Mosolygó ​történelem 2 csillagozás

Tatiosz: Mosolygó történelem Tatiosz: Mosolygó történelem

Híres emberek – nevezetes történetek. Bohókás tudósok, feltalálók, kaján művészek, írók, muzsikusok… Szórakoztató, szellemes történetek Diogenésztől Nagy Sándorig, Mark Twaintől G. B. Shaw-ig, Thálésztől Einsteinig, Puccinitől Verdiig

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Bölcsességek kincsestára Kassák, Ligaria

Kassák, 2016
168 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639757325 · Fordította: Tőzsér Richárd, Vágó Gy. Zsuzsanna
Kassák, 2002
110 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639100756 · Fordította: Vágó Gy. Zsuzsanna
Kassák, Budapest, 2000
110 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639100323 · Fordította: Vágó Zsuzsanna

Dmitrij Ivanovics Mengyelejev

Bobe0402>!
Tatiosz: Mosolygó történelem

A történeteket nagyon élveztem, de még jobb lett volna egy kicsit frappánsabb fordítással!
Szépen be lehet osztani az olvasást, napi 3-4 anekdota, jó kis kikapcsolós befejezése egy fáradt napnak.

Egy sajtótájékoztatón Anne Baley, amerikai újságírónő megkérdezte Einsteintől:
     – Mi a különbség az idő és az örökkévalóság között?
     – Drága asszonyom – felelte nyájasan Einstein –, ha volna időm, szívesen elmagyaráznám önnek, de egy örökkévalóságig tartana, mire megértené.

52-53. oldal, Idő és örökkévalóság (Kassák, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Albert Einstein · idő · örökkévalóság
Carmilla >!

Az inas izgatottan rontott be a tudós Beketov dolgozószobájába:
     – Nyikolaj Nyikolajevics! Tolvajok vannak a könyvtárban!
    A tudós fel sem pillantott a jegyzetei mögül, mikor megkérdezte:
     – No, és mit olvasnak?

41-42. oldal, Olvasni nem szégyen! (Kassák, 2000)

Carmilla >!

Egy estélyen kikérték Bernard Shaw véleményét a házasságról.
     – Ennél ugyanaz a helyzet, mint a szabadkőműveseknél – válaszolta az író. – Aki nem lépett be, az nem tud semmit róla; aki viszont már belépett, az kénytelen örökre hallgatni.

90. oldal, A házasság meghatározása (Kassák, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: George Bernard Shaw · házasság
Carmilla >!

Platón egyik tanítványa dicséretet várt a mestertől hosszú előadásáért. A filozófus azonban nem neki, hanem Arisztotelésznek nyújtotta át az almát elismerése jutalmául.
     – Hogyan? Hát nem az én mindenre kiterjedő okfejtésem ér a legtöbbet? – kérdezte Platóntól dicséretre szomjas tanítványa.
     – Az almát ma Arisztotelész kapja – mondotta Platón –, az ő szava akkor is többet ér, amikor hallgat.

20. oldal, Platón almája (Kassák, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Arisztotelész · Platón
Carmilla >!

Xenokrátész jelen volt egy késhegyre menő, gonosz vitánál, miközben egyetlen szót sem szólt. Valaki megkérdezte tőle, hogy bírta végighallgatni e töméntelen ostobaságot anélkül, hogy közbeszólt volna.
     – Azt már sokszor megbántam, hogy beszéltem, de azt, hogy hallgattam, még soha – válaszolta a filozófus.

22. oldal, Bölcsesség (Kassák, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: vita
Carmilla >!

Az új egyetem felavatásának ünnepén Haeckel, a neves antropológus egy pap mellé került az asztalnál. Ebéd után a pap egy szivart vett elő, a tudós udvariasan tüzet adott neki, de a gyufa kialudt, mielőtt a szivar meggyulladt volna.
     – No lám, kialudt a tudomány fénye! – jegyezte meg a pap szarkasztikusan.
     – Ebben semmi rendkívülit nem látok. Az egyház kezében ez már többször is megtörtént.

60. oldal, A tudomány fénye (Kassák, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: pap · tudomány
Carmilla >!

Mengyelejev professzor szabadidejében könyvkötéssel és bőröndkészítéssel foglalkozott. Egyszer éppen műbőrt vásárolt készülő új bőröndjéhez, mikor az eladó megkérdezte főnökétől:
     – Ki volt ez az ember?
     – Hát nem tudja? Pedig mindenki ismeri, a híres bőröndkészítő mester, Dmitrij Mengyelejev.

45. oldal, A híres bőröndkészítő (Kassák, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Dmitrij Ivanovics Mengyelejev