Wittgenstein ​unokaöccse 16 csillagozás

Thomas Bernhard: Wittgenstein unokaöccse

"Díjat átvenni már önmagában perverzitás – mondta akkoriban barátom, Paul –, Állami Díjat átvenni a legnagyobb perverzitás. Ez a polgárpukkasztó, fensőbbséggel, hatalommal, konformitással szemben álló életfilozófia csak egyetlen, bár nagyon feltűnő mozzanata az író és a hírneves filozófus, Ludwig Wittgenstein unokaöccse közötti mély, különös barátságnak. Paul Wittgenstein is filozófus, csakúgy, mint kiváló bácsikája, ám nem megírta, hanem megélte filozófiáját, a végső pusztulásig, az őrületig és tovább…
Thomas Bernhard kisregénye ennek a szenvedélyből és szenvedésből táplálkozó, eltéphetetlenül erős, Paul élete fogytáig tartó kapcsolatnak a megragadó kórleírása.

Eredeti megjelenés éve: 1982

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár

Magvető, Budapest, 1990
124 oldal · ISBN: 9631416720 · Fordította: Hajós Gabriella

Ludwig Wittgenstein

HA86
Thomas Bernhard: Wittgenstein unokaöccse

Legutóbb akkor éreztem magamat ennyire öregnek*, amikor Hesse-től A fürdővendéget olvastam… A Wittgenstein unokaöccsében csak az ország változott és a betegség típusa – Thomas Bernharddal ugyanis szülőhazájában, Ausztriában kalandozunk, és vissza-visszatérő tüdőbetegséggel kínlódunk –, de a helyszín ugyanaz: szanatórium. És mintha a két író is zavarba ejtően hasonló lenne. Mindketten aggályoskodók, túlérzékenyek, a szokásaik rabjai és így tovább. Szerencsére azonban mindketten zseniális tollforgatók, úgy tudnak írni a „nagyon kevésről”, ahogyan csak nagyon kevesen.
Bernhard például erőlködés nélkül tölti meg ezt a karcsú kis kötetet egy eseményekben nem túl gazdag barátság történetének felelevenítésével, egészen érdekes filozófiai eszmefuttatásokkal megtűzdelve a visszaemlékezését. Olykor úgy tűnik, magas lóról beszél, és magát különbnek tartja a többi embernél, de az utolsó oldalon – amikor is bevallja, hogy barátja, Paul temetésének időpontjában (inkább) Krétán volt, és egy darabon dolgozott – tulajdonképpen lerántja a leplet saját magáról is. :)
A konklúzió: szökőévente egyszer, a horizontom tágítása érdekében érdemes (és érdekes) neurotikus, enyhe embergyűlölettől szenvedő íróktól filozofikus művet olvasnom, de ennél gyakrabban nem tanácsos, mert az elbernhardosodás vagy elhesszesedés veszélye fenyegetne. :S

* hetven fölöttinek

Chöpp

És a valóság az, hogy csak míg az autóban ülök, addig vagyok boldog, a két hely között, amelyiket elhagytam, és ahová utazom, csak az autóban és csak útközben, én vagyok a legboldogtalanabb megérkező, akit csak el lehet képzelni, mindegy, hová érkezem meg, ha megérkezem, boldogtalan vagyok.

Szelén P

Egész életemben mástól sem féltem, mint attól, hogy pszichiáterek keze közé kerüljek, szemben az összes többi, szintén csak szerencsétlenséget hozó orvossal, akik mégiscsak sokkal kevésbé veszélyesek, hiszen a pszichiáterek mai társadalmunkban még teljességgel maguk között vannak, védettséget élveznek, és miután tanulmányozhattam Paul barátomon hosszú éveken át olyan aggálytalanul gyakorolt módszereiket, még intenzívebben rettegtem tőlük. A pszichiáter orvosok korunk valóságos ördögei. Sötét üzelmeiket a szó legvalódibb értelmében a legpimaszabb módon, megfoghatatlanul, törvénytelenül és lelkiismeretlenül űzik.

Chöpp

… majd megfulladtam az alapjában sajnos terméketlen agyak százai közt, mert ne áltassuk magunkat, időnk jó részében olyan fejekkel találkozhatunk, melyek érdektelenek, mintha csírázó burgonyákkal lennénk együtt; s ezekhez a fejekhez tartozó könnyen sebezhető testek, többnyire ízléstelen ruhákban tengetik kisszerű, sajnos egyáltalán nem szánalomra méltó életüket.

ppeva P

(…) Paul mindig védelmébe vette nagybátyját, Ludwigot, ha a Wittgenstein család nekiesett, ha viccelődtek Ludwig Wittgensteinen, a filozófuson, aki számukra egy életen át, ahogy tudom, kínos pont maradt. Ludwig Wittgenstein számukra éppen úgy, mint Paul Wittgenstein, csak egy bolond volt, akit a zavaroshoz mindig is vonzódó külföld tett naggyá. Fejüket rázogatták, miközben azon szórakoztak, hogy a világ bedőlt a család bolondjának, hogy a semmire sem használható Angliában híresség és szellemi nagyság lett. A Wittgensteinek gőgjükben egyszerűen elutasították filozófusukat, a minimális tisztelettel sem adóztak neki, s mai napig megvetéssel sújtják. (…) és Ludwig időközben jelentékeny hírneve sem tudta visszaszorítani ezt a már szokásukká vált megvetést egy olyan országban, ahol végső soron Ludwig Wittgenstein még ma sem számít szinte semmit, s amelyben alig ismerik. A bécsiek, és ez az igazság, még Sigmund Freudot sem ismerték el, nem, nem vették igazán tudomásul, mert túl perfidek, és Wittgensteinnel sincs ez másképp.

Kapcsolódó szócikkek: Ludwig Wittgenstein · Sigmund Freud
ppeva P

Azt, hogy angol és francia könyveket és újságokat olvashatok kora ifjúságom óta, egyik legnagyobb előnyömnek tartom. Milyen is lenne a világom, gondolom újra és újra, ha német lapokra lenne ráutalva, azokra az alantas szemetekre, eltekintve teljesen az osztrák lapoktól, amelyek egyáltalán nem újságok, hanem naponta milliós példányszámban megjelenő használhatatlan klozetpapírok.

ppeva P

Ezerkilencszázhatvanhétben a Baumgartnerhöhén egy irgalmasnővér, aki fáradhatatlanul tevékenykedett a Hermann pavilonban, ágyamra tette az egy évvel korábban Brüsszelben, a Rue de la Crois 60-ban írt és épp most megjelent Verstörung c. könyvemet, de nem volt erőm kézbe venni, mert pár perce ébredtem többórás narkózisból; azok az orvosok altattak el, akik felvágták a torkomat, hogy kioperálhassanak a mellkasomból egy ököl nagyságú daganatot.