Sarah ​kulcsa 392 csillagozás

Tatiana de Rosnay: Sarah kulcsa

Párizs, ​2002. Julia Jarmond amerikai újságírónőnek cikket kell írnia az 1942-es nagy párizsi razzia évfordulója alkalmából. Ezzel kapcsolatos kutatásai során lassan feltárulnak előtte azoknak a szörnyű júliusi napoknak az eseményei, amikor sok ezer zsidót, köztük több mint négyezer gyermeket hurcoltak el, és zártak be napokra, rettenetes körülmények között a Téli Kerékpárstadionba, hogy onnan vigyék őket tovább a lágerekbe. Döbbenten tapasztalja, hogy még hatvan év elmúltával is milyen mély hallgatás övezi ezt a témát a franciák körében. És rájön, hogy a férje családja is súlyos titkot takargat…
Párizs, 1942. július 16. Kora hajnalban francia rendőrök dörömbölnek egy Marais-negyedbeli lakás ajtaján. A kis Michel rémülten bújik el kuckójában, a faliszekrényben. Tízéves nővérkéje, Sarah, úgy hiszi, ott biztonságban lesz, amíg délután vissza nem jön érte. Rázárja öccsére az ajtót és magával viszi a kulcsot. Nem tudja, hogy ahová ő megy, onnan nincs visszatérés…
Egy… (tovább)

Sarah Starzynski · Julia Jarmond · Bertrand Tézac

Párizs

_Eriii>!
Tatiana de Rosnay: Sarah kulcsa

Sok gyönyörű történetet olvastam már életem során, de számomra az első és második világháborús történetek azok, amely hiába, hogy tele vannak bánattal, szenvedéssel, sokszor horrorba illő jelenetekkel, engem valami hihetetlen módon beszippantanak. Egy gyönyörű, szívet tépő történetnek voltam tanúja, amely tényleg a lelkemíg hatolt. Egy 10 éves zsidó kislányt kísértem el, egy olyan úton, amelyre sajnos ő nem igazán kapot válaszokat, mert tiszta szíve nem tudta megérteni, hogy miért történik az a sok szörnyűség amelybe bele csöppent. Szívszorító volt olvasnom ennek a kislánynak és annak a több ezer embernek a szenvedését. Komolyan a tehetetlenségtől sokszor én is reszkettem. A történet két idősíkon fut, jelen és múlt, de a végen összekapcsolódnak. Az írónő gyönyörűen ír, a fordítás szerintem nagyon jó lett, én csak ajánlani tudom.

KönyvMoly_1989>!
Tatiana de Rosnay: Sarah kulcsa

Nehezen találok szavakat. Ülök, nézem a monitort és hálát adok, hogy nem abban a borzalmakkal teli korban éltem… Bár mi a garancia arra, hogy nem történhet hasonló még egyszer?
De nem… Az lehetetlen, azt nem bírnám elviselni.

Régen sírtam ennyit egy könyv elolvasása alatt. Rengeteg mindent tudok a Holokausztról és sok ilyen témájú regény fordult meg a kezeim között, de szerintem még egy szereplő élete sem érintett meg annyira, mint Sarahé.
Drága, kicsi Sarah… Vérzik a szívem érted! Hogy nem lehettél gyerek és ilyen hamar fel kellett nőnöd… Sajnálom, hogy nem élhetted meg a boldog, gondtalan gyermekkort. Sajnálom, hogy megszégyenítettek, hogy sárba tiportak. Sajnálom, hogy elvesztetted a családod. Sajnálom, hogy leborotválták a gyönyörű, dús, szőke hajad… De legjobban azt sajnálom, hogy nem lehetettem ott, hogy segítsek neked.
Milyen lehetett olyan levest enni, amiben sercegett a homok és olyan vizet inni, ami szürke volt a kosztól? :( Akkoriban nem az új „ájfon” volt egy ember vágya, hanem egy szelet kenyér.
Brutálisan hatott az érzéseimre a regény, rég viselt meg bármi is ennyire lelkileg. Fájt olvasni, ugyanakkor tudni akartam, mi történik és mi lesz a végkifejlet.
Gyötrelmes, fájdalmas volt, amikor a múlt és a jelen összeért, szörnyű titkokra derült fény és persze fellebbent a fátyol Sarah kulcsának rejtélyéről is. Mélyen megérintett minden szereplő sorsa.

Michel, Julia, Sarah… És persze Tatiana de Rosnay…
Köszönöm!

Pati28>!
Tatiana de Rosnay: Sarah kulcsa

Ebben a témában ez volt az első könyv, amit olvastam, és még mindig a hatása alatt vagyok.
Megrendítő, felkavaró történet volt, ami teljesen magával ragadott.
Julianak cikket kell készítenie a Vél d'Hiv hatvanadik évfordulója alkalmából.
Nyomozása során számos lesújtó információ birtokába kerül, ami a saját életére is kihatással van. A cselekmény két szálon fut, és végig izgulhatunk, hogy vajon mi lesz a kis Sarah sorsa. Szívbemarkoló fájdalmas sorok tárulnak elénk, ahol megismerjük a sok-sok szörnyűséget.
A végén pedig Juliaval és Williammel nekem is potyogtak a könnyeim.
off

„Zakhor, Al Tichkah. – Emlékezz! Soha ne felejtsd el!”

Tatiana de Rosnay: Sarah kulcsa

Sarah vagyok 10 éves… eddig tudtam mi az a boldogság, szerető családban nevelkedtem. Cserfes kislány voltam… kis kíváncsi fáncsi.

De 1942. július 16-án minden megváltozott. Egy rémálommá vált az életem.

Elhúrcoltak engem és a családomat, a kis Michelre rázártam a rejtett faliszekrényt, és igen! Igenis megígértem neki, hogy elmegyek érte. Életem… drágám.. bíztál bennem.

A franciák úgy bántak velünk, mint a véres ronggyal, mint a kivert kutyákkal. De mi nem adtuk fel, reménykedtünk. Vártuk, hogy jobbra forduljanak a dolgok.

Várni… várni… beleroskadni.

Elszakítottak a családomtól…

Most is a sírógörcs kerülget…

… Istenem…spoiler de milyen áron? És azok akik odavesztek? Vajon, ha létezik Isten, ott köszöntötte őket a mennyek kapujában? Nyugalomra és a békére leltek végre ott?

És a jelenben vagyunk… a múltat tárja fel nekünk ebben a történetben Julia Jarmond. A múlt és a jelen összekapcsolódását kapjuk meg.

Tatiana de Rosnay, olvasni akarok még tőled. El nem tudom mondani… szavakkal kifejezni ezt az egészet. Nem tudom milyen hajlamom van.. ha elolvasok egy ilyen történetet, vagy hasonlót sírógörcsöt kapok.

Hogy én félretenni, félbehagyni? Nem… feldagadt szemekkel is olvasni.. majd a végén én kérek bocsánatot azoktól, akik már soha nem láthatják a napot, a holdat, a csillagokat, a családjukat, nem szívhatják be a tüdejükbe az oxigént. Nem ver tovább a szív, amely előtte életerősen dobbant, minden másodpercben…. már nem dobban.

Michel.. lelkemnek csillagvirágszálla.. :'( ♡

Teljes szívemből ajánlom. Hatalmas nagy kedvenc lett. Egyet sajnálok… nem írt még Tatiana arról az időszakról spoiler

Szösszenet P>!
Tatiana de Rosnay: Sarah kulcsa

Mindig vegyes érzelmekkel fogom kezembe a holokauszt témával foglalkozó regényeket. Lehet olyat írni, hogy szép történet ? Nem is tudom…A fő téma szépen be volt ágyazva egy újságírónő magán és karrier életébe. Külön tetszett, hogy Sarah múltjának egyre mélyebbre történő felkutatása párhuzamos volt Julia házasságának széthullásával.
Nem tudom azt írni, hogy letehetetlen volt, igenis le kellett tennem, mert annyira megrázó, tragikus, szívszaggató mindaz, amit a zsidóüldözés során emberek elszenvedtek. Gyermekek, nők, férfiak.
Az írónő nagyon szépen éreztette a felelősségtudatot. Egy kislány, aki az öccse iránt érzett mély szeretet és felelősségtudatot, ám a tragédia után sosem volt képes megszabadulni attól a bűntudattól, amit nem is neki kellett volna érezni. Sosem tudott megbékélni Sarah a történteket titkolta, mintha a saját szégyenfoltja lett volna. Annyira felemésztette, hogy véget vetett az életének. De kinek is volt ez a szégyene?
Ezt a szörnyű tragikus titkot Julia családjában is őrízték, mélyre ásva. Amikor minden kiderül Sarah gyermekkoráról, mintha minden családban a helyére kerülnének a dolgok, mindenki visszatér igazi önmagához.
Nagyon sok mély üzenete van a regénynek. Nem is értem miért nem kapott lélektani címkét ez a könyv?!
A könyv olvasása közben sokszor bevillant előttem Spielberg Schidler listája c. fekete – fehér filmje, az a részlet, ahol csak egy momentumban van szín : a taligán tolják a halott piroskabátos kislányt.
Mindenkinek ajánlom, csodálatos könyv!

gabriel93>!

Lehetetlenül fájdalmas könyv.
Borzalmas rendszer, borzalmas emberekkel. Hogyan hagyhattak ilyet megtörténni. Száraz, kemény kegyetlenség. Szívszorongató történelem.
Ez a titkos kislány. A története. Felkavarja egy ember lelkét. De ahogy az após reagál a meny kutakodására, nyilvánvalóvá teszi, hogy muszáj megtudni az igazságot. spoiler
„Egy asszony tekintete egy tízéves kislány arcában.”
Édes Istenem, erre szó sincs.
Én gondolkodás nélkül elhagytam volna azt a férfit, aki nekem azt tanácsolja, hogy vetessem el a gyerekét spoiler Amúgy meg úgy látom ez a házasság eleve nem idilli.
Az én szívem is szanaszét zakatolt, mikor újra felbukkant William.
Vajon,ha Sarah mesélt volna az életéről, vajon az könnyített volna a súlyán?
Megszólítja az ember lelkét.!

WindStorm>!
Tatiana de Rosnay: Sarah kulcsa

Hogy lehet az, hogy életek ilyen gyökeresen megváltoznak, tönkremennek, és az utcák meg a házak közben ugyanolyanok maradnak?

Nagyon fájdalmas, pedig már két hete túl vagyok az olvasásán, s még most sem tudok egy normális értékelést iderittyenteni. Rengeteg történetet olvastam már, mégis a VH-s, igaz regények állnak hozzám a legközelebb. Egyszerűen az a tudat, hogy: igen, ez megtörtént, belemar az egész testembe. Fájt, és -e pillanatban is nyomaszt minden egyes betűje.
A kicsi Sarah… mennyi mindent kellett látnia, átélnie mindössze 10!! évesen. Elképesztő, ilyennek nem szabadott volna megtörténnie! És az a szeretettel teli tett, hogy ő bizony megfogja mindentől védeni a kistestvérét, így hát fogta őt és bezárta egy faliszekrénybe. Talán én is ezt tettem volna, talán a tízéves gondolkodásommal én is rengeteg reményt láttam volna arra, hogy másnap minden rendben lesz és újra együtt leszünk. De nem, semmi sem volt rendben.

A regény két síkban mozog, az egyik a borzalmas, fekete, míg a másik az élő, s gyönyörű Franciaországban játszódik. Adott ugye Sarah, és az ő története, meg persze Julia-é, aki újságírónő. A sztori előre haladtával nagyon érdekes dolgok derülnek ki, s Julia mellett a nyomozás sem akármilyen. Érzésekkel teli, olyannyira, hogy fuldokolsz a nyomorban, s kiszárad szemed, szád, holott közben biztos sírtál.
A titok, amely összeköti -e két családot megdöbbentő, sokkoló, és igen: szívet tépő.

Olvasás közben csak egy szó járt a fejemben: miért?

Mégis miért? Hiszen ember – embert ölt, s mi csak hagytuk… de ne hagyjuk feledésbe merülni a bátrakat, a holtakat és a túlélőket!

366 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632454528 · Fordította: Burján Monika
Sippancs P>!
Tatiana de Rosnay: Sarah kulcsa

A maga nemében nagyon érdekes ez a könyv, mert a holokauszt egy olyan mozzanatát dolgozza fel, amiről én még sosem hallottam.
1942. július 16-án a francia rendőrség a németek kezére játszva zsidók ezreit – köztük gyerekeket is – hurcolt el otthonából, akiket aztán több napon keresztül, étlen-szomjan bezárva tartott a Téli Kerékpárstandionban. Közülük rengetegen a helyszínen lelték halálukat, míg a túlélőket marhavagonokba zsúfolták, és Auschwitzben elgázosították. Ezt a razziát nevezi a történelem Vél' d'Hiv-nek.

A könyv cselekménye két időszálon fut, 1942-ben és 2002-ben. 1942-ben Sarah Starzynski történetét ismerjük meg, aki a családjával együtt áldozatul esik a razziának, 60 évvel később pedig Julia Jarmond történetét, aki újságíróként cikket ír a Vél' d'Hiv-ről.

Viszonylag hamar kiderül, hogy Sarah és Julia élete hogyan kapcsolódik össze, mi az a múltbéli tragédia, ami kihat a jelenre is, ettől függetlenül nagyon szerettem Juliával együtt nyomozni. Végig azért szurkoltam, hogy Sarahnak sikerüljön visszatérnie Párizsba, és ott várja az öccse, életerősen, egészségesen, éppen ezért hatalmas döbbenet volt, amikor hetekkel később spoiler!

Amiért mégis csak 4 csillagos ez a könyv számomra, az a jelenkori rész sterilsége. Julia többször is említi, hogy a francia mennyire hideg, mennyire érzelemmentes egy népség. Nekem is ez volt az érzésem olvasás közben. Rettentően elszomorított Sarah története, többször is gyomorgörccsel olvastam az ő fejezeteit, de a jelenkori rész néhol annyira semmilyen volt, hogy több oldalt is átlapoztam. Pedig Juliának is meg kellett küzdenie a maga démonaival, megharcolnia az igazáért, mégis nagyon kevés együttérzést, szimpátiát tudott csak kicsikarni belőlem. (Talán nem véletlen, hogy nem vagyok egy nagy francia-rajongó.) Emellett kissé hatásvadásznak is éreztem, főleg miután Julia Sarahról spoiler.

ZsúésKrisz_Olvas>!
Tatiana de Rosnay: Sarah kulcsa

„ez egy nagyon jól kigondolt ès összeállított történet, szenvedéssel, érzelmekkel teli, egyszerűen nincs rá más szó, mint, hogy gyönyörű…”

Zsuzsanna_Makai>!

Ó!
Hát ez egy nagyon szép, megemlékezős könyv volt!
Ezeknek a gyerekeknek is állított valaki emléket, méghozzá olyat, ami nincs helyhez kötve, a világ bármely pontján elérhető lehet.
spoiler
Julia, és Sarah erős női karakterek. Nagyon értettem, amikor Zoé azt mondta a nagy családnak, h nagyon büszke rá, h Julia az anyja, és Őrá akar majd hasonlítani.
Egyébkén számomra az após is egy érdekes karakter volt. Erős volt Ő, amíg kellett, aztán amikor lehullt a lepel, Ő is emberibbé vált, viszont értetted már a miértjeit.
Kicsit tartok a filmtől, de mindenképp meg fogom nézni!

cassiesdream>!

cassiesdream>!

– […] nem könnyű dolog a múltat megbolygatni. Néha kellemetlen meglepetésekkel találhatja magát szemben az ember. Az igazság olykor rosszabb, mint a tudatlanság.

KATARYNA>!

„Mindnyájunkra nézve szégyen, hogy hagytuk”.

szil0214>!

A szögesdrót túloldalán látszott a falu. A templom sötét harangtornya. Egy víztorony. Tetők és kémények. Fák. A kislány arra gondolt, hogy ezekben a házakban, melyek oly közel vannak hozzájuk, az emberek ágyban alszanak, lepedőn és takaró alatt, van mit enniük és inniuk. Tiszták, a ruhájuk jó illatú. Senki nem kiabál velük. Senki nem bánik velük úgy, mint az állatokkal. Pedig itt vannak egész közel, csupán a szögesdrót választja el őket.

KATARYNA>!

Ne felejtsétek el, hogy az összes zsidó családot a francia rendőrség tartóztatta le. Nem a nácik.

gabriel93>!

– Az ember nem nyithatja ki büntetlenül Pandora szelencéjét. Néha jobb, ha zárva marad. Néha jobb nem tudni, mint tudni.

szil0214>!

Lehajtotta a fejét. Érezte a szerszám súlyát a koponyáján. Lehunyta a szemét. Képtelen volt elviselni a lábára potyogó szőke tincsek látványát. A haja, az ő gyönyörű haja, amit mindenki megcsodált. Érezte, hogy sírás fojtogatja a torkát, de erőt vett magán. Nem fog sírva fakadni ezek előtt. Soha. Ez csak haj. Majd kinő újra. Csak erre szabad gondolni. Nem szabad sírni.

KATARYNA>!

Soha semmi nem lesz már olyan. A békének keserű íze van. És nyugtalanító a jövő.

tmezo P>!

Miért vele történik mindez? Mit csinált ő, mit csináltak a szülei, mivel érdemelték ki ezt? Miért olyan nagy baj, ha valaki zsidó? Miért bánnak így velük?

Kapcsolódó szócikkek: Sarah Starzynski
Papírtigris>!

A nő, aki a tükörből visszanézett rám, a vörös zónába ért, a negyvenöt és ötven év közé eső senki földjére, a megereszkedett bőr, a mély ráncok és a kíméletlenül közelgő klimax övezetébe.

16. oldal, Párizs, 2002. május (Könyvmolyképző, 2011)