A ​varázshegy 308 csillagozás

Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy Thomas Mann: A varázshegy

Thomas Mann monumentális regénye a század elején játszódik egy davosi tüdőszanatóriumban. Ide utazik fel a fiatal Hans Castorp unokabátyja látogatására s a tervezetten három hét helyett hét esztendőt tölt Berghofban. Ennek a világtól elzárt mikrokozmosznak nagypolgári légkörében szinte szemünk láttára sűrűsödnek azok a gócok, melyek az első világháború kirobbanásához vezettek. Sőt, már a fasizmus réme is előreveti árnyékát. A „Varázshegy”-ben Hans Castorpnak, ennek az átlag tehetségű német ifjúnak meghódításáért küzdenek a humanizmus és a későbbi fasizmus erői.

Eredeti mű: Thomas Mann: Der Zauberberg

Eredeti megjelenés éve: 1924

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: A világirodalom klasszikusai, A világirodalom klasszikusai, Klasszikus mesterek

GABO, Budapest, 2014
848 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636899042 · Fordította: Szőllősy Klára
GABO, Budapest, 2004
846 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639526371 · Fordította: Szőllősy Klára

Hans Castorp · Lodovico Settembrini · Behrens doktor · Leo Naphta · Madame Chauchat · Mynheer Peeperkorn

marschlako P
Thomas Mann: A varázshegy

Régen olvastam már klasszikus nagyregényt – épp ideje volt.

Az a jó, vagy legalábbis azt szeretem különösen ezekben a regényekben, hogy az ember szinte észrevétlenül át tud keveredni a világukba, részletességüknek köszönhetően szinte kiszakad saját idejéből és a történet szereplőivel éli át azok mindennapjait. Thomas Mann pedig valahogy különösen képes arra, hogy az olvasót hipnotizálva belegöngyölje regénye világába.

Ez annak idején, A Buddenbrook házat olvasva ez a hatás el is távolított az írótól (előtte egyedül – kötelező olvasmányként – A Mario és a varázslót olvastam), mivel a Buddenbrook családdal együtt én is csak csúsztam egyre le a lejtőn, s a végére érve a teljes kilátástalanság érzése vett erőt rajtam. Talán rossz élethelyzetben is talált rám, mindenesetre az okozott elmélyített depresszió egy jó időre eltávolított Manntól. Aztán egyszer csak levettem a polcról a József és testvéreit*, s nem is tudtam elszakadni tőle, az egyik kedvenc regényem lett.

A varázshegynek nagy várakozásokkal néztem elibe, mivel már sok jót hallottam róla, s bár annyira nem tudott megragadni, mint A József és testvérei, ezt is nehezen tudtam letenni**. Talán egyedül a spiritiszta részek értelmét nem láttam a regény vége felé. Nem zavart Naphta és Settembrini állandó vitája sem, bár a két szélsőséges nézet csatája gyakran megfeledkezett az arany középútról, ahogy azt Hans Castorp a hóviharban bekövetkezett kalandja alatt oly jól meg is látta.

Egyáltalán nem könnyű olvasmány, viszont bőven meghálálja a beléfektetett energiát.

*Nem tudom, kinek jutott az eszébe az a remek ötlet, hogy mind az 1700 oldalt egy kötetben jelentesse meg, de érdemelne valamilyen különdíjat, az biztos. Mindenesetre csak otthon tudtam olvasni, békávézásra teljesen alkalmatlan volt.
** Szerencsére a GABO Kiadó két kötetben adta ki, ami jóval kezelhetőbb formátumot eredményezett.

motyi11 P
Thomas Mann: A varázshegy

Az idő regénye, ami néha repül, máskor csak vánszorog. Vagy még inkább az idő relativitásáé. Nincs sok cselekménye, ami van, az néhány oldalban elmesélhető. Mégsem unalmas általában. (Naphta és Settembrini parttalan, csak a vita élvezetéért folytatott vitáit azért néha untam.)
Igazi nagyregény, elmélyülést, sok utánagondolást igényel. És nem ajánlott hajnalban, álmosan buszon olvasni. Attól tartok, ez sokat elvett az élményből.

stancili1
Thomas Mann: A varázshegy

Vannak könyvek, amikhez nem lehet értékelést írni, mert minden méltatás csak értelmetlen közhely lenne.Sablonosan: „Nagyon tetszett, blablabla” – köszönjük. Tudálékosan: „Hans Castorp jellemének fejlődése blablabla” – ezt is. „Ez mekkora vacak volt blabla” -ezt is.

A Varázshegyet mindenkinek legalább egyszer el kellene olvasnia (noha Thomas Mann maga azt javasolta, hogy befejezés után azonnal álljon neki az olvasó újra). Ha nem érti meg: nem baj, ha elalszik rajta minden percben: az sem, ha megváltoztatja az életét – azért ne túlozzunk :) Valamilyen pozitív hatást gyakorolni fog rá a mű, ez bizonyos.

A teremtő szellem kiemelkedő alkotása a mű. Kikerülhetetlen, kihagyhatatlan, legalábbis szerintem.

kékcseresznye
Thomas Mann: A varázshegy

Több ismerősöm is mondta már nekem, hogy olyan vagyok, mintha Thomas Mann Varázshegyéről jöttem volna le. Ugyanis légúti betegségben szenvedek, mióta az eszemet tudom. És gyerekkoromban minden nyáron eltöltöttem egy hónapot egy tüdőszanatóriumban, igaz nem Svájcban, csak Budán.
Ezért is régi mumusom ez a regény. Már évek óta terveztem az olvasását, de amikor kezembe vettem és belelapoztam, mindig rosszullét fogott el. Mert annyira zsigerileg érint a tartalma, annyira át tudom érezni, mintha rólam szólna. Most már eljutottam arra a szintre az önfejlesztésben, hogy sikerült végig olvasnom anélkül, hogy túlságosan felzaklattam volna magam rajta. És nem bántam meg, mert nagyon sokat tanultam a regényből. Ugyanis Hans Castorp lelkivilága zavarba ejtően hasonlít az enyémre, tehát önismereti kurzus is volt egyben.
A könyv legemlékezetesebb részei számomra Settembrini és Naphtha elmélkedései, azokat pont úgy élveztem, mint Castorp maga.

Bogas P
Thomas Mann: A varázshegy

Nem olvastam egy évig, de majdnem, legalábbis elég hosszú időbe telt, főleg, hogy így a regény végén már nem vagyok biztos abban, hogy tudom, mi az az idő, meg hogy az hogyan telik, de volt egy nagyon jó Thomas Mann szeminárium, ahol elég sokat beszéltünk többek közt erről a regényről is, gondoltam, hogy jó lesz, de még annál is jobb lett, természetesen, és csak 1036 oldal, és igazából nem tudok, mit írni, csak ilyen hülyeségeket, szóval, ha majd valaki kitalálta, hogyan lehet erről a könyvről értékelést írni, szóljon.

olvasóbarát P
Thomas Mann: A varázshegy

Szeretem Thomas Mann írásait, ezzel a kötettel azonban volt némi gondom. Nagyon jó részek, fejezetek vannak benne, a szöveg jelentős része ébren tudja tartani az olvasó érdeklődését. Remekül megválasztott a főszereplő figurája, az olvasó sejti a fejleményeket, szinte várja, hogy mikor következnek be, mert jó elő van készítve a cselekmény kibontakozása, jól adagoltak a jelek, az olvasó szinte az íróval és az orvossal együtt jut el a megoldáshoz. Összességében azonban számomra egy picit túlírt a történet, nagyon sok filozófiai, tudományos nézet van benne, a jezsuiták és a szabadkőművesek titkainak kutatása, egymással vitáztatja a különböző nézeteket. A szerelmi szál nagyon elnyújtott és befejezetlen, kidolgozatlan. A történet utolsó fejezeteiben mintha a szerző sem találná igazán a főhős helyét és szerepét.

brigi11 P
Thomas Mann: A varázshegy

Valahol azt olvastam, hogy 7 évig tartott mire Thomas Mann megírta a könyvet, én meg helyenként úgy éreztem, hogy már 7 éve olvasom. Helyenként borzasztóan lassú, semmit mondó, igaz egy ilyen környezetben játszodó történettől nem is lehet elvárni, hogy pörögjenek az események, helyenként viszont hihetetlen gondolatokat mutat be Thomas Mann és az ember álla leesik a döbbenettől, hogy mennyire helyénvalóak még a mai világban is.
Összeségében szerettem Hans Castorpot és egy két hetes fekvőkúrára engem is elküldhetne valaki.

SignorFormica
Thomas Mann: A varázshegy

A világ felett lebegve, a világtól távol, a lélek labirintusaiban kutakodik a főhős. S amit megtapasztal, hogy egy gonosz és egy jó angyal küzd a lelkünkért, és a frontvonalban állva az embernek magának csak akkor lehet esélye, ha végre mer cselekedni.
A varázshegy beavatásregény. A két varázsló Naphta és Settembrini. A szanatórium a létezés betegségét gyógyítaná, de nincs ellenszer. Pontosabban van: a gondolkodás és a művészet alkímiája.
Másodszor olvastam (a kihívásban első, 2017-es olvasás), szerintem Mann messze legjobb, legkomplexebb regénye. A betegség metaforájának mágikusan pontos archeológiája. Betegnek lenni annyi, mint a létezés értelmét kutatni: A világ romlottságát a Teremtő szemére hányni, még akkor is, ha ezért ránk küldi démonait..

marlowe
Thomas Mann: A varázshegy

Már megszületett az az ember, akinek a tudata mindig létezni fog, adták hírül a technológiai szingularitás hívei, csakhogy a bejelentésre A varázshegy beavatottjai minden bizonnyal mosolyogva legyintettek, mert ők tudják, hogy az időérzékelés manipulálásán keresztül ősidők óta biztosított az öröklét, avagy őszülésig nyújtott élet is lehet kérészpislantás, egy adag LSD pedig sokéves tapasztalás.
A varázshegy nagysága, hogy a kizökkent idő fenséges érzése az olvasóra is hipnotikusan hat, ezáltal – Castorphoz hasonlóan – idilli lebegésben követhetjük Settembrini és Naphta többfordulós műveltségi vetélkedőjét, és határidős szorongásainkat levetkőzve merenghetünk azon, hogy egy nem csak látszatra koncepciótlan regényben hogyan válhat a tengernyi társadalmi problémára megoldást kereső Európa gyötrelmesen megbabonázó metaforájává egy zsákszanatórium, ahol úgy tűnik a kezelés esszenciája nem a gyógyulás, hanem a betegség megélése.
Rendkívüli regény, a tavalyi év legemlékezetesebb tripje.

Epilógus

(…) az ember lassan megszokja, hogy nem szokja meg.

344. oldal (Európa Könyvkiadó, 1988)

Eszter01 P

A férfi a saját vágyától mámorosodik meg, a nő azt kívánja, hogy a férfi vágyától mámorosodjék.

mandarina

Az időnél nincs „voltaképpen”. Ha hosszúnak érzed, hosszú, ha rövidnek érzed, akkor rövid, de hogy igazából milyen hosszú vagy milyen rövid, azt nem tudja senki. Egy perc olyan hosszú… vagyis annyi ideig tart, amíg a másodpercmutató egyszer körbejár… ténylegesen a mutató körbejárása, az a mozgás, térbeli mozgás ugyebár? Megállj, vigyázzunk! Az időt tehát térrel méred. De hisz ez olyan, mintha a teret az idővel akarnánk mérni… Hamburgtól Davosig húsz óra, igen, vasúton. De gyalog… gyalog meddig tart? Hát gondolatban? Gondolatban egy másodperc töredékéig.

Enola87

A szerelem semmi, ha nem őrület, ha nem esztelenség és tilos kirándulás a bűnbe. Másképp csak kellemes banalitás, csak arra való, hogy békés dalocskákat énekeljenek róla a síkföldön.

2. kötet, 62. oldal

Frank_Spielmann I

Végeredményben úgy látta, hogy a becsületnek jelentős előnyei vannak, ámde a gyalázat előnyei sem csekélyebbek, sőt ez utóbbiak egyenesen határtalanok.

I. kötet, 110. oldal

Epilógus

(…) szerelemben az esztétikai értékítélet éppúgy nem jut szóhoz, mint az erkölcsi.

343. oldal (Európa Könyvkiadó, 1988)

Frank_Spielmann I

Mindig csak zűrzavar sül ki belőle, ha az emberek sokat beszélnek, és nézeteket nyilvánítanak.

II. kötet, 61. o

Frank_Spielmann I

Annyiféle fajtája van az ostobaságnak, és ezek közül az okosság nem is a legjobb…

II. kötet, 330. o

Frank_Spielmann I

…mégiscsak egészen más érzés, ha az ember a saját könyvét olvassa…

I. kötet, 368. o

Frank_Spielmann I

…a szépirodalom tárgya majd mindig a szenvedés; még másod- és harmadrendű remekművek is valami módon mindig a szenvedéssel foglalkoznak.

I. kötet, 332. o

Ezt a könyvet itt említik