Távol ​a világ zajától 160 csillagozás

Thomas Hardy: Távol a világ zajától

Bathsheba ​Everdene, miután megörököl egy gazdaságot, úgy dönt, hogy maga irányítja azt. A viktoriánus korban ez merőben szokatlan, nem csoda, hogy Bathshebára sokan felfigyelnek, köztük három olyan férfi is, akiket szinte megigéz a lány elragadó szépsége és erős egyénisége. Az első közülük a gyakorlatias és szilárd jellemű Gabriel Oak gazda, aki miután elvesztette minden vagyonát, birkapásztornak szegődik Bathseba földjére. A második a szomszéd birtok tulajdonosa, a vagyonos és méltóságteljes William Boldwood. A harmadik pedig egy művelt, lovagias és fess katona, Francis Troy őrmester, aki nagy nőcsábász hírében áll.
    Bathshebának nincs szüksége férjre, anyagi és lelki szempontból is független, azonban mindhárom férfi megérinti valamilyen módon a szívét. A végső döntéshez drámai és sodró események láncolata vezet, melyek mögé Hardy az egykorvolt vidéki élet vonzó képét rajzolja meg, amire azonban már rávetül az iparosodás kíméletlen árnya.
    A gazdag… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1874

388 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632674636 · Fordította: Gy. Horváth László
392 oldal · ISBN: 9789632675145 · Fordította: Gy. Horváth László
ISBN: 9789632675145

Gabriel Oak · Bathsheba Everdene

Naiva P>!
Thomas Hardy: Távol a világ zajától

Még a molyságom előtt inkább klasszikusokat olvastam. Köztük Thomas Hardy-t. Ezt a könyvét viszont még nem olvastam. Úgy vettem észre, hogy kijöttem a gyakorlatból, ami a klasszikusok olvasási módját illeti. Valamilyen megmagyarázhatatlan oknál fogva, mint a legtöbb klasszikus, ennél is azt éreztem, hogy ugyan közel 400 oldal, de sokkal többnek éreztem. Nem mintha untatott volna, mert nem. Élveztem. Rendhagyó és nem előre kiszámítható (Hardyt ismerve főleg) romantikus regény egy akaratos, kitartó nőről és egy kitartó, ám erkölcsös és rendkívül önzetlen pásztorról. Sok kitérővel, megpróbáltatással. Kíváncsi leszek a filmre is.

Linszyy P>!
Thomas Hardy: Távol a világ zajától

Thomas Hardytól először az Egy tiszta nőt olvastam és azonnal kedvenc lett, így tudtam, hogy ezzel a könyvével sem lőhetek nagyon mellé. Imádom a címet és a borító is tetszik, nem is izgatott, hogy mi lesz a történet, csak olvashassam.

Végre rá került a sor és bár egy picit türelmesebb időszakomban kellett volna kézbe vegyem, így is nagyon tetszett. Bathsheba egy összetett női karakter, akit nem tudtam teljesen megkedvelni, de erre nem is volt szükség ahhoz, hogy érdekeljen, mi történik vele. Meglepődtem, hogy először férfi szemszögből követhetjük az eseményeket, amit később váltogat az író. Nagyon jól csinálta, így az olvasó mindig többet tudott a szereplőknél. Oak gazdát már a történet elején megkedveltem, nem is akartam más férfiakról hallani, de mondjuk nélkülük biztos unalmasabb lett volna a könyv.

Eszembe jutott néhány Austen és Bronte olvasásom, de Hardy mégis valami egészen egyedit hoz ezekhez képest. A főszereplőnk bár tapasztalatlan, mégis megáll a lábán férfiak nélkül, elvezet egy egész gazdaságot és nem fél segítséget kérni. A cselekmény helyszíne tényleg távol van a hangos várostól, imádtam figyelni a vidéki életet minden nehézségével, és ezzel már egészen el is altatta gyanakvásom az író. Aztán a kötet legvége akkora pofonokat oszt, hogy rögtön felébredtem révedezésemből és eszembe jutott, mekkora csapásokat mért Tessre az élet az Egy tiszta nőben. Így nem csodálkoztam rajta, hogy milyen végkifejlet kellett ahhoz, hogy Bathsheba végre meglássa, ami az orra előtt van.

Nagyon jó kis klasszikus, első próbálkozásnak is szívesen ajánlom, mert nem hosszú, könnyen olvasható és letaglózó romantikus történet. Biztos, hogy fogok még olvasni az írótól. :)

RTMariann P>!
Thomas Hardy: Távol a világ zajától

Nem pont erre számítottam. Tudom, hogy a klasszikus regények stílusa lassú folyású, vontatottabb, de ez erre a regényre extrém igaz. Oldalakon keresztül azt olvasni hogyan kel fel a nap…
Oak nagyon szimpatikus volt és jó lelkű, Bathsheba azonban épp az ellentéte. Fenn hordta az orrát, gőgös volt és lekezelő, holott ő sem gazdagságba született.
Nagyon szeretném elolvasni az Egy tiszta nőt, de azt hiszem jegelem egy kicsit Hardy urat.

Zöldövezet>!
Thomas Hardy: Távol a világ zajától

Elgondolkodtatott a regény címe, hogy valójában mennyire becsapós. Azt gondolnám, hogy a vidéki idill közepén játszódó kedves, romantikus történet, miközben dehogy. Helyette idilli vidéki környezetben játszódó irtó zajos kamaradráma. A világ zajától távol sokkal jobban hallani az érzelmek hangját, ez a regény pedig egy szerelmi nagyszimfónia.
Főtétele a szerelemben még tapasztalatlan, ám természetében temperamentumos, határozott, önállóságra törekvő fiatal lány, Batsheba Everdene, akit bárhogyan próbáltam, nem sikerült megkedvelnem. Magas lóról, bántón beszél a hozzá őszinte vonzalommal közeledő férfiakhoz. Nincs tekintettel érzéseikre, nem tudja átérezni, mit él át a másik fél, ugyanakkor elvárja tőlük a segítséget, és hiúságának legyezgetését. Szinte kívántam, hogy járjon pórul, hogy megtanulja értékelni a dolgokat, és észre venni, hogy ki értékes, ki pedig méltatlan. És lőn. A függetlenségére és önállóságára büszke, öntelt lány megkapja a maga szélhámosát spoiler. A lány körül bolygókként keringő három férfi főszereplő három külön világ, három teljesen különböző minőséget képviselnek. Kedvencem egyértelműen a csendes, jószívű, sorsának csapásait elfogadni képes, segítőkész pásztor, Gabriel Oak lett. Mellette a jómódú, középkorú agglegény gazdálkodót, Mr. Boldwood-ot sajnáltam spoiler. A jóképű, nőcsábász katonatiszt, Troy őrmester pedig szimplán elrettentő példa. A felelőtlen, léha életű férfi sem mások, sem saját szívét és érzelmeit nem becsüli sokra, ennek megfelelően bánik a nőkkel. Egyetlen őszinte pillanata volt, amikor sikerült magába néznie spoiler, és kiváltania belőlem szánalmat.
Hardy megkapó hűséggel ábrázolja a viktoriánus kori vidéki Angliát, és átélhetően, mélységeiben képes bemutatni szereplőinek jellemét, érzelemvilágát. Az Egy tiszta nő után újabb meghatározó, tartalmas regénnyel gazdagodtam a szerzőtől, amelyben ezúttal is a szerelem személyiséget formáló erejéről mesél hasonlóképp fájdalmasan. A 2015-ös filmváltozat pedig teljesen vissza tudta adni számomra a regény hangulatát, nagyon szerettem.

cicus61 P>!
Thomas Hardy: Távol a világ zajától

Ez a könyv most nem annyira tetszett. Az író régen nagy kedvencem volt, a Tiszta nő gyönyörű könyv, most már nem biztos, hogy tetszene. Lassan csordogáló történet egy olyan nővel, aki nem lopta bele magát a szívembe. Több férfi is udvarol neki, különböző mentalitású és tipusu. Nehezen tud választani, mindegyikben megfogja valami. Hát a pasik sem jönnek be, csak az egyik. Szerintem is érezni kicsit, hogy férfi írta a történetet, egy nő máskép írta volna meg, ebben biztos vagyok.

GTM>!
Thomas Hardy: Távol a világ zajától

Későn találkoztunk Hardy meg én. Ha ez néhány évtizeddel ezelőtt történik, talán meg is kedvelem. Ha még néhány évtizeddel korábban, akár szerelem is lehetett volna belőle. Így azonban kapcsolatunkat, helyesebben a saját Hardyhoz fűződő viszonyomat, a tiszteletteljes tartózkodás jellemzi. Elismerem erényeit, de megkedvelni nem tudtam, pedig nem benne van a hiba.

Nem tudom megmagyarázni, miért, de nekem nem jön be az angol romantika. Szegény Hardy pedig olyan klisékkel dolgozik, amik az ő korában még nem voltak klisék, sőt, bizonyára nagyon előremutató, modern eszköznek számíthattak, azóta azonban annyira elcsépelték őket, hogy engem a hideg ráz, ha találkozom velük. Például mikor feltűnt a színen a harmadik udvarló, a nyalka katonatiszt, egészen kétségbeestem, hogy ezt nekem most tényleg el kell olvasnom?! Annyira egyértelmű volt a „hogyan tovább”! Pihentettem is a könyvet néhány napig, aztán csak rávett a lelkiismert a folytatásra. Ekkor pörögtek fel az események. Volt itt kérem minden, a romantika teljes eszköztára: megesett lány, temetői jelenet sír felnyitással, tűzvész, tomboló szélvihar, özönvíz, meg az őrjöngő elemekkel rendületlenül megküzdő hős …, soroljam még?
Ám végül be kellett látnom, hogy Hardy mégis tudott meglepetést okozni a cselekményben is, de még inkább a jellemek és az emberi kapcsolatok ábrázolásában.

Többen írták, hogy nem tudták megszeretni a hősnőt. Nem csodálom, de én mégis benne látom a regény egyik értékét. Hardy egy lázadó nőalakot teremtett, aki nem akarja elfogadni korának női szerepeit. Szabadnak, önállónak szereti tudni magát. Csakhogy!!! Mégsem képes túllépni ez elutasított szerepeken. Rendkívül fontosak számára a külsőségek, a rangok, az, hogy mit gondolnak róla mások, és végül még a házasság is fontossá válik, s teljesen alárendeli magát méltatlan férjének. Lázadása megreked a durcás, akaratos gyereklány szintjén. Nem szimpatikus? Nekem sem. De a karakter megformálása tökéletes.

Amit viszont nagyon szerettem Hardynál, az a vidéki élet ábrázolása. Hosszú oldalakon át olvastam érdeklődéssel a birkanyírás részletező leírását, vagy hogy miként kell megszabadítani kínjaiktól a felfúvódott állatokat. A zsúpolás folyamatának megértéséhez még az internetet is segítségül hívtam! Hiába, városi gyerek lévén nincs elég fantáziám az ilyen munkafolyamatok elképzeléséhez! ☹ Kellett a vizuális segítség.

Remélem, megbocsátanak a rajongók, de Hardy nekem ezekről, a paraszti élet mindennapi jeleneteit bemutató leírásokról lesz emlékezetes.

rosemary_goth P>!
Thomas Hardy: Távol a világ zajától

Ez a könyv az egyik azok közül, amit először filmen néztem meg.
Ez egy új hepp nálam: megnézem a filmet, és ha tetszik a felütés, akkor elolvasom a könyvet is. Időt sórolok magamnak olyan könyvekre, amikről például nem készült film. :))

A nyugodt kis vidéki angol élet és az ebbe a környezetbe ültetett romantikus történet igazán szívet melengető. Kedves, aranyos, de igazából számomra semmi extrát nem hozott. Maga a nyugodt vidéki életérzés viszont fenomenálisan átsüt a lapokon!
Egy kissé túlbonyolított szerelmi sokszög, amiben mindenki mást szeret, vagy legalábbis vél szeretni. Merthogy szembeötlő, hogy a szereplők érzelmei mennyire nem igaziak sok esetben.
Néha kapartam a falat az ostobaság láttán (olvasása során :D), de elnéztem nekik. Azért mégiscsak egy majd 150 éves hölgyikéről beszélünk.
És pont azért, mert egy ilyen idős regényről van szó, megkockáztatom, hogy ugyan érdekes, és élvezetes olvasmány, ma csak egy gyenge ponyva kategóriába sorolnánk, ha friss és roppogós volna.
Persze ezt mindenki döntse el maga.
Mivel az 1001 könyv listán is szerepel, egyszer mindenképp megéri elolvasni, ha valaki szereti a klasszikusokat.

theodora P>!
Thomas Hardy: Távol a világ zajától

Thomas Hardytól 11 éve olvastam először, az Egy tiszta nőt, egy évvel később pedig A kék szempár c. művét. Azóta is tervben volt, hogy olvasok még tőle. A Távol a világ zajától viszont nagyon érdekelt, már csak azért is, mert 2020-ban a Lazi Kiadó hozta el az első magyar fordítását! Időszerű is volt már a magyar kiadás, 2015-ben Carey Mulligan főszereplésével készült egy filmadaptáció a klasszikus regényből.
Egyre ritkábban olvasok klasszikus műveket, de jól esett visszacsöppenni a 19. századba Hardy regényével, amiben nagy szerepet kap a karakterépítés, a tájleírások és a véletlen/sors megpróbáltatásai. Na nem kell egy tragikus műre gondolni: Hardy humorral, meglepően olvasmányosan és könnyed módon meséli el történetét a büszke Bathshebáról és a vele kapcsolatba kerülő férfiakról.
Igazi belemerülést igénylő olvasmány volt ez, amiben a rövid fejezetek hol gyorsan, hol lassan váltakozva építették a cselekményt. Azoknak ajánlom ezt a regényt, akik még nem olvastak Thomas Hardytól, de szeretnének egy könnyedebb művével kezdeni, vagy szeretnének elmerülni a 19. századi vidéki Anglia nyugalmasabb napjaiban… távol a világ zajától!

Lovas_Lajosné_Maráz_Margit P>!
Thomas Hardy: Távol a világ zajától

Nem volt rossz történet, bár ezzel a nővel nem nagyon tudtam azonosulni. Igaz megpróbált helytállni férfiszerepben egy általuk irányított társadalomban.
Három férfi is pályázott a kezére, de kérdés mennyi szólt a személyének és mennyi a tulajdonában lévő birtoknak.
A férfiak sem voltak számomra szimpatikusabbak és nem is annak szurkoltam, aki végül elnyerte a nő kezét.
Nekem ez volt a szerzőtől az első könyvem és a belőle készült filmet sem láttam. Talán érdemes lenne megnézni, mert a borítója nagyon tetszik.

W_Memi>!
Thomas Hardy: Távol a világ zajától

Pazar szépirodalom Hardy tollából. Moralitás, bonyodalom, irónia, konfliktus , sőt tragikum egyben. A gyakorlott Hardy olvasó tudja, hogy jellemzően ezek a fogalmak szövik át műveit, most sem volt másként. A nem értő olvasók , akik egy romantikus történetet vélnek sejteni a borító alatt, nos ők csalódhatnak, unalmasnak , esetleg vontatottnak vélhetik a könyvet. Pedig korántsem az, hiszen az egyik legzseniálisabb író ő , aki remekül mutatja be a női jellemet- mind gyarlóságait mind az erényeit alaposan, de nem direkte boncolgatva. Nincs jellemfejlődés, de van belátás a történtek hatására, amire őszintèn megvallva én nem számítottam, pedig az író mindegyik története végére tartogatja a szájtátásra késztető levezető csattanót.
Egy nő és három különböző erényekkel rendelkező udvarló szolgáltatja a mű alapját, hogy végül ki nyeri el a bájos Bathsheba kezét?….erősen olvasásra ajánlott könyv.

korbács>!

Olyan komoly volt az ő vonzalmuk, amilyen csak abból támadhat (ha támad egyáltalán), amikor két együvé vetett ember előbb egymás érdesebbik oldalát ismeri meg, s a legjobbat csak később, és a románcuk a kemény, prózai valóság rései közül sarjad ki. Ez a fajta bajtársiasság – camaraderie – a közös érdeklődésből ered, és sajnálatosan ritkán adódik hozzá a nemek közti szerelemhez, mert a fériak és nők nem a munkálkodásban, hanem csak az örömben társak. Ha azonban a szerencsés körülmények megengedik, hogy kialakuljon, egyedül ez az összetett érzés az a szerelem, amely erős, mint a halál – az a szerelem, amelyet víz ki nem olt, ár el nem söpör, s amely mellett az ennek titulált szenvedély szétfoszlik, mint a pára.

380. oldal, 56. fejezet - Szépség, magányosan - Végre (Lazi, 2020)

gjudit8>!

Nehéz egy nőnek azon a nyelven fogalmazni meg az érzéseit, amelyet főként férfiak alkottak a saját érzéseik kifejezésére.

Kapcsolódó szócikkek: érzések · férfiak · gondolat · nemi egyenlőség · nők · nyelv
millalilla013>!

Számára a múlt csak a tegnap volt, a jövő a holnap, a holnapután a sohasem.

Avilda IP>!

De hát vannak nők, akiknek csak válságra van szükségük, hogy úrrá lehessenek rajta.

Avilda IP>!

Amikor egy erős nő elhajítja az erejét, az rosszabb, mint a gyenge nő, akiben sohasem volt elhajítható erő.

Mnemosyne>!

[…] az én fájdalmam nem lesz kevesebb attól, ha magának fájdalmat okozok.

198. oldal (Lazi, 2020)

Avilda IP>!

[…] jobb magától a szidalmazás, mint más nőtől a csók; úgyhogy maradok.

cloudbookatlas>!

Férfi sohasem lehet hiszékenyebb, mint amikor kedvező véleményt hall egy olyan nő szépségéről, akibe már félig vagy egészen szerelmes.

Kapcsolódó szócikkek: nők · szépség · szerelem
Mnemosyne>!

Mondhatná valaki, hogy a szerelemből nem olyan könnyű kivergődni, mint ahogy belecsöppenünk. Egyesek a házasságot tekintik erre a legjobb módszernek, de néha az is kudarcot vall.

35. oldal (Lazi, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: házasság · szerelem
Mnemosyne>!

A jó feleség jó, de nincs az a feleség, aki olyan jó volna, mint a nőtlenség.

351. oldal (Lazi, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: agglegény · feleség · házasság