Irodalomtörténeti ​alapfogalmak 8 csillagozás

Thienemann Tivadar: Irodalomtörténeti alapfogalmak

Irodalomtörténész, ​germanista, nyelvpszichológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Irodalomelmélettel, német irodalomtörténeti problémákkal, valamint a magyar-német irodalmi kapcsolatok történetével foglalkozott. 1922-ben megalapította a szellemtörténeti irány megismertetését és elterjesztését célzó Minerva Társaságot, melynek neves tagjai Szekfű Gyula,Gombocz Zoltán, Pauler Ákos, Horváth János, Zolnai Béla, Szerb Antal voltak. A társaság lépést tart a világ tudományosságának élvonalával, elsősorban a német szellemtörténeti törekvésekkel. 1922–1940 között kezdetben Horváth Jánossal, később egyedül szerkeszti a társaság Minerva c. folyóiratát. 1947-ben Belgiumba távozott, ahonnan 1948-ban az USA-ba, Bostonba költözött, ahol főként nyelvfilozófiai és nyelvpszichológiai kutatásokat folytatott. A szöveggyűjteményben közölt részlet az Irodalomtörténeti alapfogalmak c. munkájából származik (Bp., 1930). Thienemann ebben a művében eredeti elképzelést fejt ki az irodalmi… (tovább)

Danubia, Pécs, 1985
Danubia, Pécs, 1931
266 oldal
Minerva, Budapest, 1930
252 oldal

Eden
Thienemann Tivadar: Irodalomtörténeti alapfogalmak

Annyira szerettem ezt a könyvet. Azért is, mert végre egy olyan szakirodalom, amit értettem, ami nem feküdte meg a gyomromat. Amiben nem az volt a lényeg, hogy ne értsen semmit az olvasó. Legjobb. És etalon.

csend_zenésze
Thienemann Tivadar: Irodalomtörténeti alapfogalmak

Az órán leszűrt lényegből tényleg az jön le, hogy milyen okos és előrelátó volt a mi Tivadarunk, és már anno rátapintott a mai irodalomtörténet divatjára.
Ettől függetlenül persze marad szakirodalom.

egyszerű_teremtés
Thienemann Tivadar: Irodalomtörténeti alapfogalmak

Szemináriumra kellett olvasni, de túlélhető volt, nem írt butaságokat Thienemann bácsi. Nyilván nem lesz a kedvenc könyvek, és olvasás közben többször is eszembe jutott, hogy nem teljesen új információkat közöl. Bár azt hiszem, nem is az volt a lényeg. Érthetően leírta, a szóbeliség hagyományától hogyan jutottunk el a könyvig, közben hogyan változott a szerző, a befogadó és a szöveg viszonya. Még azt is megkockáztatnám, hogy érdekes volt.

Fatma

(…) hiszen Sokratestől és Jézustól sem maradt ránk egy sor írás sem és íme mégis őket tartjuk az emberiség legnagyobb tanítóinak.

154. oldal (Humanizmus)

Kapcsolódó szócikkek: Jézus Krisztus · Szókratész