Ásványok 21 csillagozás

Tasnádi Kubacska András – Kákay Szabó Orsolya: Ásványok

A földkéreg felső, több kilométer vastag, szilárd részét kőzetek alkotják. Ezek a kőzetek ásványokból állnak. Az ásvány a földkéregnek egynemű, állandó vegyi összetételű természetes anyaga. Az ásványokról szól ez a könyv: ércekről és drágakövekről, kristályokról vagy egyszerű, vaskos ásványhalmazokról. Nemesfémekről, például aranyról, ezüstről, amelyek termésállapotban előforduló elemi fémek. Látunk majd igen bonyolult vegyi összetételű ásványokat is, amelyek az emberi kultúra és civilizáció legfontosabb természetadta anyagai közé tartoznak. Szól ez a könyv szép színű nemes kövekről, amelyeket a legkülönbözőbb népek fiai ékítő kőnek kerestek hegyek szikáiban, folyók hordalékában, távoli tengerek hullámverésben összegörgetett kavicstorlataiban, sivatagok homokjában vagy tűzhányóhegyek üregeiben. Igazi ásványgyűjtemény elképzelhetetlen a lelőhely feltüntetése nélkül! Erre figyelmeztetünk könyvecskénkben azzal is, hogy zárójelben közöljk a lerajzolt példány lelőhelyét.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Búvár Zsebkönyvek Móra

Móra, Budapest, 1974
62 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631101843 · Illusztrálta: Breznay Lívia

KBCsilla P>!
Tasnádi Kubacska András – Kákay Szabó Orsolya: Ásványok

Valójában sohasem érdekeltek az ásványok, annak idején azzal köszönt el tőlem a földrajz tanárom, hogy „Csilla, neked a földrajz kimaradt az életedből”.
Ez így is volt, egyáltalán nem érdekelt, hogyan és hol keletkeztek többek között az ásványok, nem is tanultam meg.
Most már bizony sajnálom, főleg, hogy ilyen érdekességeket olvastam most ebben a könyvben.
De most már azt is tudom, hogy milyen és hol található lelőhelye a Bika csillagjegy köve, az achát.
Hiába, ha a jó pap is holtig tanul, akkor én miért ne tanulhatnék?

Rémálom P>!
Tasnádi Kubacska András – Kákay Szabó Orsolya: Ásványok

Annyira irreleváns, de kiskoromban annyira szerettem ezt a könyvet, hogy kivágtam belőle a képeket. :D

Tiger205>!
Tasnádi Kubacska András – Kákay Szabó Orsolya: Ásványok

imádtam nézegetni – órák hosszat – s volt is rá idő – boldog 70-es évek…..

lilijan>!
Tasnádi Kubacska András – Kákay Szabó Orsolya: Ásványok

egy időben még ásványkiállításra is jártam. aztán rádöbbentem, hogy ez nem az én pénztárcámhoz szabott hobbi :D

Boglinc P>!
Tasnádi Kubacska András – Kákay Szabó Orsolya: Ásványok

Szeretem ezt a könyvecskét. Annyira szépek benne a rajzok, pedig baromi nehéz átadni az ásványok valódi képét egy illusztráción.

Móra, Budapest, 1974
62 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631101843 · Illusztrálta: Breznay Lívia
padamak>!
Tasnádi Kubacska András – Kákay Szabó Orsolya: Ásványok

Engem annyira nem nyűgöztek le. Bár a válogatás ismét nagyszerű!

Liliane>!
Tasnádi Kubacska András – Kákay Szabó Orsolya: Ásványok

Aranyos könyv, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt hasznos. Az elején a bevezetés nagyon tetszett, csak nem ártana egy kis frissítés.

serengeti P>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 5
Stílus (írói): 5
Ötlet (eredetiség): 5
Tartalom (mondanivaló): 5

Szakmailag és műfaját tekintve kifogástalan könyv.

Melchiadesian>!
Tasnádi Kubacska András – Kákay Szabó Orsolya: Ásványok

Érdekes könyvecske, bár a dínósat jobban szerettem… és általában a legértéktelenebb ásványok tetszettek, nem az olyan fürüfüttyösök, mint a smaragd meg a zafír.

serengeti P>!

Nagy smaragdokat találtak a történelmi idők folyamán Kolumbiában, Peruban, Ecuadorban.

Kapcsolódó szócikkek: Ecuador · Kolumbia · Peru · smaragd
MissWenut>!

Vasvirág (Eisenerz, Ausztria). Különleges aragonitféleség az ágas-bogas, legtöbbször hófehér vasvirág, amely a vasérctelepek oxidációs zónájában fordul elő.

56. oldal (Móra, 1985)

Kapcsolódó szócikkek: Eisenerz
MissWenut>!

Heliotrop (India). Zöld színű kalcedonváltozat, amelyben mint vércseppek helyezkednek el a szép színű vörös foltok. Mélyzöld színét az anyagában finoman elosztott vas-alumínium-szilikát zárványok okozzák, míg a vörös pöttyökben a vas oxidált állapotban található a lepidokrit nevű ásványban. Kedvelt ékkő. Legszebb példányait Indiából és Kínából hozták forgalomba, de Észak-Amerikából és Ausztráliából is előkerült. Hazánkban nem fordul elő.

32. oldal (Móra, 1985)

Kapcsolódó szócikkek: Ausztrália · heliotrop
MissWenut>!

Citrin (Madagaszkár). A kvarc átlátszó, szép sárga változata. Színét a benne finoman szételegyedő vastól kapja. A legjelentősebb citrinlelőhelyek Spanyolországban, Brazíliában és Madagaszkár szigetén ismertek. A drágakőiparban előszeretettel hamisítják a nála gyakoribb ametisztből vagy füstkvarcból. Ezek a kvarcváltozatok ugyanis hevítéskor sárga színűre változnak.

30. oldal (Móra, 1985)

Kapcsolódó szócikkek: citrin