Protokoll 29 csillagozás

Térey János: Protokoll

Mátrai Ágoston protokollfőnök a Külügyminisztériumban. Az állam lakája, szürke eminenciás. Korunk hőse, aki ugyanakkor közeli rokona a XIX. század „fölösleges embereinek". Jó családból származik, művelt, sármos, biztos anyagi háttérrel rendelkezik és hiperérzékeny. Elég ennyi a boldogsághoz? Minden nő álma vajon milyen nőt álmodik magának? Legyen Blanka, a saját unokanővére? Legyen a világklasszis teniszezőnő? Vagy Fruzsina, az országház kifürkészhetetlen gyorsírója? És hogyan éli hétköznapjait egy minisztériumi középvezető? Mit kezd a felelősséggel, a zárt életével, a szorongásaival? Térey János verses regénye a mai Budapest középrétegének apró részletekig cizellált lát- és kórképét adja, betekintést engedve a művészvilág kulisszái mögé is. A válság Európájában fölcsillanó életöröm érzéki rajzával a szerző eddigi életművének fontos állomása ez a majdnem-megváltástörténet, amelyben visszaköszönnek az Asztalizene szereplői közül is néhányan.

Magvető, Budapest, 2010
Magvető, Budapest, 2010

Budapest · Füvészkert

kfg>!
Térey János: Protokoll

a napokban voltam a szatyor bárban libri szeparén, ahol többek között térey jánossal is volt nyilvános beszélgetés. ott mondta a szerző felvetésre válaszolva, hogy bizony, az ő verses regényei esetén le kell küzdeni a félelmet attól, hogy az a regény: versben van.

ha egy üzlet egyszer beindul: a paulussal ezt a félelmet legyőztem és az annyira tetszett nekem, hogy rögtön elkezdtem ezt is olvasni. továbbra is van az, hogy én ehhez nem nagyon értek (egyáltalán nem), úgyhogy verselésről erről-arról egyáltalán nem fogok írni. csak arról, hogy ez megint nagyon tetszett.

talán jobban is, mint a paulus. kevesebb benne tán a sziporkázó, szójátékokon alapuló, hangosan röhögős bennfentes poén, viszont összefogottabb, határozottabb, megfontoltan hömpölygő társadalomrajz.

nyilván ered ez abból is, hogy szemben a paulus három (két és fél) szálával, amely sokkal inkább az életfordulatra magára koncentrált, itt egy ember midlife crisis-a áll a középpontban, meg budapest, meg a nemzeti együttműködés rendszerét megelőző néhány gemütlich év, amelyben már ott vannak az utcai zavargások, ott van sólyom lászló balsikerű sétája szlovákia felé.

imádom a szerző finom megfigyeléseit, legyen az a színházi bemutató fennsőbbségesen fanyalgó közönsége, bennfentes házibuli, vagy a pörgő élet után magányra vágyás vagy hivatali intrika.

én például egyre inkább várom a legkisebb jégkorszakot, amelyből már itt-ott olvashatni részleteket.

és külön hálás vagyok az „önsajnálat stockhausenje”-ért:):):)

cseri>!
Térey János: Protokoll

Gondoltam, hogy ez egy fura könyv lesz (verses regény a 21. században, -ról??), és tényleg az is volt. De nem volt annyira rossz sem azért. Ennyire budapesti könyvet például talán még nem is nagyon olvastam. Cselekményes is, igazán nem mondható, hogy nem. A szereplők is abszolút hitelesek. Ugyanakkor ez a forma egyrészt nem könnyíti meg az olvasást, másrészt van benne valami nagyon elidegenítő. Mintha üvegfal lenne köztem és a szereplők között. Fura, na.

morcos>!
Térey János: Protokoll

Aki így november végén még szeretne egy kis bónusz nihilt begyűjteni, annak csak ajánlani tudom. :) Halvány, szitáló búbánat és reménytelenség, továbbá nyúlós unalom, meg otthonos önsajnálat – többnyire ebből áll a főhős érzelmi repertoárja. Történet, jellemfejlődés semmi, de ezért kárpótol a sok, precízen festett hangulat és érzés, aminek hősünk átengedi magát. A legütősebb nekem az egészben az, hogy több ismerősömet is eszembe juttatta a regény…

Carolynd>!
Térey János: Protokoll

Csodálatos társadalmi regény. És belengi valami szürkés, téreys melankólia. Talán ezt a könyvét szeretem Téreynek a legjobban.

TiaRengia I>!

Ha egyszer elutaznál a pokolba,
Nem tudnál kávét kérni ördögül.
Az önsajnálat évgyűrűi gyűlnek
A fiatal és büszke törzs körül.

csepergő>!

Pest élhetetlen, bár elhagyhatatlan.

22. oldal (Magvető, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: Budapest

„Istentelenül szerelmes vagyok.”
„Nem vagy szerelmes, csak istentelen.”

TiaRengia I>!

Épp olyan vagy mint, a kaktusz gyümölcse,
Kívülről szúrós és átjárhatatlan,
De túlcsordulóan édes belül.

TiaRengia I>!

Apró darabokra szed szét a honvágy,
Hogy összerakjon majd az anyaország.
Öregszem majd egy teljes, tiszta évet,
Mikorra Budapestre visszatérek.

TiaRengia I>!

Régen, spontán kedvvel, fogtam magam,
Az ismeretlen gyásznépbe vegyültem,
S azt énekeltem: »Látjátok, testvérek,
Ennyi az élet« – majd a pulthoz álltam,
Hogy megtudjak pár pikáns részletet
Az elhunytról. Mindig volt új adat:
Rikoltoztak a rekviemkliensek,
Mindig volt félórányi durva pletyka."

TiaRengia I>!

Hirtelen lobogott föl, mint bozóttűz:
Egy lassan kinyilvánított barátság,
De annál nehezebben évülő;
És mindvégig hideg, hideg barátság:
Annál gyorsabban mélyülő.

Kapcsolódó szócikkek: barátság
bababöbe>!

– Viruljon négy irányban zöld özön,
És gyűljön össze minden, ami csak
Használható a halál ellenében.

És a célja Budapest,
Kopott gőgű, barázdált arcú város.

Kapcsolódó szócikkek: Budapest