A ​különféle művességekről 2 csillagozás

Theophilus Presbyter: A különféle művességekről

A középkori technikai irodalom legjelentősebb alkotása az a gyűjtemény, amely Theophilus Presbyter neve alatt maradt ránk. „A különféle művességekről” a középkor technikai irodalmának legteljesebb gyűjteménye, de nem az egyetlen ilyen jellegű alkotás. A receptek különböző forrásokból származnak, az egész mű kompilatív jellegű. Egy szerkesztőre utal azonban a szigorúan didaktikus elrendezés, és egy személy írta a három könyv bevezetőit is; ezek voltaképpen a művészi tevékenység és a művészet céljáról szóló egyetlen traktátust alkotnak. Nagyon valószínű, hogy a szerkesztő nem is művész volt, hanem a teológiában igen jártas szerzetes. A mű három fő részre oszlik, az első könyv a festészet, a második az üvegművesség, a harmadik az ötvösség technikájába vezeti be az olvasót.

Műszaki, Budapest, 1986
172 oldal · ISBN: 9631065502 · Fordította: Takács Vilmos

calamum>!
Theophilus Presbyter: A különféle művességekről

A fordítás igazán igényes és a jegyzetek révén jobban érthető. Gyakorlati útmutatók vannak benne, és több helyen is felhívja a figyelmet, hogy mire ügyeljünk az adott művek készítésekor. A könyvek bevezetője kifejezetten tetszett, de maguk az „utasítások” is olvasmányosak.

Kovács László – Görföl Jenő: A magyar szentek ábrázolása Szlovákia középkori templomaiban
Anne Frank – Ernst Schnabel: Anne Frank naplója / Anne Frank nyomában
Kéri Katalin: Hölgyek napernyővel
Galeotto Marzio: Mátyás királynak kiváló, bölcs, tréfás mondásairól és tetteiről szóló könyv
Anne Frank: Anne Frank naplója
Robert Kershaw: Háború virágfüzérek nélkül