Piramisok (Korongvilág 7.) (Ősi civilizációk) 122 csillagozás

Terry Pratchett: Piramisok Terry Pratchett: Piramisok

Serdülőkori istennek lenni egyáltalán nem könnyű. Azonban az orgyilkos kiképzésen való részvétel kimondottan tetszik Teppiknek – legalábbis addig, míg tényleg meg nem kell ölnie valakit. Igazán aggódni viszont csak akkor kezd, amikor atyja, a Fáraó eltávozik az örök múmiaságba, és ráhagyja az uralkodás minden nyűgét. Nem elég, hogy mostantól neki kell reggelente előidéznie a napfelkeltét, minden előképzettség nélkül, de még a Piramisok körül is támad egy kis gubanc…

Eredeti mű: Terry Pratchett: Pyramids

Halál

Ankh-Morpork · Korongvilág

ViraMors P
Terry Pratchett: Piramisok

A helyzet az, hogy nagyon sok író rengetegféle reakciót váltott már ki belőlem a hosszan és hangosan röhögéstől a hosszan és hangosan káromkodásig, de Terry Pratchett az egyetlen, aki a vinnyogva röhögést előhozza belőlem. Tanúm van rá!

Zseniálisan elmebeteg darab, olyan mint egy írott koffeintúladagolás. (Egy-két oldal képes felpörgetni az agyamat. Muszáj neki, különben legfeljebb a központozást fogom fel.)
Egyszerre okos és humoros. Tudnék róla nagyon sokat és nagyon sokáig beszélni, de azt se tudom, hol kezdjem.
Végy egy kicsike birodalmat hosszú (~hétezer év) múlttal, rengeteg piramissal és még több hagyománnyal. Adj hozzá egy trónörököst, aki a Korog ellenkező végén, Ankh-Morporkban nevelkedett, ráadásul az orgyilkoscéhben, tehát meglehetősen modern gondolatai (is) vannak. Aztán ültesd trónra. Csapj hozzá egy piramisépítést, a halott fáraó kísértetét, egy tevét, egy szolgálólányt, némi matekot, egy-két plusz dimenziót, rengeteg humort, a felsoroltak kifigurázását és – ha mindez nem lenne elég – pár trójai falovat is.
Ha mindez megvan, készítsd be a rekeszizmaid, és ne legyen a közeledben semmi, aminek árt, ha esetleg felborítod.

Pratchett mindig meg tud lepni. Mondanám, hogy ehhez már hozzászoktam, de némiképp ellentmondásnak hatna. Sose hittem volna, hogy egy piramisépítés vagy a Heisenberg-féle határozatlansági reláció felemlegetése ennyire szórakoztató lehet, és akkor csak pár példát említettem.
Amellett, hogy elképesztően vicces, felbukkan pár érdekes gondolat is, többek közt arról, hogy a mennyire kellemetlen következménye lehet, ha az ember, vagy éppen egy teljes ország beleragad a múltjába és szokásaiba, meg arról, hogy nem árt, ha mi gondolkodunk a saját fejünkkel.
A történet kerek egész, kissé tán gyors, de okés befejezéssel. A karaktereket nagyon megkedveltem, tetszett, hogy Teppik egész korrekt fejlődést produkált a végére. Örültem a Halál vendégszereplésének is, és jó volt kicsit megismerni az orgyilkoscéhet, róluk szívesen olvasnék még.

Supercalifragilisticexpialidocio…
Terry Pratchett: Piramisok

Tisztelt Terry Pratchett Úr!
Ön egy végtelenül szellemes figura, az első történet, amit olvastam Öntől sok derűs percet okozott, azonnal le is vett a labamról! Innentől kezdve sokat fogom forgatni köteteit, mely örömmel tölti be szívemet!
Köszönöm! :)

Lanore P
Terry Pratchett: Piramisok

Ez volt az első könyvem az írótól, és bár nem lett kedvenc, de az tuti, hogy hatalmas adag fantázia van benne, és igencsak különleges élményt nyújtott. Nem gondoltam volna, hogy ilyen szórakoztató lesz a fáraók, tevék, múmiák világa, megspékelve a világ legnagyobb méretű piramisának megépítésével. Három dologban vagyok biztos: 1. nem bántam meg, hogy elolvastam, 2. folytatni fogom a sorozatot, 3. ki kell pihennem a Korongvilágot, és csak megfelelő hangulatban veszek elő egy újabb Pratchett könyvet, amikor valami lehengerlően elborult világra vágyom :)

pat P
Terry Pratchett: Piramisok

Nagyon nagyszerű volt, tevés, dimenziós, piramisos, kvantumos, vicces, bölcses, mindenfélés. Visszaszerettem Pratchett-be, sokadjára.
Hogy mitől ilyen jó ez a könyv?
Valószínűleg a kvantum miatt.

Melani
Terry Pratchett: Piramisok

Egy újabb zseniális Pratchett alkotás, lenyűgöző és magával ragadó. Nagyon tetszett benne, hogy sok dolgot új megvilágításba helyez, már nem tudok ugyanúgy tekinteni többé a piramisokra :) A szereplők is nagyszerűek, és a vége is hihetetlen, amikor kiderül Diosz háttere, meg a saját farkába harapó kígyó. Letehetetlen.

Nyájas_Olvasó
Terry Pratchett: Piramisok

Ez volt az első Terry Pratchett-regény, amit (végig)olvastam. Nem vagyok egy nagy fantasyrajongó, ez nyilvánvaló, így ehhez a regényhez is eleinte eléggé szkeptikusan álltam. Rá kellett jönnöm azonban, hogy tetszik, sőt, egyre inkább ráérzek arra a különleges, helyenként elég fanyar humorra, ami a szerzőt jellemzi.
Ennek köszönhetően a 200. oldal környékére már egészen magával ragadott a regény, harsogva nevettem a poénokon. Ilyen szempontból amúgy tele van csemegével a regény, elég, ha csak például Te Szemétre gondolunk. A kedvenc részeimet vele kapcsolatban ki is idéztem, ezek utólag is képesek megnevettetni.
A regény világa egészen egyedi, érdekes, izgalmas, de ezt nem részletezném, megtették már előttem páran. Nagyon tetszett az ókori világ valóságos elemeinek szerepeltetése, bizonyos értelemben keverve a modern korral, persze mindezt úgy, hogy az olvasó számára teljesen egyértelmű a szerző véleménye mindezek visszásságairól. A kritika végig nagyon finom, és hogy még véletlenül sem legyen bántó, mindig humorba van csomagolva. Ettől függetlenül a nevetés alábbhagyása után – ahol kell – elgondolkodik az olvasó.
Határozottan pozitív a véleményem tehát a regényről. Alapvetően szépirodalmat és modernt olvasok, de két-három Pratchett bizony felkerült a várólistámra.
Zavaróak voltak a sűrűn előforduló gépelési-nyomtatási hibák, de ez nem a szerző vagy a fordító hibája, sajnos manapság tendencia ez bizonyos kiadóknál.

jezsek
Terry Pratchett: Piramisok

Most észleltem, hogy még sohasem írtam értékelést Pratchett egyik könyvéhez sem, pedig már a 8. rész jön (Kénytelen vagyok sorban haladni, így meg tudom jegyezni, hogy hol tartok és már mit olvastam). Egy sorozatban eljutni a 7. részig már biztos jele annak, hogy az olvasó a végzetes fertőzést elkapta. Okosan beosztva még évekig adagolhatja magának a pratchetti humort, barangolhat a Korongvilágon. Pratchett ugyanazokat a húrokat pengeti bennem, mint Rejtő, sőt képes arra is, hogy ne csak a rekeszizom, az arcizmok és az öröm-központ aktiválódjon, hanem úgy intellektuálisan is megmozgatva érezzem magam. És a Piramisok a történelem pellengérre állításával ismét ilyen élményt okozott.

alaurent P
Terry Pratchett: Piramisok

Pratchett megint hozta a formáját. Az egyiptomi fáraók korának parafrázisa a Korongvilágon zseniálisra sikerült. Újabb kedvenc sorakozott fel a pratchetti világ kedvelt figurái közé: Dios, az örökéletű küldetéses. Remekül szórakoztam a történeteken, a tér és az idő kifacsarásán
És ismét bizonyságát kaphattam, a tevék mennyivel intelligensebbek az embernél… Valószínű jó, hogy nem ismerek egyetlen tevét sem.

Dávidmoly
Terry Pratchett: Piramisok

Pratchett ír. Itt és most az időről (ami csak egy újabb dimenzió… vagy több újabb dimenzió), a tevékről (akik okosabbak a delfineknél is), a hagyományokról (amik hajlamosak kiüresedni, ha nem vagyunk résen), az orgyilkosokról (akiknek mindig jól áll a fekete), a hitről (ami ritkán állja ki a bizonyosság tehertételét), a filozófusokról (akik teknősökre lövöldöznek) és az emberekről (akik szeretik, ha megmondják nekik, hogy mit csináljanak). És egy különleges(?) fiatalemberről, aki próbál úrrá lenni ezen a káoszon (és még néhány másikon is).

Nienna001
Terry Pratchett: Piramisok

Ötletes volt és igazán Pratchettes. Tetszett a történet, érdekes volt és lebilincselő. Szeretem Pratchettet és ez a könyvét ajándékba kaptam. (Igen ez a szűk keresztmetszet a kívánságlistámnak, amiben van történelem, ötszáz oldal alatti és még vicces is). A matematikai utalásokat nem nagyon értettem a tevék szintjére szerintem soha nem fogok eljutni. A kvantumról se tudok sokat, de még így is a poénok nagy része átjött. Örülök, hogy többet tudtam meg az Orgyilkosok Céhéről, amire mindig is kíváncsi voltam.

krlany I+SMP

A leggyorsabb rovar a .303 könyvmoly. A varázskönyvtárakban fejlődött ki, ahol rendkívül gyorsan kell ennie, hogy elkerülhesse a csodasugárzás hatását. Egy felnőtt .303 könyvmoly olyan gyorsan képes magát átrágni egy könyvespolcon, hogy visszapattan a falról.

ppayter

Tény az, hogy a tevék sokkalta intelligensebbek a delfineknél* Valójában annyival eszesebbek, hogy hamar rájöttek, a legbölcsebb, amit egy intelligens állat tehet, amennyiben jobb szeretné, hogy leszármazottai ne töltsenek rengeteg időt a vizsgálóasztalon elektródákkal az agyukban, vagy aknákat tapasztva hajók fenekére, vagy a zoológusok szigorú lekezelését nyögve, az, ha állatira bebiztosítják, hogy a humánok ne jöhessenek rá. Ezért aztán réges-rég kiálltak egy olyan életmód mellett, ami, cserébe bizonyos mennyiségű teherhordásért és botokkal való böködtetésért, hozzájuttatja őket elegendő italhoz és csutakoláshoz, valamint a lehetőséghez, hogy szembeköpjék az embert és szárazon megússzák.

[*Sose bízz olyan fajban, ami egyfolytában vigyorog! Hétszentség, hogy valamiben sántikál.]

Kapcsolódó szócikkek: delfin · intelligencia · teve
krlany I+SMP

A tevék úgy vágtáznak, hogy olyan messzire dobják maguktól a lábuk, amennyire csak lehet, s aztán rohannak, hogy utolérjék.

Kapcsolódó szócikkek: teve
imma A+P

Az ujjak hiánya további erőteljes ösztökélést jelentett a teveintellektus kifejlődésében. Az emberi matematika fejlődését mindig hátráltatta a faj ösztönös hajlama arra, hogy amikor valami tényleg bonyolulttal kerülnek szembe, mondjuk hármas polinomok vagy parametrikus differenciálhányadosok formájában, megszámolják az ujjaik. A tevék kezdettől fogva a számokat számolták meg.

Kapcsolódó szócikkek: matematika · teve
krlany I+SMP

Amikor meghalsz, az első dolog, amit elvesztesz, az életed. A következő az illúzióid.

Kapcsolódó szócikkek: halál · illúzió
krlany I+SMP

– Uram, azt beszélik, hogy halott, uram. Azt mondják megölte magát és elmenekült.
– Megölte magát?
– Sajnálom, uram.
– És utána elmenekült?
– Egy tevén úgy hírlik.
– Aktív utóéletet él a családunk, nem igaz? – jegyezte meg szárazon a király.

Kapcsolódó szócikkek: halál
Veron P

Ivadékok! (…) Az ember fogához veri a garast és takarékoskodik, hogy a legjobb iskolába küldhesse őket és aztán azzal fizetnek neked vissza, hogy tanult ember lesz belőlük.

imma A+P

– Felfordult a gyomrom – jelentette be.
(…)
– Jön föl a nap – közölte.
– Nem rémlik, hogy ettem olyat – motyogta Chidder.

ViraMors

Neked arra a Ptagórász nevű csókára van szükséged. Ő a szöges ellentétek embere.

Korongvilág sorozat · Összehasonlítás