A ​viharlovas / Heinz, a matróz 3 csillagozás

Theodor Storm: A viharlovas / Heinz, a matróz Theodor Storm: A viharlovas / Heinz, a matróz

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1958
290 oldal · puhatáblás · Fordította: Szabó Ede · Illusztrálta: Rogán Miklós

kaporszakall>!
Theodor Storm: A viharlovas / Heinz, a matróz

Storm egészen különleges tehetség – a Frízföld krónikása; sajátos, zömmel sötét tónusú, fojtott szenvedéllyel teli novelláinak a német irodalomban én nem is találom párját – a természet és ember ily komor szinkronjáért az angolokhoz (Emily Brontë: Üvöltő szelek, Thomas Hardy: Hazatérés) kell fordulnunk.

Az Olcsó Könyvtár e kis töredezett lapú, megsárgult papírra nyomott kötetét apám régi dobozai mélyéről halásztam elő. Újra meg kell állapítanom: milyen remek írásokat adtak ki fillérekért, még ha ilyen romlandó kivitelben is.

A viharlovas az író talán legismertebb novellája, egyben a legkedveltebb antológiadarab. A racionalitás és misztika kiváló elegye, és az író életművének egyik csúcsa. Nem koptatom a számat: aki még nem olvasta, szegényebb egy ritka élménnyel.

A Heinz, a matróz viszont tudtommal ebben a kötetben jelent meg egyedül (bár a II. VH. előtti kiadásokat nem ismerem). Apa és fiú keserű konfliktusának majdnem olyan karakteres rajza, mint amilyen az ugyane témában írt jóval kedveltebb Carsten kurátor.

Apró kis könyv, egy este befejezhető, s kedvet kaphattok tőle egy bővebb gyűjteményhez.