Hiteles ​hallucinációk 9 csillagozás

avagy beszámoló a Szerző rendkívüli viszontagságairól a Sátán Paradicsomában
Terence McKenna: Hiteles hallucinációk

A lebilincselő történet Terence McKenna és testvére, Dennis, valamint barátaik bizarr kalandjait meséli el a távoli Amazoniában.
A szürreális beszámoló új mérföldköve a farmakopikareszk regényeknek, amely nemcsak elképesztő eseményekről ad hangot, de a tudományos megismerés új dimenzióiba is elvezet.
Miközben a történet hősei egy misztikus sámáni medicina után kutatnak, számos rendkívüli találkozásban lesz részük. Egy bizonyos gomba, egy repülő csészealj, a világűrből jött sáskaszabású kalózok, James és Nora Joyce baromfi képében, valamint számos egyéb nyelvi értelemben kifejezhetetlen entitás is megjelenik…

Atrox, Budapest, 2017
370 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786150007458 · Fordította: Árokszállásy Zoltán

Lidérckocsonya I>!
Terence McKenna: Hiteles hallucinációk

Terence McKenna: Hiteles hallucinációk avagy beszámoló a Szerző rendkívüli viszontagságairól a Sátán Paradicsomában

Minden olyan mesébe illően indul, mint bármi a történelem nagy katasztrófái előtt. Idillikus utazás és ifjonti hév, a vágyak diadalmas győzelme, ami a tudati poklok legmélyét is jelentik egyben. Egy csoda, hogy ép bőrrel ennyi mindent meg lehet úszni, az ép elme egy másik kérdés. Érdekes amit lát és látni vél, a körülmények egzotikusak, de az elbizakodottság diktálta spekulációk nagyon félreviszik a józan pillanatokat.
Lehet-e következtetni bármire is a könyvből? Nem tudom, pedig elég edzettnek érzem magam a témában, ha fél szemmel végigpásztázom a polcaimon a vonatkozó irodalmat és szakirodalmat. Az a benyomásom, hogy McKennának voltak magasztosabb pillanatai, és amikor elméletek gyártásával töltötték az időt, valójában csapdában vesztegeltek. Kimondottan érthetetlen mélységekig fokozták az intuícióik elméletekbe ültetését, ez sajnos nem hozzádomborított a könyvhöz, hanem lekanyarított belőle.

lzoltán IP>!

[…] a gomba valamiképpen több egy hallucinogén növénynél, és lehet akár egyfajta sámáni szövetséges is. Kezdett derengeni nekem, hogy a gomba valójában egy intelligens, nem evilági lény, s személyiségét képes a transzállapotban lévő szemlélőjének belső észleleteiben lévő jelenlétként közvetíteni.

Kapcsolódó szócikkek: gomba
lzoltán IP>!

[…] 1911-ben mintegy 20 ezer indiánnak kellett meghalnia csupán azért, hogy kivágják ezt az ösvényt az őserdőből. Amelyikük megtagadta a munkát, annak machetével borotválták le a talpát és a fenekét. S mindezt csupán azért, hogy 1915-ben végig lehessen hajtani autóval ezen az úton, amely lényegében a nagy büdös semmiből a nagy büdös semmibe vezet.

Kapcsolódó szócikkek: 1911 · 1915
lzoltán IP>!

[…] Intelligens nő, csak kissé suta nemiségében van némi nyersen állatias vonás. Nagy, barna szemében a kiscicák kegyetlensége lappang, és betegesen szereti a szójátékokat. […]

lzoltán IP>!

A McKenna-testvérek fantáziája korlátlanul száguld, és többször is felfedezik a spanyolviaszt.

[…] Kísérleteznünk kell a hanggal […]
Olyasmiről van szó, hogy a mind a nyelvet, mind a világot összetartó, normális esetben láthatatlan szintaktikus háló összesűrűsödhet, vagy megváltoztathatja ontológiai állapotát, és így láthatóvá válhat. Mintha létezne egy párhuzamos szellemi dimenzió, ahol mindennek a látható nyelv az anyaga; egyfajta szomszédos univerzum, ahol tündérek éneklik létezővé magukat, s ugyanerre szólítják föl mindazokat, akikkel összetalálkoznak.

lzoltán IP>!

Csodák történnek: Dennis agyába betüremkedik egy bugyi Nepálból, aztán elővarázsol a semmiből egy rég elveszett kulcsot, s megjelenik James és Nora Joyce is baromfi képében.

lzoltán IP>!

Ezen a mezei sétán vettem észre, de legalábbis ekkor mondtam ki először, hogy mennyire szép is itt minden, mennyire jól érzem magam, s hogy olyan az egész, mintha egy filmben szerepelnék, vagy valahogy minden életnagyságúnál nagyobb lenne. Még az eget is mintha halszemoptikán keresztül nézném, olyan nagy, akár a moziban. De mi lehet ez valójában? A sorozatosan beszedett pszilocibinnek lenne ilyen torzító hatása? Merthogy ismeretes az ilyen mellékhatás. Úgy éreztem, mintha magam is megnőttem volna jó három méteresre, akár afféle szuperhős, vagy úgy mint Alice Csodaországban, aki ugyancsak gombaevéstől lett hol nagyobb, hol kisebb. Furcsa érzés volt, de nagyon jó.

lzoltán IP>!

Csak amikor a nyolcvanas évek elején ellátogattam az Esalen Intézetbe egy sámánizmussal foglalkozó konferenciára, akkor jöttem rá, hogy öröklött ír fantáziámat mennyire felturbóztam a pszilocibin tartalmú gombák több éves szedésével. Ezeknek kedvelőjeként, illetve az alábbiakban elmesélendő La Chorrera-i kísérlet résztvevőjeként lassacskán láthatóan egyfajta két lábon járó kinyilatkozássá váltam. Úgy tűnt, kisebb csoportokat egészen fel tudok villanyozni azoknak a különleges transzcendens élményeknek az ismertetésével, amelyekről ebben a könyvben fogok beszámolni.

XIII. oldal

Kapcsolódó szócikkek: pszilocibin
lzoltán IP>!

[…] Egy dél-amerikai, magát Új Jeruzsálemnek nevező vallási szekta tagja volt, amellyel Indiában nem találkoztam. […]

lzoltán IP>!

Egy pillanatra lehunytam a szemem, és akkor a szemhéjam mögött megláttam azt, amit akkor az első tanításnak avagy üzenetnek véltem. Szép, szabályos,négyszirmú forma volt. A hang a fejemben tudatta velem, hogy ez a szerelem virága. A szirmok csakugyan olyasmit formáltak, mint egy Valentin-napi szerelmes üdvözlet vagy egy vérző szív. […] Elővettem a füzetemet, és lerajzoltam a szerelemvirágot, először csak nagyjából, aztán jobban kidolgozva is. A Valentin-napról eszembe jutott Basilius Valentinus, a legendás 15. századi alkimista, a Currus triumohalis antimonii („Az antimónia diadalszekere”) című értekezés szerzője. Olvastam a könyv angol fordítását, de valójában semmire sem emlékeztem belőle. Eszembe jutott Valentinus, a 2. századi alexandriai gnosztikus teológus is, meg a tanítása, miszerint az anyagi valóság nem más, mint Sophia, a bölcsesség tévelygő istennője érzelmeinek sűrítménye; ez az önző istennő úgy teremtett világot, hogy önmagán kívül senkivel sem volt hajlandó egyesülni. A legalacsonyabb arkhón, a Bölcsesség alászállása az anyagi világba emlékeztetett a mi alkimista törekvéseinkre. Különösen az érzelmek anyaggá sűríthetősége volt izgalmas gondolat, hiszen végső soron ez hozott bennünket Amazóniába. Az alkímia pedig lényegében az anyagi átalakulás tudománya. Lám: mindenütt összefüggéseket láttam, mindent összekapcsolt a jelentés, a megerősítés és a misztérium varázsos szövevénye.

Kapcsolódó szócikkek: Valentin-nap