Mi ​leszel pajtás? 1 csillagozás

Teknős Péter: Mi leszel pajtás?

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1953

Ifjúsági, Budapest, 1953
192 oldal · Illusztrálta: Szávai Edit

Tiger205>!
Teknős Péter: Mi leszel pajtás?

A könyv elvileg apályaválasztási segédlet lett volna.
Ehelyett amit kaptam: tömör kommunista propaganda, a ipartanulók motiválására, hogy hozzanak dicsőséget büszke egyenruhájukra, eléggé direkt módon.
Az egy dolog, hogy kevés szakma kerül bemutatásra: vájár, kovács, lakatos, ács, építő szakmunkások, stb. – bár azok igen alaposan – a másik, hogy a többiről nem is beszél, a szolgáltató szektort kimerítettnek veszi a gáz/víz/ központi-fűtés szerelő bemutatásával :)
Teknős stílusa már-már költői magasságokba szárnyal, miközben erkölcsi példát is állít a leendő (efelől nincs kétség: kommunista) ifjú szakmunkások elé.

Tiger205>!

A kőművest már messziről megismerni: járásáról, testalkatáról, arcának színéról, szemének pillantásról. A kőműves úgy mozog, mint a sportoló: biztosan, rugalmasan, ügyesen.

25. oldal - "A földkerekség arcának ékszerészei"

Tiger205>!

Varga Barnabás az elsők között kapta meg a legnagyobb kitüntetést, amit dolgozó ember a mi hazánkban munkájával kiérdemelhet, a Kossuth-díjat.
….
Szinte el sem hiszi az ember, hogy az öreg Varga Barnabás egyre azt hajtogatta fiának:
– Ezt az egyet jegyezd meg fiam: ne légy bányász! Őrizkedj a széntől, fekete halál az.
Az öreg Vargát valóban a bánya vitte sírba. A bánya volt tulajdonosa akkor a Rimamurányi Részvénytársaság volt. A fiatal Vargát a bánya emelte a legmegbecsültebb emberek közé. A bánya tulajdonosa: a felszabadult magyar nép.

Kapcsolódó szócikkek: Kossuth-díj · szén
Tiger205>!

A lányok között már nehezebb meglátni a „született” ácsot. Nem azért, mintha ők kevésbe lennének rátermettek, hanem azért, mert a lányoknak nincs zsebük. Akinek nincs zsebe, annak nincs bicskája, akinek nincs bicskája, az kevesebbet farigcsál. A bicska, a lányok esetében, nem csalhatatlan jel. De van más!
Meg kell nézni, hogyan vágja egy tizenkét-tizennégy éves lány a kenyeret a hosszú és éles konyhakéssel. Van olyan (nő is, férfi is), aki élete végéig nem tanul meg kenyeret vágni. Pedig nem is annyira az ügyesség, mint inkább a vágószerszám iránti érdeklődés, szeretet és érzék kell hozzá.

Tiger205>!

Ahhoz, hogy valaki kovács legyen, elsősorban nem erő, nem is ügyesség kell – hanem bátorság. Izzó vasakkal, mázsás pörölyökkel verekedni, kezes báránnyá tenni a makacs anyagot, szembenézni a fehér és vörös sugárzással és győzni – ehhez emberség kell! Kovácsnak pedig igazi bátor ember való.

Kapcsolódó szócikkek: bátorság
Tiger205>!

Vájárnak lenni felelősség, vájárnak lenni dicsőség.

Tiger205>!

Szakmát, mesterséget, vagyis élethivatást választani nem gyerekjáték, mert nem csak sajátmagának, hanem népnek, hazájának és pártjának is választja az, aki választja. Jól gondold meg és ha választottál, tarts ki mellette becsülettel. Hozz dicsőséget az ipartanulók büszke egyenruhájára, légy méltó tagja annak az osztálynak, amelynek nagyszerű hadserege egyaránt győz a forradalmi harcok és a békés építés tüzében, mert a legbátrabbak, legöntudatosabbak, legszilárdabbak vezetik: a kommunisták.

190-191. oldal - utolsó mondat

Tiger205>!

A víz-, gáz- és központifűtés szerelő vasas, építő és lakberendező egyszemélyben. Ő lehel pezsgő életet a holt falakba, ő teszi lakássá az üres falak által határolt légköbmétereket.

Tiger205>!

Aki siet, az nem ér rá pontosan belemeríteni a szénbe a lapátot.

Tiger205>!

A vájár, aki naponta nézett farkasszemet a bányászhalállal, a bányászkapitalisták által elhanyagolt, rosszul-szellőztetett védőberendezésekkel csak imitt-amott felszerelt bányában, nem tört meg soha !

Tiger205>!

Nagy tisztesség az ország legbátrabb munkásainak nyomdokába lépni, a széncsaták hőseinek, a szocializmus legbiztosabb támaszainak soraiba emelkedni.