Füst 15 csillagozás

Túlélni a traumát
Thoma László: Füst

Thoma László rövid lélegzetvételű, megrázóan őszinte és nyers vallomásában a traumát átélt ember belső vívódását, „pokoljárását” mutatja be. A 2019-es Ráday utcai református kollégiumi tűzből megmenekülve szembe kell néznie az élet törékenységével és saját tehetetlenségével, lelkészként pedig hitének megrendülésével is meg kell küzdenie. A szerző arra bátorítja olvasóit, hogy a gyógyulás érdekében merjék valóságosan is megélni a traumával jelentkező érzéseket, a fájdalmat és a haragot, hiszen minden új kezdet vajúdással és a régi hozzáállás átalakulásával jár.

Harmat, Budapest, 2020
Harmat, Budapest, 2020

terapeuta

Thoma László: Füst Túlélni a traumát

Nem laktam a kollégiumban – leszámítva azt a 2 éjszakát, míg a felvételi tartott.
Mégis, amikor kijöttem a kóruspróbáról a Lónyay Gimnáziumból, és megcsapta az orromat az orrfacsaró füstszag, és a járókelők beszédfoszlányából összeállt a kép: ég egy kollégium a Rádayban, tudatosult bennem, hogy ez AZ a kollégium és összeszorult a szívem.
Az a kollégium, amelyikről néhány évvel előtte prédikálta az akkori rektor, hogy túl kicsi a kapu és nem férne be rajta egy tűzoltókocsi….
Elszaladtam odáig.
Tényleg nem fért be, csak előtte állt.

Ahogy olvastam a könyvet, éreztem a füstszagot az orromban. Furcsa, hogy tudom a végkimenetelt, mégis hihetetlen feszültséggel olvastam és pörgettem a sorokat, oldalakat. Ha ez most csak egy könyv lenne, hát azt mondanám, jól megírt, izgalmas cselekmény, korrekt képet kapunk a főszereplő belső lelki vívódásairól is, igazi 3D élmény.

Aztán hirtelen elgondolkodom, ki is a főszereplő?

Legyen áldott az Isten, aki a megmenekülést adta!
Legyen áldott az Isten, aki a lelki megújulást is munkálta ezzel együtt – hiszem, tudom, nem csupán a szerző életében, hanem sokakéban.

És köszönet a megírásért, és azért az őszinte hangért, ami szintén nagy erénye a könyvnek. Ha van álomképem a jövő egyházáról és lelkészeiről, hát az, hogy ilyen transzparens módon tudnak beszélni lelki vívódásaikról, gyengeségekről és a megerősödésig vezető útról, terápiáról, eszközökről.

skulkata P>!

Thoma László: Füst Túlélni a traumát

Thoma László rendszeres vendége iskolánknak, több tanítványunk is lakott a Ráday Kollégiumban. Megrázott minket a veszteség. Nekem is többször megrendült már a hitem, érdekelt, hogy Ő hogyan birkózik meg ezzel.

vivaldi>!

Thoma László: Füst Túlélni a traumát

A szerző a pszichodráma oktatóm volt és ő fogja megkeresztelni a kislányom is. Nem volt kérdés hát, hogy elolvasom a könyvét. Tudtam arról, mi történt vele, tudtam arról, hogy vívódik – hiszen egyes állomásokat megosztott az ismerőseivel is a közösségi oldalon. Mégsem tudtam, hogy mit érez valójában. Nagyon köszönöm neki, hogy engedte a könyvön keresztül megélni, amit Ő átélt, érezni azt, amit érzett.
Sodró lendületű olvasmány, az egyes gondolatmeneteket feszesen koppanó, egyszavas vagy rövid mondatokkal zárja le. Saját bevallása szerint 2 hét alatt összeállt a mű. Én is úgy éreztem, hogy áradnak a szavak és gondolatok. Nincs finomítva, nem színezi át a politikai korrektség, és igen, egy lelkész is kerülhet olyan élethelyzetbe, amikor haragszik, amikor megküzd azért, hogy megbocsásson.

mepeg>!

Thoma László: Füst Túlélni a traumát

Őszinte és megrendítő írás…

tuberoe68>!

Thoma László: Füst Túlélni a traumát

Olyan ez a könyv mint egy komolyzenei mű ami nagyon visz magával. Ajánlom mindenkinek! Szeretem!

Befejezésül ennyit mond nekem a terapeuta:
– Tudod, Laci, sokan fognak majd azzal vígasztalni, hogy biztos azért maradtál életben, mert még dolgod van itt a földön. Ez egy nagy baromság! Menjen mindenki a fenébe, aki ezt állítja! Csakis azért maradtál életben, mert az életed ajándékba kaptad Istentől! Ajándék! Nem kell semmit tenned érte. Csak hálával elfogadni.

Kapcsolódó szócikkek: terapeuta
csucsorka IP>!

És keresztény kötelesség a megbocsátás, egy lelkésztől extrán elvárt dolog. De most mégis ki kell mondanom, hogy nagyon haragszom, miközben, köszönöm, jól vagyok lelkileg… Isten jelenlétében, elé állva is: dühös vagyok. Előtte szabad vagyok, hozzá mehetek ezzel is. Ahhoz, hogy majd meg tudjak bocsátani, most haragudnom kell. Mert mindennek megvan az ideje… És bátorítok erre mindenkit, aki szeretne tartós megbékélést: merjen először haragudni, igazán, mélyről jövően. És óvok mindenkit attól, hogy erőltesse a gyors továbblépést. Van helye a haragnak, kimondva, Isten előtt és egymásnak. Haragszom, és nagy szükségem van erre, hogy meg tudjam magamat védeni mindenféle tekintetben […]

Kapcsolódó szócikkek: harag · lelkész · megbocsátás
csucsorka IP>!

Kora reggel volt a legtisztább, leglevegősebb a Ráday.Remény és csend áradt belőle. Nemesség, és elegancia. Volt, hogy teljesen egyedül voltam, míg végigsétáltam a 28-as számtól a Kálvin térig. Ilyenkor különös otthonosságot éreztem. Egy nagyváros kellős közepén egy olyan helyen, ahol nem is lakom, ahol név szerint alig ismerek valakit. Olyan ez, mint amikor valaki a természetért rajong, megérkezik az erdőbe, elmerül a fáj és bokrok sűrűjében, és a kitaposott ösvényen járva teleszívja magát tiszta erdei levegővel. Nem ismeri a fákat, de otthon van, s ezt a fák is tudják róla.

csucsorka IP>!

„A kép a Rádayban készült néhány nappal a tragédia előtt… A szeretett könyvtárban, ahol aznap este dolgoztam. Köszönöm a jó pásztornak, aki nem hagyott elveszni! Köszönöm a teológusnak, aki visszajött értem, és addig kopogott, míg meg nem hallottam. Sosem feledem a halál szagát, a fekete füstfolyamot, amibe el kellett merülnöm, hogy az életre futhassak. Másnap reggel az elhívási igém volt a kijelölt szakasz: »Íme, nyitott ajtót adtam eléd, amelyet senki nem zárhat be…« Új értelmet nyert…”

ptagi P>!

Nem szeretem, amikor bántják a keresztényeket, amikor az egyházat támadják demagóg, előítéletekkel terhelt módon, egyéni sérelmek és hiányok mentén, feltételezések alapján, lejáratás céljából.
Nem szeretem azt sem, amikor bántják a nem keresztényeket, az eltérő gondolkozásúakat, a világot másképp látókat.
És azt sem szeretem, amikor az igazság nem mondható ki, mert az feltehetően érdekeket vagy hatalmat sért.
Azt pedig végképp nem, amikor az igazság kimondásának köntösében mérünk megsemmisítő csapást a tőlünk különböző emberekre.

79-80. oldal, 10. fejezet - Teológusközösség (Harmat, 2020)

csucsorka IP>!

Ajándékba kaptam az életemet… Hát, köszönöm! És akkor most örökké lekötelezve kellene éreznem magam…?

csucsorka IP>!

Tehetetlenség. „Három napig gyászolj, aztán támadj fel!” – hangzott a közösségnek szánt jótanács a jóakaró segítőktől, „fekete öves” keresztényektől.

csucsorka IP>!

Tehetetlenség. Az elvárások tehetetlensége. Azzal kapcsolatban, hogy egy keresztény embernek hogyan kell hinnie, reménykednie és szeretnie. A végtelen megfelelni akarás, amit a legjobb szándékkal ültetnek belénk gyerekkorunktól fogva mindazon felnőttek, akik nevelnek.

Kapcsolódó szócikkek: tehetetlenség
ritusss>!

A feltámadás a kereszténység szíve és lényege. A legfőbb, amit meg kell értenünk, a legnehezebb, amit el kell hinnünk, és a legalapvetőbb, ami nélkül hiábavaló minden.

Kapcsolódó szócikkek: feltámadás
ptagi P>!

És ki tudja, hány olyan dolog történt még, amiről tudomásom sincs, de megmenekültem a haláltól.

106. oldal, 14. fejezet - Húsvét (Harmat, 2020)