Rekőttes 2 csillagozás

Tersánszky Józsi Jenő: Rekőttes Tersánszky Józsi Jenő: Rekőttes

A Rekőttes először 1963-ban jutott el az olvasókhoz. Felkavaróan eleven, dokumentáló erejű beszámoló az I. világháború egy szakaszáról. Tersánszky Józsi Jenő nem ok nélkül áll szókimondó író hírében, ám a pusztítást, a halálveszedelmet soha másutt nem ábrázolta oly takaratlan nyíltsággal, mint itt. Ugyanakkor tiszteleg a virtusos életösztön, makacs életigenlés előtt. Tárgya és célja nem más, mint példának állítani a morális megalkuvást nem követelő bátor, ügyes, eszes életben maradás fegyvertényét. A Rekőttes Bálint köré szőtt regény olyan híres epizódokat is magában foglal, mint az áruló Redl ezredes bűnhődése…

Eredeti megjelenés éve: 1963

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Tersánszky Józsi Jenő művei Holnap

Holnap, Budapest, 2007
Magvető, Budapest, 1963
252 oldal · keménytáblás

dokijano>!

A mellettes század parancsnoka egy Marisch nevű százados volt. Erről mindenki beszélte, hogy: nem érdeklik a nők, magyarán: buzi! Winter hadnagyunk nagyon szép fiú volt, és az önkéntes is jóképű egy gyerek. Persze, se egyikük, se másikuk nem lett boldog azzal, ha Marisch kapitány beállított a dekungjukba, és a nyakukon ült… mit tudom én!… Udvarolni akart nekik. Winter hadnagyunk rögtön megszökött a födözékéből, és a terepet indult el vizsgálni, mihelyt jelentették neki, hogy Marisch százados betette a lábát a század vonalába. Az önkénteshez ült be akkor Marisch százados. Az is unta és utálta a látogatását! De hát, ő nem mozdulhatott, ha ekkora kitüntetés érte.

158. oldal, Negyedik rész (Holnap, 2007)

dokijano>!

Hát Marisch százados a dandárparancsnokságunk irodáját vezette azelőtt. Saját kérésére tették ki a tűzvonalba itten, század élére.
    Idejében értem vissza, hogy halljam: mit közöl rólam a kapitánnyal:
    – A szakaszvezető és társa sebesülten szöktek meg az orosz fogságból. Az első tisztünk, akinél jelentkeztek, fölterjesztette őket kitüntetésre. Nem kapták meg. Másodszor olyan ütközetben, ahol hibás parancs miatt a század fele hullott el, viselkedésük miatt két embert terjesztett föl kitüntetésre a századnak megsebesült parancsnoka, a szakaszvezetőt és az önkéntesünket. Semmit sem kaptak! Pedig hát, hánynak fityeg a kitüntetés a kabátján, akik azért, hogy kaptak, semmit sem csináltak. Nem tudnál itt tenni valamit, kedves kapitány uram?

159. oldal, Negyedik rész (Holnap, 2007)