Füst 2 csillagozás

Túlélni a traumát
Thoma László: Füst

Thoma László rövid lélegzetvételű, megrázóan őszinte és nyers vallomásában a traumát átélt ember belső vívódását, „pokoljárását” mutatja be. A 2019-es Ráday utcai református kollégiumi tűzből megmenekülve szembe kell néznie az élet törékenységével és saját tehetetlenségével, lelkészként pedig hitének megrendülésével is meg kell küzdenie. A szerző arra bátorítja olvasóit, hogy a gyógyulás érdekében merjék valóságosan is megélni a traumával jelentkező érzéseket, a fájdalmat és a haragot, hiszen minden új kezdet vajúdással és a régi hozzáállás átalakulásával jár.

Harmat, Budapest, 2020
Harmat, Budapest, 2020

terapeuta

Thoma László: Füst Túlélni a traumát

„Ajánlom mindazoknak, akik valami feldolgoznivalót cipelnek, de nem motivációs nagy szavakra, megmondó emberekre és instant megoldásra vágynak, hanem arra, hogy lássák, minden érzésük valid, az esendőségük pedig elfogadható és nem örök állapot.”

Benyomásaimról, véleményemről bővebben itt:

vivaldi

Thoma László: Füst Túlélni a traumát

A szerző a pszichodráma oktatóm volt és ő fogja megkeresztelni a kislányom is. Nem volt kérdés hát, hogy elolvasom a könyvét. Tudtam arról, mi történt vele, tudtam arról, hogy vívódik – hiszen egyes állomásokat megosztott az ismerőseivel is a közösségi oldalon. Mégsem tudtam, hogy mit érez valójában. Nagyon köszönöm neki, hogy engedte a könyvön keresztül megélni, amit Ő átélt, érezni azt, amit érzett.
Sodró lendületű olvasmány, az egyes gondolatmeneteket feszesen koppanó, egyszavas vagy rövid mondatokkal zárja le. Saját bevallása szerint 2 hét alatt összeállt a mű. Én is úgy éreztem, hogy áradnak a szavak és gondolatok. Nincs finomítva, nem színezi át a politikai korrektség, és igen, egy lelkész is kerülhet olyan élethelyzetbe, amikor haragszik, amikor megküzd azért, hogy megbocsásson.

csucsorka P

És keresztény kötelesség a megbocsátás, egy lelkésztől extrán elvárt dolog. De most mégis ki kell mondanom, hogy nagyon haragszom, miközben, köszönöm, jól vagyok lelkileg… Isten jelenlétében, elé állva is: dühös vagyok. Előtte szabad vagyok, hozzá mehetek ezzel is. Ahhoz, hogy majd meg tudjak bocsátani, most haragudnom kell. Mert mindennek megvan az ideje… És bátorítok erre mindenkit, aki szeretne tartós megbékélést: merjen először haragudni, igazán, mélyről jövően. És óvok mindenkit attól, hogy erőltesse a gyors továbblépést. Van helye a haragnak, kimondva, Isten előtt és egymásnak. Haragszom, és nagy szükségem van erre, hogy meg tudjam magamat védeni mindenféle tekintetben (…)

Kapcsolódó szócikkek: harag · lelkész · megbocsátás
csucsorka P

Befejezésül ennyit mond nekem a terapeuta:
– Tudod, Laci, sokan fognak majd azzal vígasztalni, hogy biztos azért maradtál életben, mert még dolgod van itt a földön. Ez egy nagy baromság! Menjen mindenki a fenébe, aki ezt állítja! Csakis azért maradtál életben, mert az életed ajándékba kaptad Istentől! Ajándék! Nem kell semmit tenned érte. Csak hálával elfogadni.

Kapcsolódó szócikkek: terapeuta
csucsorka P

Kora reggel volt a legtisztább, leglevegősebb a Ráday.Remény és csend áradt belőle. Nemesség, és elegancia. Volt, hogy teljesen egyedül voltam, míg végigsétáltam a 28-as számtól a Kálvin térig. Ilyenkor különös otthonosságot éreztem. Egy nagyváros kellős közepén egy olyan helyen, ahol nem is lakom, ahol név szerint alig ismerek valakit. Olyan ez, mint amikor valaki a természetért rajong, megérkezik az erdőbe, elmerül a fáj és bokrok sűrűjében, és a kitaposott ösvényen járva teleszívja magát tiszta erdei levegővel. Nem ismeri a fákat, de otthon van, s ezt a fák is tudják róla.

csucsorka P

„A kép a Rádayban készült néhány nappal a tragédia előtt… A szeretett könyvtárban, ahol aznap este dolgoztam. Köszönöm a jó pásztornak, aki nem hagyott elveszni! Köszönöm a teológusnak, aki visszajött értem, és addig kopogott, míg meg nem hallottam. Sosem feledem a halál szagát, a fekete füstfolyamot, amibe el kellett merülnöm, hogy az életre futhassak. Másnap reggel az elhívási igém volt a kijelölt szakasz: »Íme, nyitott ajtót adtam eléd, amelyet senki nem zárhat be…« Új értelmet nyert…”

ptagi P

Nem szeretem, amikor bántják a keresztényeket, amikor az egyházat támadják demagóg, előítéletekkel terhelt módon, egyéni sérelmek és hiányok mentén, feltételezések alapján, lejáratás céljából.
Nem szeretem azt sem, amikor bántják a nem keresztényeket, az eltérő gondolkozásúakat, a világot másképp látókat.
És azt sem szeretem, amikor az igazság nem mondható ki, mert az feltehetően érdekeket vagy hatalmat sért.
Azt pedig végképp nem, amikor az igazság kimondásának köntösében mérünk megsemmisítő csapást a tőlünk különböző emberekre.

79-80. oldal, 10. fejezet - Teológusközösség (Harmat, 2020)

csucsorka P

Ajándékba kaptam az életemet… Hát, köszönöm! És akkor most örökké lekötelezve kellene éreznem magam…?

csucsorka P

Tehetetlenség. „Három napig gyászolj, aztán támadj fel!” – hangzott a közösségnek szánt jótanács a jóakaró segítőktől, „fekete öves” keresztényektől.

csucsorka P

Tehetetlenség. Az elvárások tehetetlensége. Azzal kapcsolatban, hogy egy keresztény embernek hogyan kell hinnie, reménykednie és szeretnie. A végtelen megfelelni akarás, amit a legjobb szándékkal ültetnek belénk gyerekkorunktól fogva mindazon felnőttek, akik nevelnek.

Kapcsolódó szócikkek: tehetetlenség
ptagi P

És ki tudja, hány olyan dolog történt még, amiről tudomásom sincs, de megmenekültem a haláltól.

106. oldal, 14. fejezet - Húsvét (Harmat, 2020)

csucsorka P

„Nincs helye a haragodnak! Keresztény ember nem haragszik!” – ez az üzenet mindenfelől. És hozzásorolva számos bibliai ige, amiket persze majdnem minden dologhoz hozzá lehet sorolni pró és kontra…

Kapcsolódó szócikkek: harag