India ​bölcsessége 3 csillagozás

Szöveggyűjtemény India legendakincséből, vallási és filozófiai irodalmából
Tenigl-Takács László (szerk.): India bölcsessége

Jelen szöveggyűjteményt a Tan Kapuja Buddhista Főiskola tanárai készítették a Soros alapítvány és a Gandhi Alapítvány megbízásából. Elsődleges célja, hogy kisegítő tananyagként szolgáljon a Gandhi Gimnázium oktatásában, és képet adjon az indiai kultúra eszmevilágáról.
A Nyugat az utóbbi két évszázadban fokozott mértékben fordul a Kelet szellemi öröksége felé, így annak megismerése igen fontos a mai világban.
Reméljük, hogy e könyv hiteles képet adhat az indiai kultúráról, elmélyítheti az India iránti érdeklődést. Meggyőződésünk, hogy ennek a szellemiségnek mélyebb megismerése segítségünkre lehet a nyugati kultúra több, napjainkban felmerülő probléma megoldásában.

320 oldal · ISBN: 9630443988 · Illusztrálta: Renner Zsuzsa

Tenigl-Takács László (szerk.): India bölcsessége

Tenigl-Takács László (szerk.): India bölcsessége Szöveggyűjtemény India legendakincséből, vallási és filozófiai irodalmából

Ez a kötet egy jó kis összefoglaló kezdőknek, érdeklődőknek, sőt én gyerekeknek is ajánlanám. „Sajnos" az alapműveket már olvastam, így nem szolgált sok újdonsággal ez a gyűjtemény és nyilván csak részleteket tudott közölni. Minden nincs benne, de jó még könyvajánlónak, tájékozódásnak, sőt kiindulási alapnak is. Azért kissé ismét felháborodtam. Inkább nem is írom le, miken. Aki olvassa az idézeteket, az talán rájön a „hasonlóságok"ra.

Molnárévi
Tenigl-Takács László (szerk.): India bölcsessége

"Ami bűnt elkövettünk meghitt barát, társ vagy testvér ellen,
magunkféle vagy idegen ellen, bocsásd meg nékünk, ó Varuna!"

Lunemorte MP

– Nappal a Nap a Tűz, éjjel a Tűz a Nap!

Lunemorte MP

– Te vagy a kezdete és vége mindennek, ami létezik.

Lunemorte MP

– Hol van az a barátság, hogy ketten egy lehessünk?

Lunemorte MP

– Ne sírjatok, ne jajgassatok! Nem azt tanítottam-e néktek, hogy ami kedves, attól el kell szakadni, ami keletkezett, annak meg kell semmisülnie?

139. oldal (A Buddha megtérése a Nirvánába)

Lunemorte MP

Éjjel Varuna tekint le ránk ezernyi csillagszemével. Hajnalban magára ölti a nappalt, alkonyatkor hálóköntösébe, az éjszakába bújik.

Lunemorte MP

Azt is mondják, hogy a Világ Ura valamikor, a távoli jövőben ismét testet ölt majd a Földön. Ez lesz a tizedik, utolsó megtestesülése. Akkor jő majd el ennek az ideje, amikor a sötétség uralma teljesen elborítja a világot. Amikor az emberi faj teljesen elfordul a hittől, áldozástól, életét csak az élvezetek hajszolásának és a vagyonszerzésnek szenteli. Visnu akkor szigorú tekintetű, ragyogó ifjúként születik majd a Földre, hogy megsegítse a kevés igazakat, és megbüntesse a gonoszokat. Hófehér paripájának senki sem állhat majd ellent, patája dobbanásától megremeg a föld, sörényének tündöklése elvakítja a szemeket. Farka olyan lesz, mint a villámcsapás, szeme, mint az izzó parázs. A lovas neve Kalki lesz, ami annyit jelent: a Bűnök Eltörlője. Így ér majd véget az utolsó ítélettel a mostani nagy világkorszak. A teremtett világ elpusztul és helyét betölti a Semmi Óceánja. Évmilliárdok milliárdjai telnek el így, s akkor majd, abban az elképzelhetetlenül távoli jövőben a Semminek újra magva támad, új Brahmá születik, új világok sarjadnak belőle. Így lüktet a Lét teremtő-elmúló lélegzése időtlen időktől fogva, időtlen-időkön át.