Ének ​a kisgyermekről 5 csillagozás

Thomas Mann: Ének a kisgyermekről Thomas Mann: Ének a kisgyermekről

Ötödik gyermeke, Elisabeth születése után vetette papírra Thomas Mann Ének a kisgyermekről című hexameteres versnovelláját. A mű unikum a manni életműben, részint verses formája miatt, de idilli jellege okán is (maga a szerző nevezte idillnek). A bűbájos költemény nem emlékeztet a nagy manni művekre; egy kislányától elbűvölt apa vallomása, egy a kisgyerek fejlődését naponta gondosan figyelő szülő játékosan irodalmi formába öntött „naplója”, amelyből azonban nem hiányoznak – ha csak alkalmi villanások erejéig is – a zseniális epikus meglátásai, ábrázoló vénája és sokszorosan összetett iróniája.

Eredeti cím: Gesang vom Kindchen

Édesvíz, Budapest, 1997
146 oldal · ISBN: 9635282176 · Fordította: Hegedüs Géza
Magvető, Budapest, 1957
146 oldal · Fordította: Hegedüs Géza

Mpattus P>!
Thomas Mann: Ének a kisgyermekről

Talán az érdekes szóval tudnám leginkább jellemezni ezt a kötetet.

Érdekes volt, mert nem tudtam róla, hogy Thomas Mannban bizonyos szintű költői véna (is) csörgedez. Érdekes volt, mert úgy érzem, sok mindent megtudhattam róla, az életéről, a gondolatairól…többet, mint mondjuk a Mario és a varázsló című írásából. Érdekes volt a kötet szerkesztése is, a bal oldalon német, a jobb oldalon magyar szöveggel olvasni a művet. Érdekes volt, mert az előszóban a fordító mintegy kihúzza magát az esetleges fordítói sutaságok alól. Szóval: marad az érdekes.

pelz P>!

Ők sem voltak jók, de a német sem – bizony így van;
aljas volt ez a kor, s szolgálta e kort a te néped.

A keresztelő