztót), arról, hogy baloldalisága miatt egyaránt megbélyegezték a náci Németországban, aztán a háború után a hidegháborús Egyesül Államokban, vagy főképpen a regények és elbeszélések (mellette tanulmányok, előadások) megírásának és előkészítésének óriási küzdelmeiről. Helytállt. Kívülről nézve rendkívül erős, határozott és tiszteletreméltó ember. Ha már belülről nézzük, a naplói alapján, kirajzolódik az is, milyen ember volt – hogy ember volt, esendő, szánandó, de pont emiatt valóban tiszteletre és szeretetre méltó. Ilyen szeretnék én is lenni, hasonlóan nagy művekkel, és lehetőleg kevesebb gyötrődéssel, kedves Isten. Ha lehet. Köszönöm.

SignorFormica
Thomas Mann: Naplók 1940–1955

Letehetetlen könyv. Rendszeresen újraolvasom, részleteiben. Mann történelmi éleslátása, és kommentárjai a legjobbak. Magánéletének, emberi kapcsolatainak háttere is feldereng, de elsősorban a közéleti gondolkodó az igazi csemege ezekben a naplórészletekben. Azért ki kéne adni a teljes naplót magyarul, kedves szerkesztők!

tgorsy

Irigylem az angol nyelvbe és kultúrába beleszületettek helyzeti előnyét.

tgorsy

Borzasztó elgondolni, hogy túlélem alkotóerőmet, hogy még itt vagyok, de már nem hozok létre semmit.

tgorsy

… ó, mennyire szeretem és csodálom a létrehozás képességét, a művet, különösen most, öregségemben, amikor ez a képesség megszűnt bennem. Szerencsének mondhatom magamat, hogy 25, 50, 60, és 70 évesen, A Buddenbrookház-zal, A varázshegy-gyel a József-fel és a Faustus-szal én is mint kisebbfajta létrehozó léphettem a világ elé. Bizony, én nem voltam nagy. De a nagysághoz fűződő valamelyes gyermeki bizalmasságom belopott műveimbe némi mosolygó utalást a nagyságra, ami a művelteknek, a jóravalóknak, a mulattathatóknak örömére szolgálhat manapság és a jövőben is.

tgorsy

Rossz közérzetet okoz a folyamatos és egész figyelmet lekötő munka hiánya.

Frank_Spielmann I

Hol itt a logika? A [nürnbergi] per minden szervezőjét kiátkozta az egyház. Hitlert és bűntársait viszont soha nem átkozták ki.

1949. február 7.

Frank_Spielmann I

Nietzschét olvastam. Előírásokat ad a nemi életre. (Életében csupán kétszer közösült.)

1944. április 16.

Kapcsolódó szócikkek: Friedrich Nietzsche
tgorsy

K. összeveszett Monival – rögtön bekövetkezik az ilyesmi, mihelyt épelméjű emberként kezeljük a gyereket. Igen súlyos határeset.
[K. – Th. Mann felesége]

Frank_Spielmann I

Szappant találtam a mosdótálon, szokatlan.

1947. augusztus 23., Noordwijk