Képekben ​gondolkodom 16 csillagozás

Életem az autizmussal
Temple Grandin: Képekben gondolkodom

Ez ​a példátlan könyv helyszíni jelentés az autizmus országából. A világ leghíresebb autizmussal élő tudósa, Temple Grandin mesél arról, hogyan érzékelik a külvilágot ennek az országnak a lakói, és ő maga hogyan tudta átlépni a határait, hogy felépítsen egy olyan karriert, melyről a legtöbben csak álmodhatnak.
A Képekben gondolkodom egy páratlan élet története. Elegáns, közérthető stílusban világít rá arra, hogy igenis képesek lehetünk meghaladni önmagunkat, és jobbá tenni a világot. Függetlenül attól, hogy milyen útravalóval indultunk neki. Temple Grandin az állattudományok doktora. Az Egyesült Államok állattartó telepeinek és vágóhídjainak többsége az ő műszaki tervei alapján készült. Szintén az ő találmánya az az ölelőgép, melyet ma is sikerrel használják hiperérzékeny autisták megnyugtatására. Autizmusáról több könyvet írt, és rendszeresen tart előadásokat: izgalmasan gondolkodó, érzékeny ember, aki számunkra elképzelhetetlen módon tapasztalja meg a világot. Életéről… (tovább)

Eredeti cím: Thinking in Pictures: Other Reports from My Life with Autism

Eredeti megjelenés éve: 1996

Park, Budapest, 2014
342 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633550632 · Fordította: Orosz Ildikó

dorcika

Temple Grandin: Képekben gondolkodom Életem az autizmussal

Könnyen érthető, alapos, részletes. Nagyon örülök, hogy Temple Grandin megírta ezt a könyvet, és így egy „bennfentes” szemszögéből tekinthetünk rá az autizmusra, és a vele kapcsolatos mindennapi problémákra.
Ajánlom azoknak, akiket érdekel a téma, de nem tudják, hogy melyik könyvet válasszák vele kapcsolatban. Az általam olvasottak közül eddig ez a legátfogóbb.

Temple Grandin: Képekben gondolkodom Életem az autizmussal

Először abbahagytam a könyvet, de egy hét múlva ismét kézbe vettem. Nem könnyű olvasmány, de miután barátságot kötöttünk, már nagyon szerettem olvasni. Temple Grandin egy fantasztikus ember. Sokat adott ez a könyv, örülök, hogy elolvastam.
Bővebben:http://konyvutca.blogspot.hu/2015/07/temple-grandin-kep…

Temple Grandin: Képekben gondolkodom Életem az autizmussal

Hm, hát mit is írjak… ritkán szoktam úgy könyvet olvasni, hogy végigbőgöm, de itt ez történt. Bár inkább a megkönnyebbüléstől, néha a fájdalmasan ismerős helyzetektől.. Temple csodálatos lehet, nagyon bátor, hogy erről így és ennyit tud írni.

Mindenki a Különös gyerekeket ajánlgatta, de mikor azt olvastam elmaradt a nagy AHA-élmény… itt viszont ezerszeresen is megvolt. Nagyon ajánlom azoknak, akiknél felnőtt korban merül csak fel, hogy a spektrumon lehetnek, nekem nagyon nagy segítséget adott.

Én is ugyanilyen vizuális típus vagyok, így teljesen át tudtam érezni a leírtakat, soha senki helyébe nem tudtam így beleképzelni magam, nem is nagyon ismerek mást, aki hasonlóról beszámolt volna. A gyógyszeres kezelésről és vallásról szóló fejezetek annyira nem álltak közel hozzám, de így is nagyon érdekes volt. Ülepednie kell még azért az egésznek, nem egy könnyű olvasmány.

FélszipókásŐsmoly

Temple Grandin: Képekben gondolkodom Életem az autizmussal

Még a magyar megjelenés előtt angolul olvastam el, aztán ezt is. Nagyon érdekes, ahogy bemutatja saját(os) gondolkodásmódját. Egyszerre életrajzi kötet is, mert számos életeseményt említ, el-elkalandozik az állatokkal való kapcsolatára, majd a mérnöki tervezés felé. Én nem bántam ezeket, mert árnyalták a személyéről kialakított képet, és végső soron összekapcsolta őket a gondolkodási mintákkal. Érdemes megtekinteni még a TED előadását, amelyben a képi mellett a nyelvi és mérnöki gondolkodást is kifejti.

Zsuzsanna_Sinka

Temple Grandin: Képekben gondolkodom Életem az autizmussal

Nagyon tanulságos, segít az elfogadásban és a megértésben, ami bizony helyenként nagyon nehéz.

Bea_Könyvutca P

Én autizmussal élőként nem tartom bántónak, ha egy állathoz hasonlítom magamat. Az állatok, például a kutyák meg a tehenek, bizonyos értelemben rengeteg csodálatra méltó vonással rendelkeznek. Nem bonyolódnak olyan háborúkba, melyekben egy csomó fajtársuk meghal, és nem kínozzák egymást.

Bea_Könyvutca P

Állandóan figyeltem másokat, és igyekeztem rájönni, hogyan viselkednek, de soha nem tudtam beilleszkedni. Minden társas interakción gondolkodnom kellett. Amikor más diákok bele voltak zúgva a Beatlesbe, én a viselkedésüket magamban ÉSZJ-nek, Érdekes Szociológiai Jelenségnek neveztem. Olyan voltam, mint egy tudós, aki igyekszik rájönni a bennszülöttek viselkedésének nyitjára.

Bea_Könyvutca P

Elégedettséggel tölt el, hogy képes vagyok okos dolgokra, de nem ismerem a túlcsorduló boldogság érzését. Tudom, hogy valami hiányzik belőlem, mert látom, hogy mások milyen érzésekről számolnak be egy-egy gyönyörű naplemente láttán. Én intellektuálisan tudom, hogy ez valóban gyönyörű, érezni azonban nem érzem. A boldogsághoz leginkább hasonlító érzés, ha megoldok egy tervezési problémát. Ilyenkor szinte kiugrom a bőrömből. Úgy érzem magam, mint egy tavaszi napon vidáman szökdécselő borjú.

Tiko P

Képekben gondolkodom. A szavak olyanok számomra, mintha idegen nyelvként tanultam volna őket.

Tiko P

Amikor egyedül hagytak, gyakran álmodoztam, szinte hipnotikus állapotba kerültem. Órákig ültem a tengerparton, és néztem, ahogy a homok az ujjaim között pereg. Minden egyes homokszemet külön szemügyre vettem. Mindegyik más volt, én pedig úgy éreztem magam, mint egy kis tudós, aki a homokot mikroszkóp alatt tanulmányozza. Miután tüzetesen megvizsgáltam a formákat, transzba estem, megszűnt körülöttem a világ.

57. oldal, 2. fejezet

ajikarei P

Sok autista gyereknek a mániájává válnak bizonyos témák. A tanárok olykor elkövetik azt a hibát, hogy ki akarják irtani a fixációt. Ehelyett azonban inkább tágítani kellene az érdeklődési kört, és építő jelleggel felhasználni a mániákat. Ha például egy gyerek rákattan a hajókra, akkor ezt érdemes arra használni, hogy olvasson és matekozzon: bújon hajós könyveket, számolja ki a hajók sebességét. Egy szenvedély remek motiváció lehet. Leo Kanner azt állította, hogy az autizmussal élők egy része számára a sikerhez vezető út a fixáció mederbe terelése, ami a későbbi karrier alapja lehet. Egyik legsikeresebb páciense banktisztviselő lett. Egy farmon nőtt fel, és a családja módot talált arra, hogy táplálja a számok iránti vonzalmát, hagyták például, hogy aratás közben a gabonasorokat számolgassa.

145. oldal, V. Utak a világban - Tehetséggondozás autizmus esetén (Park Könyvkiadó, 2014)

ajikarei P

Tom McKean számolt be arról, milyen csalódott volt, amikor egy főiskolai informatikai kurzuson a professzora megbuktatta, mert egy programozási feladatra a tanárnál jobb megoldást talált. Felteszem, a professzor megsértődhetett Tom lényegre törő stílusa miatt, nem tudta, hogy az udvariatlanságig menő szókimondás az autizmussal élők sajátossága. Tom odament a táblához, letörölte, és kijavította a tanár megoldását. A Soon Will Come the Light (Hamarosan eljön a fény) című könyvben Tom ezt írja: „Nézzétek, ha inkább így csinálnánk, akkor öt sorral rövidebb lenne a programkód. Ha programozói állást keresnék, biztosan nem vennének fel, ha azt a megoldást követném, amelyhez ő [a professzor] ragaszkodik.” Tom csalódott volt és zavart, amiért megbuktatták. Egy kreatívabb professzor ehelyett biztosan érdekesebb és nehezebb programozási feladatok elé állította volna.

146-147. oldal, V. Utak a világban - Tehetséggondozás autizmus esetén (Park Könyvkiadó, 2014)

Bea_Könyvutca P

Az állatok és az autizmussal élő savantok óriási adatmennyiséget képesek tárolni. A mókusok megjegyzik több száz elrejtett mogyoró helyét, a költöző madarak egyetlen alkalom után tudják vonulási útvonalukat. A mókus, miután elrejtett egy szem mogyorót, két lábra áll, és „lefényképezi” a helyet.

Tiko P

Ebben az elmélyült pillanatban megszűntek körülöttem a külső zajok. Nem éreztem a perzselő alabamai napot, minden nyugodtnak és békésnek tűnt. Szinte vallásos áhítat szállt meg. (…) Új ajtó nyílt számomra. Úgy éreztem, mintha vízen járnék.

46. oldal, 1. fejezet

Bea_Könyvutca P

Olyan érzés lehet, mint egy kaleidoszkópon keresztül nézni a világot, és közben egy recsegő rádiót hallgatni.

Temple Grandin: Képekben gondolkodom Életem az autizmussal

Ezt a könyvet itt említik