Fekete ​vetés / Falak 3 csillagozás

Tasko Georgievszki: Fekete vetés / Falak

Tasko ​Georgievszki 1935-ben született Égei Makedóniában, vagyis Görögország makedónok lakta vidékén. A második világháborút követő görögországi polgárháború különösen sok szenvedést hozott az ott élő makedónoknak, akik nagy számban harcoltak a partizánok oldalán. A Fekete vetés című kisregény hőse egy egyszerű makedón paraszt, Done Szovicsanisz, aki a történelmi események ártatlan áldozataként kerül egy kopár szigetre, ahol aláírást akarnak kicsikarni tőle, hogy nem kommunista. Jóllehet sosem volt az, mégsem írja alá, mert józan paraszti eszével úgy okoskodik, ha aláírja, ezentúl azt csinálhatnak majd vele, amit ők akarnak. Mintha Done sorsával azt példázná az író, hogy ahol ilyen nép él, ott sohasem érik be a fasizmus fekete vetése. A második kisregény is a polgárháború után játszódik, de a háború szelét még ott érezzük a lapjain. „A háború soha nem ér véget. A háború az emberekben tovább folytatódik”, mondja Adzsigogo, a regény főhőse, aki feleségével visszatér a falujába, és a… (tovább)

Európa, Budapest, 1982
298 oldal · ISBN: 9630725916 · Fordította: Gyimót Ágnes

kolika>!
Tasko Georgievszki: Fekete vetés / Falak

Macedónia nem itt van a szomszédban, de ha valaki azt gondolja, hogy a háború alatt és után levő problémák teljesen eltérnek azoktól, amit jobban ismerünk – tapasztalat, vagy magyar olvasmányok –, akkor nagyot téved. A háború nem kíméli az embert sem itt, sem ott. Marionettbábuként kell követni a hatalmasságok parancsait, elvárásait különben jönnek a megtorlások.
A Fekete vetés jól illusztrálja, hogy mivé alacsonyodik le az ember. Akinek hatalom kerül a kezébe, az kivetkőzik önmagából. Embertelen körülmények közt, értelmetlen utasítások, büntetések sorozata után sokan választják a megalkuvást, de jó néhányan az őrület kábító, a körülötte zajló világból már semmit fel nem fogó örvényébe merülnek. Akik még kitartanak, azoknak újabb és újabb kilátástalan nap kezdődik. A főszereplő – Done- iránt külön sajnálatot éreztem, mert a kopaszsága miatt (nem nőtt ki a haja) állandó kipécézés, verés, büntetés, gúnyolódás tárgyává válik a hatalmat képviselők szemében.
A második történetben már a háború után vagyunk, de semmi nem múlik el nyomtalanul. Azzal, hogy megszűnik a lövöldözés, még a sebek – legyen az testi, vagy lelki – nem gyógyulnak be rögtön és hibátlanul. Meg lehet próbálni visszatérni, újra építeni a házat, az életet, de már semmi nem lesz ugyanaz. Vissza lehet térni a családhoz, de amikor kiderül, hogy a család is olyan, mint egy idegen közösség, vagy még annál is rosszabb, akkor mi marad utána?
Az idős pár sorsa, a lassanként kibontakozó történet nagyon megérintett.

Tasko Georgievszki: Fekete vetés / Falak

Nagyon sokkoló történetek, kellett is két hónap az értékelés megírásához (és még most is nehezen találom a szavakat).

Kezdjük mindjárt a háttérnél: görögországi macedón falvak lakói a XX. század elején, a görög polgárháború alatt, illetve után. Számomra ismeretlen történelmi háttér (kuriózum-kategória), és azt hiszem nem túlzok, ha azt mondom, hogy eléggé megérintettek (=gyomorszájon vágtak) a kisregényekben történtek.

Fekete vetés

A II. vh. után járunk Görögországban, a polgárháborúhoz soroznak be embereket, köztük a főhőst is, Donét. Kicsit butuska, szerethető karakter. Az ő sorsa mellett felvillannak más sorsok is – és… Katonaság, szerintem nem kell bemutatni. Identitás elvesztése, összetartás, bukás, szenvedés, emberi mivolt elvesztése, maradjunk az ilyen általános nagy szavaknál.

Olyan szöveg, ami torkon ragad, és nem ereszt el.

Falak

A Falak ott kezdődik, ahol a háború véget ér. És igen, most jön az, amit később Böll is leír – a háború nem ér véget, mert ott van, ott munkál az emberekben. Az, hogy felfordul az életük nem elég kifejező erre… Mi lenne a jó szó?
Zseniális, ahogy Georgievszki felépíti a regényt, maga a szerkezet, minden retrospektív elemével és nézőpontjával együtt. Hogy a végére szépen kigömbölyödik a cselekmény egésze (persze közben párszor gyomorszájon vág, de istenem), és mindent megtudunk, amit szükséges. Kiemelném emellett a lélektani vonulatot (nekem tetszik ez a leíró lélektan, ami úgy mond valamit, hogy nem mond, hanem mutat).

Kell-e mondani, de olyan dolog ez, amit az ellenségednek se. El lehet gondolkodni a szörnyűségeken, hogy ha én lettem volna, ha a családom, barátaim, szomszédom, akárkim – tükörbe tudnék nézni? Megtenné? Valóban?

Európa, Budapest, 1982
298 oldal · ISBN: 9630725916 · Fordította: Gyimót Ágnes
bazsike>!
Tasko Georgievszki: Fekete vetés / Falak

Megjelenése óta a polcon várakozott ez a könyv, nehéz téma, nem könnyű olvasmány. A férjem szüleit, rokonait, nációját érinti, tehát a tényeket ismertem. Bácsikája a partizánok között vesztette életét, hasonló fiatalemberként, mint az első történet főszereplője.
Mondom, az eseményeket ismertem, ez két kisregény azonban mélyebb érintettségig vezetett. Segített megérteni a ma történéseit is, amit Macedóniával művelnek még ma is a görögök. Tetszett az író gyűlöletmentes, szelíd, szinte tényszerű, száraz stílusa, és a sokféle emberi sors és viselkedés bemutatása. Egyszerű hőseihez és az átélt fájdalmakhoz illik. Először csodálkoztam ezen, de azóta úgy gondolom az ártatlan ember rácsodálkozása ez az acsarkodó gyilkosára. S így még szívszorítóbb.
Ajánlanám mindenkinek a XX. és sajnos még a XXI. század megértéséhez is elgondolkodtató olvasmány.

deaxx>!

De az emberek tartózkodtak a beszédtől, mert senki sem tudhatta, a másik milyen sebeket hordoz a lelkében.

16. oldal - Fekete vetés

kolika>!

A háború sohasem ér véget azzal, hogy megszűnik a lövöldözés.

deaxx>!

Miért akarják rávenni az embert, hogy elismerje azt, ami sose volt.

70. oldal - Fekete vetés

deaxx>!

Mert ezek a bambuszbotok nekik a tűzkeresztséget jelentették – a rontást, a nagy kék foltokat az arcukon, testükön és lelkükön.

86. oldal - Fekete vetés

deaxx>!

Done egy meghatározhatatlan színű, ponyvával fedett katonai teherautón nézett szembe először a sorsával.

deaxx>!

Az sem érdekes, ha az egészet csak kitalálták, mondta Done. Az a lényeg, hogy létezik egy olyan ember, akit börtönből börtönbe hurcolnak, és ott elmeséli a történetét, hogy a többiekbe lelket öntsön.

89. oldal - Fekete vetés

deaxx>!

– Ebben a húgyos Görögországban még a görög sem érezheti magát igazán görögnek!

49. oldal - Fekete vetés

Hó volt és szél.
És befagyott a víz.
Hajnalodott a falu felett. Derengett a január, vastag fehér ingben, a csupasz, síró fák között.
(kora reggel az emberek is sírtak)
Nem volt tüzelőjük.
Nem volt lisztjük, amivel kenyeret dagaszthattak volna.

252-253. oldal - Falak. Január.