Klára (A Simeon család 1.) 1 csillagozás

Tatay Sándor: Klára

Az ​ötvenes évek közepétől adta közre Tatay Sándor ötkötetes családregényét. Az első kötet – Klára (eredetileg A Simeon ház címmel) – 1955-ben, folytatása, A második leány 1956-ban, a Kenyér és virág 1959-ben, A nyugati kapu 1962-ben, Az ítélet napja 1964-ben látott napvilágot. A dunántúli Úrkúton élő Simeon család története – a család széthullásának, az ősi házból kikerülő utolsó generáció tagjainak életsorsa – a század tízes-húszas éveiben játszódik, s történetük mellett az író impozáns, színes és hiteles tablókban vonultatja föl a korszak társadalmi, politikai életét – a hátteret.
A Klára története egyetlen év alatt játszódik, 1916 nyarától 1917 nyaráig. A vidéki kúriában együtt él három nemzedék, akik közül már csak az évek óta ágyhoz kötött nagymama – ez a rendkívül erőteljes, parancsoló egyéniség – igyekszik fönntartani a régi szokásokat, s ha kell, zsarnoki módon ráerőszakolja azokat a család tagjaira. Fia – Simeon József, a családfő – egyetlen passziója a lótenyésztés… (tovább)

A Simeon ház címmel is megjelent.

Szépirodalmi, Budapest, 1988

klaratakacs P>!
Tatay Sándor: Klára

Furcsa érzés elsőként értékelni egy könyvet…. nem tudom miért maradt ki eddig ki ez a könyv moly-palettáról. Pedig nagyon jó könyv, ahol nem a jellemek, hanem a körülmények és a történelem írja az emberek sorsát.
Kissé nehezen indul, a cséplés leírása kicsit igénybe vette a makacsságomat az olvasás terén, de megérte kitartani, kifejezetten pörgőssé vált a mű Klára Pestre költözésével. Klára, az úri passziók miatt elszegényedett ám büszke nemesi Simeon család tagja, aki kilép a köreiből, minden módon. Budapestre megy, ahol aztán találkozik az 1916-os társadalom széles palettájával, a győzelemben hívő magyar nemessel, az értelmetlenül harcoló kiskatonával, az Erdélyért aggódó rokonnal, a háború nyerészkedőivel. Báróval, aki használja őt, kommunistává váló filozófussal, aki a cselédlányt szereti.
Valahogy tényleg így lehetett abban az évben, amikor még reménykedtek egy győztes háborúban. Mindezt élő párbeszédekkel, a cséplést kivéve remek leírásokkal, izgalmas történettel.
Én biztosan folytatni fogom, mert kíváncsi vagyok a többiek sorsára is.

A Simeon család sorozat · Összehasonlítás