Európa, ​vigyázz! 2 csillagozás

Thomas Mann: Európa, vigyázz! Thomas Mann: Európa, vigyázz! Thomas Mann: Európa, vigyázz!

Az Európa, vigyázz!-ban (melyet elégetett a náci hatalom) Thomas Mann analizálja a fasizmus elterjedésének feltételeit. „Az új világ gyermekei”, írja, mintha örök vakációt vettek volna ki az „én” iskolájából, és kényelmesen elhelyezkednek a kollektívumban, „az erőszakon kívül csak a hazugságban hisznek”.

Gondolat, Budapest, 1957
156 oldal · puhatáblás · Fordította: Komlós Aladár
Anonymus, Budapest, 1947
196 oldal · Fordította: Komlós Aladár

soksokx_Csilla>!
Thomas Mann: Európa, vigyázz!

Nem csoda, hogy a nácik elégették ezt a könyvet. Mann elmélkedései a fasizmusról, az ideológiáról mely lángba borította Európát. Hathatós figyelmeztetés, kár, hogy senki nem hallgatott rá.
Ezt könyvet a Nobel-díjas író előadásai, esszéi, beszédei alapján állítottak össze. Thomas Mann igazi európai volt, a humanizmus és a szociáldemokrácia elvei alapján szállt síkra az egyre erősödő fasizmussal szemben. Jutalma a száműzetés és állampolgárságától való megfosztás lett. Bár előadásaival végighaknizta a világot, mire hallgatni kezdtek rá, már késő volt.
„Ne féljetek! Igazság és értelem egy sötét időre talán elnyomható odakünn – bennünk mindörökre szabad marad, és a szellem a művészet szabad magasságából nem magára hagyottan, hanem minden jóravaló ember biztos szövetségében neveti a diadalmas ostobaságot.”