Üvegfigurák 11 csillagozás

Tennessee Williams: Üvegfigurák

Az Üvegfigurák Tennessee Williams első jelentős műve, melyben már megjelenik a későbbi alkotásokban kiteljesedő fő téma: az érzésekkel, vágyakkal, hamis vagy igaz álmokkal, gyöngédséggel és gyöngeséggel terhes emberek tragikus küzdelme, belső vívódása az őket körülvevő „egészségesek”, a céltudatosan törekvők, józanul mérlegelők társadalmával.
Amanda szegényes körülmények közt él együtt megnyomorodott fiatal lányával, Laurával és a nyomasztó családi keretekből kitörni készülő fiával, Tommal. Laura a sivár valóság elől szeretett üvegfigurái álomvilágába menekül. Az anyának egyetlen vágya, hogy gyermekei egyszer majd boldogok legyenek. Amikor Tom egyik este munkatársát hozza vacsorára, Amanda mindent megtesz, hogy lányát és Jimet összeboronálja. A parti ugyan nem jön össze, de Laura egy kellemes emlékkel és önbizalmában megerősödve kerül ki a találkozásból.

Eredeti megjelenés éve: 1945

Magánkiadás, Győr, 1977
6 oldal

krlany IP>!
Tennessee Williams: Üvegfigurák

Az tetszik benne, hogy a karakterek nem egyszerűek, bár annak tűnnek, közben pedig annyi lehetőség van bennük. A viselkedésük pedig kérdéseket generál bennem: miért? miért? Az atmoszféra tapintható, az anya figurája meg egyenesen kegyetlen, egy másik értelemben. Nekem való.

Tennessee Williams: Üvegfigurák

Még gimiben hallottam a műről az angol irodalomóráim keretein belül, és már akkor elhatároztam, hogy elolvasom. Most végre a nagy olvasási kihívásnak köszönhetően sort kerítettem rá, igaz nem eredeti nyelven, de így is megtette a hatását. Rövid és ütős. A karakterek érdekesek, a téma, amit körüljár, elgondolkodtató. Teljesen átérezhető a 30-as évek Amerikájának hangulata. Nem bántam meg, hogy szántam rá egy kis időt.

Shea>!

Egész megjelenését valami törékeny, légies szépség hatja át, mintha egy múló fénysugár rövid időre felszikráztatna egy áttetsző üvegtárgyat.

Kapcsolódó szócikkek: fény · szépség · üveg
Shea>!

A bűvész illúziói a valóság látszatát keltik. Én viszont az illúzió kellemes látszata mögött az igazságot hozom.

Kapcsolódó szócikkek: igazság · illúzió · valóság