Izrael ​– Tájkép csata közben 4 csillagozás

Tatár György: Izrael – Tájkép csata közben

Hogyan lehet az ellenséggel élni egy országban? – ezt a radikális és az európai gondolkodás számára nehezen megválaszolható kérdésre válaszol Tatár György Izrael-könyve. A szerző több évet élt Izraelben, ennek élményanyagát, tapasztalatait és belső vívódásait sűríti gondolatgazdag könyvébe. Ez a 2000-ben, az Osiris Kiadónál megjelent könyv második, bővített kiadása.

>!
Kalligram, Pozsony, 2015
216 oldal · ISBN: 9786155454974
>!
Kalligram, Budapest, 2009
216 oldal · ISBN: 9788081011788

Enciklopédia 2


Kedvencelte 2

Várólistára tette 6

Kívánságlistára tette 5


Kiemelt értékelések

Eta IP>!
Tatár György: Izrael – Tájkép csata közben

Hú, ez a könyv nekem nagyon tetszett. Valami hasonlót éltem át odakint, Izrael egyszerre vonz és taszít, értem, de nem mindig tudom megérteni, szimpatizálok vele, ezért néha nagyon haragszom rá…


Népszerű idézetek

n P>!

Számos útja van egy kultúra megismerésének. Az egyik legrövidebb és talán legszórakoztatóbb út valamely igen jellegzetes kedvenc könyvünk fordításának elolvasása az újonnan megismert nyelven. Jómagam Milne Micimackó-ját választottam. Kíváncsi voltam például, hogyan jeleníti meg a fordító Füles szüntelen tőmondatokban dohogó, vénemberes sértődöttségét, arcátlanul zsémbes szemrehányásait. Nos, a fordítás Fülest nem héberül, hanem mindvégig arámiul beszélteti, pontosabban a talmudi aráminak egy olyan rétegében, amelyet a kicsit is művelt izraeli – a nyelvi hasonlóságok folytán – még éppen megért. Világosan érzékelhető, hogy az említett végeérhetetlen sértett dohogás a modern izraeli szemében a vallási világ atmoszférájához áll a legközelebb: a nem túl képzett ortodox Füles egy vallásilag teljesen műveletlen világi Micimackót áraszt el szemrehányásaival. Mint a legtöbb egyszerű izraelire, azért Micimackóra is ragadt valami bizonytalan talmudi ismeret: amikor beszorul Nyuszi vackába, és Róbert Gida felolvasással akarja megédesíteni számára lefogyásának időtartamát, a héber Mackó nem a „nagy szorultságba jutott medvebocsok” könyvére tart igényt, hanem azután érdeklődik, megvan-e Róbert Gidának a Tanchumim (Vigasztalások) című képzelt talmudi traktátus. Más alkalommal, amikor Micimackó szokása szerint visszahúzódik, hogy kisebb öndicsérő költeményekkel gyógyítsa sérült önbizalmát, valójában zsoltárokat költ, melyeknek refrénje hallelu-jah (dicsérjétek az Urat) helyett hallelu-Pooh. Az izraeli kultúra vallásos szegletéből nyilvánvalóan nincs belépés a Micimackóba.

25. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Füles · Micimackó
1 hozzászólás

Említett könyvek


Hasonló könyvek címkék alapján

Tábori Pál: Palesztina
William G. Winkler: A pénzváltó
Borsa Brown: Az Arab öröksége
N. Rózsa Erzsébet: Az arab tavasz
Al Ghaoui Hesna: Félj bátran
Al Ghaoui Hesna: Háborúk földjén
Rockenbauer Pál: Szívességből a mediterránban
Kalmár Zoltán: Zsidók Palesztinában
Ian V. Hogg: Az izraeli hadigépezet
Prantner Zoltán: Iszlám állam