Értékelések 15

Garbitsch>!
Thomas Mann: Doktor Faustus

Thomas Mann: Doktor Faustus Adrian Leverkühn német zeneszerző élete, egy barátja által elmesélve

Bakatcha>!

Kovács_F_György>!

sallai_laci>!

Kilgor_Trout>!

trumanblack>!

láthatón__túl>!
Thomas Mann: Doktor Faustus

„Bováryné én vagyok” mondta Flaubert. Akkor Adrian Leverkühn: Thomas Mann. Ebben össze is foglalható a nagy mű. Nem török pálcát Mann fölött, amikor bevall tulajdonképpen mindent: saját pedofíliáját, homoszexualitását, istentelenségét. Ami zavar és emiatt nagyon destruktívnak tartom a könyvet az az, hogy az isteni bűnbocsánatról lemond, ezt fel sem veti igazán, hanem mély apátiába süllyedve csak a büntetésre koncentrál. „A búsulásban kegyetlenség van” mondja a Biblia, és ez igaz Mann szellemiségére is. A regényben Mann (Leverkühn) sok részletet figyelembe véve valójában ELDÖNTI, hogy ő már az ördög fia, kárhozat gyermeke. Ez a valóságban nem így van. Az embernek nincs kompetenciája ezt így eldönteni. Emberi hatáskörnél nagyobb dolog ez, és ennek ellenkezőjét állítani, nagyfokú inkorrektség egy igazságot kutató író részéről. Az írás emiatt egy nagy vádirat a kereszténység Istene ellen, aki egy tulajdonképpen banális bűnöst sem tud (de még inkább, lehet hogy nem is akar?) megmenti az ördög kezéből…

Inpu>!
Thomas Mann: Doktor Faustus

Számos, remekebbnél remekebb értékelés és találó megállapítás, elemzés érhető el erről a könyvről, a redundanciától óvakodván lemondanék ezek szaporításáról. Egyetlen szubjektív megjegyzés engedtessék meg. Lényegesen kevesebb lennék, ha nem olvasom el ezt a könyvet. Korrajzi szempontból hűen alliterál mindazzal, mely napjainkban a legszűkebb társas és szakmai környezetünkben végbemenni látszik társadalompolitikai szempontból – mind az egyén, mind a közösség szintjén. Valamennyi álcázott és bevallott vendégszöveg ellenére, minden szándékolt töredezettség mellett is egy végtelenül egységes és sajnos, végtelenül fájdalmas kicsengésű mű született Thomas Mann tolla nyomán. A fájdalom azonban kiváló indikátor, s ilyetén formán a gyógyulás előfeltétele.

Bumble>!

Reinhard>!