A ​Hat Full of Sky (Discworld 32.) (Tiffany Aching 2.) 15 csillagozás

Terry Pratchett: A Hat Full of Sky Terry Pratchett: A Hat Full of Sky Terry Pratchett: A Hat Full of Sky Terry Pratchett: A Hat Full of Sky Terry Pratchett: A Hat Full of Sky Terry Pratchett: A Hat Full of Sky Terry Pratchett: A Hat Full of Sky Terry Pratchett: A Hat Full of Sky

'Crivens!'

A real witch never casually steps out of her body, leaving it empty. Eleven-year-old Tiffany does. And there's something just waiting for a handy body to take over. Something ancient and horrible, which can't die…

Wise, witty and wonderful. A Hat Full of Sky is Terry Pratchett's second novel about Tiffany and the Wee Free Men – the rowdiest, toughest, smelliest bunch of fairies ever. They'll fight anything. And even they might not be enough to save Tiffany…

Eredeti megjelenés éve: 2004

Korongvilág

194 tag · 222 karc · Utolsó karc: 2019. szeptember 15., 09:22 · Bővebben

Noro
Terry Pratchett: A Hat Full of Sky

Néha ifjúságinak is nevezik ezt az alsorozatot, pedig köze sincs az olyan könyvekhez, amikre a jelzőt mostanában pufogtatják. Ez egy nagyon érett, remekül kidolgozott Korongvilág-történet, amelynek a főhőse talán gyerek, de nagyon is komoly kérdések foglalkoztatják. Pratchett talán még egyszer sem ásott bele ilyen mélyen, miféle emberek, milyen jellemek is az ő boszorkányai. A Nac Mac Feegle társaság pedig ismét topon van, és eredetiben dekódolni épületes skótságukat jobban frissíti az agyat, mint akármilyen koffein :)

mokata P
Terry Pratchett: A Hat Full of Sky

Először azt hittem, hogy én nem akarok gyerekkönyveket olvasni Pratchettől. Tévedtem.
Amikor befejeztem, ösztönösen nyúltam a következő kötetért, felborítva ezzel azt a kupacot, ami arra vár, hogy sürgősen elolvassam. Nem baj, így legalább még nagyobb örömmel fogom belevetni magam, addig is tutujgatom még ezt kicsit. Gyöngyszem.

Terry Pratchett: A Hat Full of Sky

Nem ez az első könyv, amikor Pratchett azt a kérdést feszegeti, hogy mi a mágia és az emberek viszonya, ill. mit kell tennie egy boszorkánynak (javasasszonynak, stb.). Máskor sem jutott eltérő következtetésre, mint itt, de sokkal egyértelműbben ki lett mondva a válasz: meghozni a döntéseket, hogy utána az embereknek hosszú távon jobb legyen. Ahogy Granny Weatherwax meg is fogalmazta, ő már nem fogja jobbá tenni a világot, de mindent megtesz, hogy mindenki ott legyen, amikor a következő generáció megteszi…

És ez az abszolút emberi hozzáállás, ami a könyvet még úgy is érdekessé és kellemessé teszi, hogy azért nagy meglepetés a történet során nincsen – mind a poénok, mind a karakterek alapvetően már ismert sémára épülnek, a történet meg YA könyvhöz illően nem túl bonyolult.

És pont emiatt le a kalappal Terry Pratchett előtt, aki ennyi könyvön keresztül tudott szórakoztatva tanítani – hogy tudjuk azt, pontosan hol vagyunk és kik is vagyunk. És persze segítsük embertársainkat…

Luca87 I
Terry Pratchett: A Hat Full of Sky

Hát ez… Hát ez egy csodaszép történet. Ha másból nem is, ebből kiderül, hogy Pratchett bácsi jó ember. Ha nem lenne az, nem tudna ilyet írni. Talán kicsit szentimentálisabb, mint szeretném, de ez most még fél csillag veszteséget sem jelent. Persze van itt is sok jópofa szóvicc, kulturális utalás, na meg az előző kötetben (The Wee Free Men) megszokott adag Nac Mac Feegle, akiket csak szeretni lehet. Emellett viszont jó adag pszichológiai tudás (vagy érzék?) érezhető a történeten, és az is egyértelmű, hogy Pratchett a mesében nemcsak a mesét látja, hanem a mögöttes tartalmat is, valamint a mese felépítését és működését is érti. Sok dologra világított rá, amin eddig nem gondolkodtam el, amiért hálás vagyok. Az utolsó két fejezetre nem találok jó kifejezést, így csak ennyit mondok: <3

Összességében nekem nagyon másnak tűnik, mint néhány korábbi Discworld-regény, jóval filozofikusabb, de pont ugyanolyan szerethető. Olvassátok!

Laura_Arkanian IP

She opened her eyes and then, somewhere inside, opened her eyes again.

KatieV I

Coming back to where you started is not the same as never leaving.

Papucskosbor

Gossip spreads faster among witches than a bad cold. Witches gossip like starlings.

ujhelyiz P

'But you are the leader, Rob,' he said.
'No' on this raid, Wullie. A'm staying here. I have every confidence that ye'll be a fiiinne leader pn this raid an' not totally mess it up like ye did the last seventeen times.'

207. oldal, 8. fejezet (Corgi, 2012)

ujhelyiz P

Look at it this way. Tomorrow, your job is to change the world into a better place. Today, my job is to see that everyone gets there.

244. oldal, 10. fejezet (Corgi, 2012)

Discworld sorozat · Összehasonlítás
Tiffany Aching sorozat · Összehasonlítás