Arthur ​királynak és vitézeinek, a Kerek Asztal lovagjainak históriája 14 csillagozás

Thomas Malory: Arthur királynak és vitézeinek, a Kerek Asztal lovagjainak históriája

A középkori lovagvilág szokásait jól példázza Sir Thomas Malory Arthur királynak és vitézeinek, a kerek Asztal lovagjainak históriája című műve. A rózsák háborúja idején élt kóborlovag könyve kedvelt olvasmánya volt korának.

Háttér, Budapest, 1998
452 oldal · ISBN: 963812850X · Fordította: Tellér Gyula
Háttér, Budapest, 1996
452 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638128267 · Fordította: Tellér Gyula

Chöpp

Egy nagyszerű mítosz remek feldolgozása. Sir Thomas Malory igazán szép köntösben és roppant élvezetes módon tárja elénk Arthur király és a kerekasztal lovagjainak történetét.

Hanaiwa

Nehéz csillagozni ezt a művet.
Párját ritkító történetgyűjtemény, a XV. századi lovageszmények korhű megjelenítése a nagy pozitívuma.
És a nagy negatívuma is. Hiszen a Vl. századba helyezett mondakör néhol igazán nehezen viseli a késő középkorban élt Mallory eszményeit. (nem is beszélve a tárgyi tévedésekről, amiket gáláns nagylelkűséggel helyez el több száz éveket csúszva)
A legfájóbb pont persze, ahogy lenni szokott a középkorban keltezett műveknél, az eredeti történet totális kifacsarása, a pogány Grál monda teljes kiherélése… Itt már a Grál meg van fosztva mindennemű kelta jelentésétől, gazdag háttere teljesen alá van rendelve a korszellemnek tökéletesen megfelelő Jézus-legendagyártás zászlaja alá…
Amiért mégis hordoz még értéket, az hogy Sir Mallory nehezen tudta még lefejteni a kelta pogány mítoszok allegória és szimbólumrendszerét, ettől egészen érdekes színezetet kapnak ezek a lovagtörténetek.
Na és persze, ne tagadjuk, rendkívül olvasmányos és magávalragadó,

Lilyana

A verses középkori regények után nagyon nehéz volt visszaállnom prózára, főképp, hogy ez iszonyatosan tömény cselekményt és generációfelsorolásokat tartalmaz. Néhol viszont ráuntam, közel sem volt olyan izgalmas, mint Chrétien de Troyes, így előfordult nem egyszer, hogy félreraktam vagy ugráltam az eseményekben. Amiért a hármon kívül kap még egy felet, az az irdatlan anyagfeldolgozásért és válogatásért jár, mert nagyon jó történetalapok egy mai modern regényhez. :)

janx

Általános iskolás voltam és emlékszem, úgy gondoltam, itt a tökéletes könyv, vastag, szép, okos…ma sem tudom, hogyan rágtam át magam rajta, de élveztem, másrészt fontos mondakör, Gyaloggalopp, ugye.

Tíci SP

(…) érdem, erény és jó tettek nem az öltözékben lakoznak, merthogy a férfierény és becsület az emberben magában lakozik, és sok tiszteletet érdemlő lovag nem ösmerszik meg a köznép előtt, mert – mint mondom – nem az öltözet teszi a kiválóságot és bátorságot.

34. oldal (Háttér, 1996.)