Halott ​nők 11 csillagozás

Terék Anna: Halott nők

Az öt ciklusra tagolt kötet verseiből tragikus női sorsok bontakoznak ki, haldokló, tetszhalott, élőhalott nők szólalnak meg, a sírástól szaggatottá váló lélegzetvétel rapszodikusságával. Megnyomorított lelkű nők mozaikszerűen összeálló és egymásba játszó monológjai ezek a versek. Lett légyen szó patriarchális környezetről, háborús miliőről vagy a kórház nyomasztó világáról – a közös nevező minden esetben a teljes kiszolgáltatottság. Sötét, mély fájdalom ivódott Terék Anna verseinek minden sorába. Ilyen rezignált, kopogó, tiszta mondatok megfogalmazására csak halott nők képesek, a költő itt csak médium lehet.

Forum, Újvidék, 2017
160 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Antal László

Szarajevó

Littlewood IP
Terék Anna: Halott nők

Nem csak halott nők, hanem halott gyerekek is, meg halott városok, halott életek, halott minden.
Fogja a fájdalmat és mikroszkóp alá teszi. Hogy jó közelről lehessen látni minden apró részletét. A még-talán-túlélhető és az innentől-már-mindegy fájdalmakat. Szín, minta, idő, környezet változik, de a közelség állandó. Különben nem érdekelne senkit, magas az emberek ingerküszöbe, kell a személyesség és a mély átélés.
Csak abban nem vagyok biztos, hogy ha valaki ezt a más fájdalmával teszi meg, nem pedig a sajátjával, az meddig művészet és honnan hatásvadászat. Inkább horrornak éreztem, mint thrillernek.

Terék Anna: Halott nők

Az egyes ciklusokból történetek, sorsok ismerhetők meg. Nem mondom, hogy kerek történeteket mesél el a szöveg. (A műnemek határvadászainak szólva, egy ilyet olvasva lehet tudni, hogy Térey líra jellegre tört szövegei miért prózák, ez meg miért líra.)
Nem szabad eltekinteni semmiképpen a történettartalmazástól. Sajátos az a vers, amiben fontos az eseményiség. Nem mindegy, milyen versekkel mérjük össze. Balladainak azért nem mondanám. Annál tisztábban követhető. A fülszöveg mondja: rapszodikus.
A tematikus keret a délszláv közelmúlt. A sokféle háborús vagy ahhoz kapcsolódó PTS könyv közül is kiemelkedik hitelességével. (Nincs nagycsávós keménykedés, de hősi keménység sem. Meg apokaliptikussá emelt női kiszolgáltatottság sem.) Különféle megtörettetések vannak. Van gyomorforgatás, mert van halál. Kimúlás. Asszonyé, anyáé, gyermeké, kistestvéré.
Én meghatódtam. Megérintett. Hát nem esett jól. De ez azt jelenti, hogy elhittem, hogy ez ilyen.

Juci P
Terék Anna: Halott nők

A kifejezésmódját tekintve szerintem ez egy nagyon figyelemreméltó kötet: Terék Anna minden mondata helyén van, költői képei evokatívak, működnek, sehol egy pillanatig nem volt olyan érzésem, hogy ez a mondat stilisztikailag ügyetlen vagy túlzó lenne, pedig a kortárs magyar lírában ez még a legjobbaknál is előfordul olykor. Viszont igazat kell adjak @Littlewood-nak abban, hogy a versek és az egész kötet témája szintjén nincs meg ez az arányérzék, bőven túlmegy az érdemi befogadhatóság határán, pusztán érzelmi okokból: egyszerűen túl töményen ömlik ránk a szenvedés, nincs ellenpont, nincs, ami az egészet elviselhetővé és így átérezhetővé tegye, ezért végső soron az olvasó kívül is marad mindezen a szenvedésen, és egy kukkolónak érzi magát. Terék Anna nevét megjegyzem, és fogok tőle még olvasni mást, ez biztos.

postmodjane

Nagyon-nagyon megrázó szöveg.
Nyilván ezt az olvasó lelkiállapota is tudja befolyásolni, nekem többször le kellett tennem.
A nők mellett gyerekek, férfiak szenvedése, problémái is megjelennek.
A lét maga válik problémává, néhol betegség, néhol az életkörülmények, néhol a háború, néhol a családtagok elviselhetetlen, (látszatra) megmagyarázhatatlan agressziójának következtében.
A rajzok érdekesek, de nem minden esetben kapcsolódnak szervesen a szövegekhez.

Nagyobb visszhangja lehetett volna ennek a kötetnek. Sokkal nagyobb teljesítmény annál, hogy egy év alatt alig néhány olvasást érjen meg a molyok között. Nyilván ez múlik a marketingen, a személyen, a kiadón, de az olvasókon is.

Talán nem kellett volna.
Talán soha nem kellett volna hagyni,
hogy a dolgok lassú, fontoskodó ütemben
egymásra épüljenek.

6. oldal, Jelena

Legyek

Mint a kint felejtett
nyers húst nyáron a legyek,
úgy dongják körül

Nézem anyám
elfáradt arcát,
ahogy a ráncokat dörzsöli
öklével a szeme körül.

Anyám összes ránca én vagyok.

Judit. 102. oldal

pável

Szarajevó

Néha itt olyan fehér
fölöttünk az ég,
hogy az ember el se hiszi,
hogy van ég fölötte.

Pár hét alatt
megszokod a dörgést.
Anya szerint ez pont olyan,
mint mikor a kisbaba
az anyja szívverését hallja
állandóan maga körül a hasban.

Kapcsolódó szócikkek: Szarajevó