Bátor ​generációk 25 csillagozás

#SzorongokTehatVagyok
Tari Annamária: Bátor generációk

A XXI. században az online tér és a közösségi média használata megnövelte a szorongások mennyiségét. Ezek többségéért szinte önként jelentkezik mindenki, mintha nem lenne amúgy is olykor nehéz az élet…
A fiatal Z és Y generáció élete elindulási fázisában szorong, a legkisebb alfák pedig olyan életkorban, amikor még felhőtlenül kellene játszaniuk, nem pedig online képek tömegének kereszttüzében megtapasztalniuk a depresszív alkalmatlanság érzését.
Az X generációs szülők és cégvezetők próbálják megtalálni a legjobb alkalmazkodási módot, miközben olykor maguk sincsenek boldog állapotban.
Mindazonáltal jó lenne megértenünk, hogy az Információs Kor jelenléte felülírta korábbi érzelmeink egy részét, és bár segítség és jó dolog is ez a fejlődés, mellette vigyáznunk kell önmagunkra, a társas kapcsolatainkra, és arra, hogy az online valósága mellett ne veszítsük el a régi offline életünkét és azt a képességünket, hogy józan ésszel és bátorsággal lássuk érzelmi viszonyainkat.

Tericum, Budapest, 2017

_Andrea_>!

Tari Annamária: Bátor generációk #SzorongokTehatVagyok

Nem gondoltam, hogy ennyire megszólít majd ez a könyv, hiszen nekem még valódi offline gyerekkorom volt. Úgy gondoltam, engem nem érintenek azok a nehézségek, amikkel a mai gyerekeknek és tiniknek kell szembenézniük. Az olvasottak hatására realizáltam, hogy kiskamaszként, aztán gimnazistaként mennyiben befolyásolta a fejlődésemet az internet. Hálás vagyok azért, hogy akkor még nem létezett a facebook és az instagram, ahol szinte „kötelező” mindenkinek fent lennie – inkább több kisebb közösségi oldalon szóródtunk szét. Az iskolai tevékenységek is offline zajlottak, el sem tudtuk volna képzelni, hogy emailezgessünk a tanárainkkal, vagy online nézegessük aztán kitárgyaljuk a tanáraink és osztálytársaink profilját. Őrülten nagyot változott a világ és csak sodródtam az újdonságokkal, beleesve a kötetben tárgyalt több hibába, jelenségbe is. Fontos ezekkel a kérdésekkel foglalkozni, bármilyen korban és élethelyzetben is vagyunk. Még ha tudatos felhasználónak is tartjuk magunkat, az emberek többsége nem az és velük kell együtt élnünk.
Mondhatnám, hogy az internet, az okoseszközök és a social media most már a bölcsőtől a koporsóig kísér minket és Tari minden fontos kérdést érint a témával kapcsolatban – de az utolsó offline generáció csak említésszerűen jelenik meg. Holott ennek az új környezetnek ők is ugyanúgy kitettek, mint a gyerekek. (Ezen a helyzeten a covid még rontott is.)
Nem tudok optimista lenni, annyira nem része a kultúránknak az internet-tudatosság és nem is látok esélyt a javulásra. (Hogy más jellegű hiányokról már ne is beszéljünk.) Néhány jó családba születő, jó iskolába járó szerencsés gyereken kívül a többség nagyon komolyan sérülni fog és sérül jelenleg is.

Tari Annamária: Bátor generációk #SzorongokTehatVagyok

A címe alapján azt gondoltam, hogy az Információs Kor gyermekeiről fogok olvasni, és éppen emiatt vettem ki a könyvtárból – kezdő középiskolai tanárként szeretném jobban megismerni ezt a korosztályt. A könyv azonban ennél sokkal többet ad. Számtalan helyen tudtam kapcsolódni, a saját szorongásaim okairól is olvashattam. A szerző sok-sok fontos témát boncolgat: miért találunk nehezen társat? Miért boldogulunk nehezen a gyermeknevelés útvesztőiben? Hogyan formál át minket az állandó online-lét? Hasznos olvasmány, ajánlom mindenkinek, aki szeretné kicsit jobban megérteni a kor emberét.

Diosz P>!

Tari Annamária: Bátor generációk #SzorongokTehatVagyok

Ez egy fontos könyv, mindenképp érdemes elolvasni, de lehet lazán, lassabb tempóban. A fejezetek elején a példa történetek, valós esetek igazán szemléletesek, tanulságosak, elgondolkodtatóak, néha ilyesztő máskor mélységesen szomorú. Mert ezt látom magam körül, a kollégáim, barátaim és sokszor saját magam által átélt szituációk, érzések tükröződnek vissza, vacsi mellett elmesélt történetek jutottak eszembe, hogy kinél mi megy a suliban, gyerekekről akiknek még játszani kellene, barátkozniuk egymással, és sokkal több időt tölteni a kütyük helyett másokkal (családdal, kortársakkal) Valós élményeket átélni, valós kapcsolatokat kialakítani, szeretni és szeretve lenni. Mindeninek ajánlom, mert mindenkit érint így vagy úgy.

Galambdúc>!

Tari Annamária: Bátor generációk #SzorongokTehatVagyok

Csillagos ötös ez a könyv. Minden szülőnek kötelezővé tenném, aki 15 év alatti gyereket nevel, de felnőtteknek is segít megérteni a világunkban zajló hihetetlen gyors folyamatokat. Szándékosan nem mondok fejlődést, mert ez minden, csak nem az. Ez a könyv elég sötéten festi le a már nem is igen távoli jövőt : a kütyük és közösségi média túlzott használata az emberi kapcsolatok kiüresedéséhez, a kreativitás satnyulásához és megannyi magányos, nárcisztikus felnőtthöz vezet, akiknek fogalmuk sincs, mitől képtelenek a boldog, kiegyensúlyozott életre. Ijesztő, ám a végső tanulság: töltsünk minél több időt a valóságban, és erre ösztönözzük a fiatalokat is!

Zsuzsa1026 P>!

Tari Annamária: Bátor generációk #SzorongokTehatVagyok

Nem volt egyszerű olvasmány, de arról meggyőzött, hogy Tari Annamáriától szeretnék még olvasni. A szerző stílusa érthető, kerüli a tudományoskodó felhangot.
Voltak „aha-élményeim” és többször találtam megerősítést a saját elképzeléseimről, tetteimről is. Igen, tükröt is tartott és elgondolkodtam olyan helyzeteken is, amik eddig fel sem tűntek.
Kétféle aspektusból is tudtam kapcsolódni a könyvhöz: gyermekként, aki a saját szüleire is ráismert egy-egy epizódban és édesanyaként is, aki bármennyire is szeretne jó szülő lenni, maximum az elég jó minőséget képes alulról súrolni. Megerősít és változásra sarkall, de nem dorgál.
Köszönöm @HalmiBettina-nak, hogy az idézeteivel és az értékelésével felhívta a könyvre a figyelmemet. Érdemes volt elolvasni.

czenegabi>!

Tari Annamária: Bátor generációk #SzorongokTehatVagyok

Tari Annamáriát könnyű is meg nem is olvasni. Egyrészt közérthetően ír másrészt nehéz témákról. Főleg olyanokról, amik a társadalom nagyon széles körét érinti.
A könyv címe becsapós. Bár nagy terjedelmet tesz ki a szorongás, de úgy éreztem az olvasás során, hogy igazán akkor van elemében a szerzőnő, amikor a generációk változásáról van szó. Számtalan interjúban és sok könyvében vázolta fel az új generációk jellemzőit és ezzel letette a névjegyét az érdeklődő közönség előtt. Úgy vélem, hogy most egy lehetséges kiutat kell keresnünk ha úgy tetszik gyógymódot, mert orvosi nyelven szólva a betegséget megállapítottuk.
A könyv (kicsit talán a szerzőnő önmagát is megnyugtatandó) optimista kijelentéssel zárja sorait, de engem ez nem győzött meg. Kétlem, hogy a jelenlegi társadalom bírna olyan lelkierővel, hogy javuló irányba fordítsa a készülékfüggőséget. Meglátásom szerint a könyv címében megjelenő szorongást a készülékfüggőség csak elfedei és valami olyan átalakuláson megy át, ami a szélsőségeket erősíti. A könyvben ez megállapítást is nyer.
Mikor ezt az értékelést írom már túl vagyunk 2 – 2 és fél hónap digitális távoktatáson. Vajon milyen hatással lesz ez majd az éppen nagyon érzékeny fejlődési szakaszban lévő gyerekekre?
Ott, ahol a szülők maguk is lelki szegénységben nőttek fel a gyerekek értelmi és érzelmi képességeik az addiktív online jelenlét miatt sosem lesznek kielégítőek?
Vajon mikor ment el a „szekér” az internet fejlődésében?
Sok egyéb kérdés is megfogalmazódott bennem a könyv olvasásáa közben. Külön vitafórumot lehetne indítani, de ez a hely ugyebár nem az. (Szerencsére. :) )

tashley>!

Tari Annamária: Bátor generációk #SzorongokTehatVagyok

Rendkívül elgondolkodtató, főleg szülőknek, tanároknak, de olyan fiatal felnőtteknek is, akik küzdenek az életük egy területével (karrier, párválasztás, depresszió stb.) Tanárként nagyon értékesnek találom a lelki tünetek leírását, melyek a túlzott játékozás vagy közösségi médiahasználat következtében láthatók a gyerekeken, illetve a szorongásaik ismertetését is. VIGYÁZAT, SZÜLŐTÁRSAIM! Saját képernyőidőnket is csökkenteni kell, ha erős önbizalmú, munkában és magánéletben sikeres gyerekeket akarunk nevelni.
Észlelés: két éve nem utaztam a metrón, akkor még láttam csoportokat beszélgetni, 1-1 embert könyvet vagy újságot olvasni, bámészkodni. Most azt láttam a metrón, hogy mindenki azonnal előkapja a mobilt és azt pötyögi. És ez sajnos az anyukára és a mellette ülő kisfiúra is igaz volt, mindketten képernyőbe mélyedtek. Az egész metrón senki nem szólt senkihez. Még az anya se a gyerekéhez, aki elvileg a „miért?” korszakban lenne. Szomorú.

Alexa01>!

Tari Annamária: Bátor generációk #SzorongokTehatVagyok

Nagyon szeretem Tari Annamária könyveit, de ez a könyv nekem most egész más volt, mint az eddigiek. Azt eddig is világosan leírta, hogy vannak problémák az Információs Korral és azzal, hogy korlátok és ész nélkül használjuk. Az utolsó fejezet után viszont a szó szoros értelmében pánikot éltem át. Még nincs gyerekem, de tisztában vagyok azzal, hogy a szülők felelőtlenül nyomják a gyerekek kezébe a képernyőket. Az jutott eszembe, hogy olyan, mintha drogoznák őket, hiszen valós elvonási tüneteket élnek át. A könyv rádöbbentett arra, hogy kitermelünk egy súlyosan szenvedélybeteg generációt és ha odajutok, hogy gyereket vállalok, akkor két választásom van. Az egyik, hogy azt csinálom, amit mindenki, vagy vállalom, hogy az egész életünk egy szélmalom harc lesz, hogy a gyerekem utálni fog, mert nem veszek neki okostelefont meg tabletet meg ki tudja még mit.

Most, hogy elolvastam, most szorongok igazán… ettől függetlenül, még mindig jobb ezzel tisztában lenni, mint nem venni tudomást róla. Bárcsak mindenki elolvasná!

taMara>!

Tari Annamária: Bátor generációk #SzorongokTehatVagyok

Szerintem a mai világban ez egy nagyon fontos könyv, és bátran ajánlanám ezt a huzsonévesektől kezdve, a szülőkön, pedagógusokon, ifjúsággal foglalkozó szakembereken át mindenkinek. Ifjúsággal fogalalkozó emberként vettem a kezembe ezt a könyvet, mert segítséget kerestem a a fiatalok irányában bennem dúló indulatok kezelésére, amelynek kivátlója az volt hogy nem értettem a mai 15-20 éveseket, hogy miért viselkednek úgy-ahogy.

Muzslai_Bízik_Bencze>!

Tari Annamária: Bátor generációk #SzorongokTehatVagyok

„Az óriások nem azok, amiknek hisszük őket. Azok a tulajdonságaik, melyek látszólag legyőzhetetlenné teszi őket, gyakorta végzetes gyengeség forrásai is. Az a tény pedig, hogy esélytelenül is felvesszük a harcot, olyan mélyreható változásokat idézhet elő bennünk, amelyeket legtöbbször nem méltányolunk kellőképpen: kapukat nyit meg előttünk, kiszélesíti a látáskörünket, felnyitja a szemünket, és lehetővé teszi azt, ami addig elképzelhetetlennek tűnt.”
Elgondolkoztató, zseniális könyv, sokat tanultam belőle, bár néha azt éreztem, hogy megáll és kikerült egy igen fontos tényezőt.

HalmiBettina>!

A gyerekkori érzelmi tapasztalatok szabályozzák a felnőttéletet, és megnehezítik azt.

HalmiBettina>!

A vállvonogatás és érzelemmentes életvezetés azonban nem más, mint az olykor kezelhetetlen mértékű szorongás hárítása és elfedése a külvilág elől.

HalmiBettina>!

Az online boldogságparádé elhozta a mélységes csalódottságot a valódi élettel szemben.

HalmiBettina>!

Ma egy tinédzser nem kapja meg azt az „árnyékot”, ami a háborítatlan személyiségfejlődéshez szükséges lenne. Színpadon van, és folyton mutatnia kell valamit, ami elégedetté, olykor iriggyé teszi az ismerőseit.

HalmiBettina>!

Az élet nem szorongáskeltő. De azzá tudjuk tenni érzelmeinkkel és tudattalan választásainkkal.

HalmiBettina>!

Gyors életben a lassúságot és a lassú érzelmek szeretetét a legnehezebb megtanítani…

HalmiBettina>!

Egy család, akármilyen rétegből kerüljön is ki, megalkotja majd a saját működési szabályait, amelyeket kötelezően betart minden tag. Túl ezen a normarendszeren, kialakul egy mítosz vagy legendarendszer is, mely a család önmagáról kialakított közös képzeteit tartalmazza. Erre azért van szükség, mert ezen a módon definiálja magát a kis közösség, vagyis ez adja majd a családi identitásrendszert.

HalmiBettina>!

A szülő első nagy bátor tette, amikor el tudja engedni a gyerekét. Ennek a gyakorlását korán el kell kezdeni. Ha egy szülő jó önértékelésű, bátor, megfelelő önbizalommal rendelkező gyereket akar nevelni, akkor, ha kiviszi őt kétévesen a játszótérre, nem rohan visítva a mászóka aljába, és nem emeli le őt az első fokról. Meg kell állni három lépésre és hagyni kell, hogy a gyerek felmásszon. Különben később az élet mászókáján is mindig meg fog állni az első foknál.

HalmiBettina>!

Attól, hogy egy család hagyományosan érzelmi diszkomfortban működik és tagjait is erre kényszeríti, egyszer valakinek meg kell próbálnia megszakítani ezt a láncot.

HalmiBettina>!

A határok kijelölése és ezen keretek fenntartása a szülő feladata. A gyerek feladata pedig az, hogy ezeket megpróbálja átlépni, hogy kísérletezik az érzelmeivel és a lehetőségeivel, miközben érzi azt is, hogy a szülei tartják a kontrollt, és nem engedik ki a kezükből a gyeplőt. Az elsodorható szülő nagyon szorongáskeltő egy gyerek számára, mert azzal az érzelmi üzenettel párosul, hogy az képtelen lenne megvédeni őt, mert van az az indulat, ahol meghátrál.