Idiótákkal ​körülvéve 41 csillagozás

Hogyan értsük meg azokat, akiket lehetetlen megérteni?

Te ​milyen színű vagy?
Vajon egy impulzív, beszédes sárga, aki általában a társaság középpontja? Egy rendmániás, analitikus kék, akinél még a törölközők is derékszögben állnak? Talán egy célorientált, öntudatos vörös, akárcsak a vezetők többsége? Vagy egy türelmes, csapatjátékos zöld, mint amilyen Jézus is volt?
Érezted már úgy, mintha mindenki szembejönne? Vannak olyan ismerőseid, akik akkor sem értik meg mit akarsz mondani, ha már hangosan beszélsz velük? Ebben az esetben ez a könyv neked szól. Tele olyan valódi élethelyzettel, melyben garantáltan felismered magad és a körülötted élőket. „Aha, ez tényleg én vagyok!”, máskor meg, „Á, akkor ezt ezért csinálja…”
Az Idiótákkal körülvéve egy szórakoztató, olvasmányos és mindenekelőtt rendkívül hasznos útmutató mai világunk és embertársaink megértéséhez. Hétköznapi példáit könnyen érthető tudományos alapossággal veszi górcső alá, ezzel segít az olvasónak megérteni a kommunikáció különböző módjait. A mindennapos… (tovább)

Central Könyvek, Budapest, 2018
296 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633246023 · Fordította: Patat Bence

Thomas Erikson: Idiótákkal körülvéve

Thomas Erikson: Idiótákkal körülvéve Hogyan értsük meg azokat, akiket lehetetlen megérteni?

Elemző
Színjelző
Példázó
Önismeretre sarkalló

Sai_home>!
Thomas Erikson: Idiótákkal körülvéve

Ez a könyv gyönyörű példája annak, amikor a cím mást ígér, mint a fülszöveg (és a beltartalom), így kissé mást kaptam, mint amire számítottam. Ettől függetlenül érdemes volt elolvasnom, igazán szórakoztató és még információtartalommal is bír.

A könyvben található „eszköz” négy színbe osztja az embereket, ezek a piros, sárga, zöld, kék. Mindegyiknek vannak jellemzői, ezeken szépen végigmegy a könyv, minden kategóriának ugyanakkora figyelmet szentelve, egészen jól körbejárja a témákat, legyen szó általános jellemzésről, vagy gyakorlati tanácsokról (hogy hogyan kezeljük az adott típusú embert). Számomra ilyenkor mindig az a kérdés, hogy ha már vagy 100 könyv leírta ugyanezt, akkor ez most miért más, itt a szellemes példák és a regényszerű olvashatóság a hozzáadott plussz.

Felvetődhet az a kérdés is, hogy maga az eszköz mennyire használható, ha szinta alig van ember, aki pont beleesne a kategóriákba (tehát egyszínű), legtöbben (legalább) két kategóriát képviselünk, így nem kellenének inkább új színek? Hát nem, mert ahogy én látom, ezt a módszert arra találták ki, hogy coach-ok röviden tudjanak beszélni valamiről, amit talán sokan megértenek és mormolják az előadásaik alatt, hogy igen-igen! De a gyakorlatnál maradva nagyon hiányzik a többszínű emberek kezelése, ismertetése, ez egy könyv esetében jobban feltűnik, ezért a fél csillag levonás.

Hiranneth>!
Thomas Erikson: Idiótákkal körülvéve

Érdekes olvasmány volt, nekem legalábbis aki nem mozog annyira otthonosan ebben a témakörben jó pár új információval is szolgált. Persze mindamellett, hogy elsőre a görögök által használt 4 felosztása jutott eszembe.
Tetszett a könyv felépítése, hogy ennyi oldalba belesűrítve is igyekszik minden oldalról megközelíteni a különböző személyiségtípusokat. Persze nem leszünk rögtön a legelismertebb szaktekintélyek, ha átrágjuk magunkat az oldalakon. De vicces volt már ennyi ismeret alapján is azon gondolkozni, hogy ismerőseim/munkatársaim melyik típusra is hajaznak leginkább. :D Ezzel még most is elszórakozok.
De mint ahogy említi is az író, senki sem csak ilyen, vagy csak olyan, de ha a fő csapásvonalat megtaláljuk, már talán az is segíthet kicsit rendezni a másokkal való viszonyunkat.
Az én érdeklődésemet mindenesetre rendesen felkeltette, úgyhogy azt hiszem jobban is beleásom magam majd ebbe a témába.

V_rita>!
Thomas Erikson: Idiótákkal körülvéve

Nem szoktam ilyen témájú könyveket de úgy éreztem kell egy kis segítség és sohasem késő tanulni :) Segítséget nyújt ,hogyan viszonyuljunk a másikhoz. Négyféle színű embertípust ismerünk meg. Részletesen olvashatunk és jellemzést kapunk színenként az embertípusokról.Útmatatást ad ,hogyan kezeljük a különböző típusú embereket ,mi az erősségük,gyengeségük. Kritikát hogyan fogadják el és mitől lesznek idegesek, hogyan kommunikáljunk velük. Érdekes , szórakoztató és könnyen értelmezhető . Miután elolvastuk a négy színre jellemző viselkedést átgondolva rájövünk milyen igaz jellemzéseket kaptunk. Segítséget nyújt ,de rajtunk múlik az ismeretek birtokában ,hogyan alkalmazzuk.

metahari P>!
Thomas Erikson: Idiótákkal körülvéve

kene meg bele tobb pelda es helyzetgyakorlat, amugy rendben van.

mmm P>!
Thomas Erikson: Idiótákkal körülvéve

Nagyon érdekes könyv volt, bár én már ismertem a DISC modellt így kevesebb volt benne az újdonság, mint vártam, ezért a 4 csillag. Ennek ellenére mindenkinek nagyon ajánlom, aki egy multinál dolgozik, különböző emberekkel kell együtt működnie. Néha az ember tényleg úgy érzi, hogy idiótákkal van körülvéve, és a könyv sokat segít, hogy megértük, más embereknek teljesen máshogy jár az agya.

Berni1988>!
Thomas Erikson: Idiótákkal körülvéve

Gyorsan a végére értem. Érdekes olvasmány, jól érthető. Talán annyi hibája van, hogy kicsit vállalat-munkahely szagú. Hiányoltam a bevezetőben ígért további szakirodalmat, bár egy könyvet azért ajánl a szerző.

Zyta88>!
Thomas Erikson: Idiótákkal körülvéve

Teljesen véletlenül akadtam rá erre a könyvre, de mennyire örülök, hogy így alakult! Nézegettem a pszichológia témájú könyveket a könyvesboltban és felkeltette a figyelmemet a borítója. Aztán mikor utánanéztem, hogy miről is szól ez, akkor pláne megörültem, mert egy céges tanfolyamon már érintettük a DISC modellt, és nagyon érdekesnek találtam, de ott nem volt mód részletesen belemenni. A könyvben viszont mindent megtudhattam az egyes típusokról, mik a jellemzőik, az erősségeik, a gyengeségeik, hogyan lehet nekik visszajelzést adni, mitől tudnak begurulni, stb. Ráadásul igazán jópofa humoros stílusban volt tálalva mindez. Multinál dolgozom, így hasznosítani is tudom, amit olvastam, fel is ismertem egyes típusokat a munkatársaim között, jobban is értek már pár furcsa helyzetet. Ugyan azt mondja a végén, hogy a 100%-ban egyszínű emberek ritkák, de az én főnököm mégis 100% piros. :) És most már csak nevetek ezen és sokszor magamon is- én szerintem kék-piros keverék vagyok némi zöld beütéssel, de keresek majd tesztet, mert kíváncsi vagyok. Nagyon ajánlom ezt a könyvet azoknak, akik sokszor állnak értetlenül bizonyos emberek viselkedése miatt. Ugyan munkahelyre van kihegyezve, de bármilyen más környezetre átvihető.

Szumire>!

Fantasztikus volt. :)

Vanille_F P>!
Thomas Erikson: Idiótákkal körülvéve

Bevallom, kicsit izgalmasabbra számítottam. Vagy talán valamire, ami az újdonság erejével hat? Voltak persze olyan momentumok, amiket érdekesnek találtam, a történetek – amikkel az író szemlélteti az egyes típusok viselkedését – szórakoztatóak voltak, szóval ez egy szépen összerakott kötet, ha szeretnél azzal tölteni némi időt, hogy az ismerőseidet bekategorizálod. De mivel senki sem illik bele száz százalékban egyikbe sem, néha teljesen elvesztettem a fonalat, hogy akkor xy-nal most hogyan is kéne viselkednem a valóságban, ha tényleg dűlőre szeretnék jutni vele.
Az abszolút pozitívum, hogy olvasmányos, és a maga módján tényleg elszórakoztat, számomra még emészthető formában tálalták, mint önismereti útmutatót. Egyébként még lassabban haladtam volna vele. Kicsit abba a kategóriába esik, hogy igen, ott van kézközelben, de csak akkor veszem elő, ha épp nem olvasok mást, és akkor is csak néhány oldalnyit haladok.

Anaire>!

A világban nem újabb konfliktusokra van szükség, hanem a közöttünk lévő különbségek megértésére.

6. oldal - Előszó

Trudiz>!

Bánj másokkal úgy, ahogy szeretnéd, hogy veled bánjanak.

Trudiz>!

Ne irigykedj, és ne panaszkodj – segít, ha beszélsz róla. Tanulj meg toleránsnak és türelmesnek lenni magaddal és másokkal szemben is!

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Mondjuk ki őszintén: jellemzően a pirosak vannak idiótákkal körülvéve.

90. oldal (8. fejezet - Az érem átkozott másik oldala - azaz senki sem tökéletes!)

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Míg a piros azt kérdezi: mi, a sárga arról érdeklődik: ki. Míg a kék azt tudakolja: miért, a zöld azt szeretné tudni: hogyan.

171. oldal (12. fejezet - Alkalmazkodás)

Trudiz>!

Minél erősebb az öntudatod, valószínűleg annál jobban alkalmazkodsz a környezetedhez.

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Valaki egy olajfoltot fedez fel a padlón. A piros megközelítés az lenne, ha lehordanák a legközelebb álló embert, majd ráparancsolnának, hogy törölje fel a foltot. Egy sárga ember meglátja a foltot, majd el is felejti, és két nappal később meglepetten újra elcsúszik rajta. A zöld is látja a foltot, és egy kicsit összeszorul a gyomra amiatt, hogy ez gondot okoz. Semmi sem történik.
A ké ember viszont felteszi magában a kérdést: Hogy került ide a folt?

70. oldal (7. fejezet - A kék viselkedés)

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Ki beszél a leghangosabban? A piros. Ki hadonászik kézzel-lábbal, amikor magyaráz valamit? A piros. Ki válaszol elsőként a kérdésekre? Megint csak a piros. Egy amúgy kellemes ebédnél ki formál kategorikus véleményt bármilyen témáról? A piros. És kinek jut eszébe egy egész földrészt elítélni egyetlen tévéműsor alapján? A pirosnak.

30. oldal, 4. fejezet - A piros viselkedés

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Nem lehet mindenki vezető típus, hiszen akkor nem lenne kit vezetni. Nem lehet mindenki kedélyes szórakoztató, hiszen akkor nem lenne kit mulattatni. Ha pedig mindenki pedáns ellenőr lenne, nem lenne mit ellenőrizni.

51. oldal (6. fejezet - A zöld viselkedés)

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Micke egy pár hétig járhatott a kocsival, amikor nekiütközött egy lámpaoszlopnak, és nem bírt kimászni a vezető oldali ajtón. Utólag aggódva faggattam arról, mi történt, és hogy megsérült-e. Mit felelt erre?
Minden rendben ment! Hiszen volt még egy ajtó!

45. oldal, 5. fejezet - A sárga viselkedés