Nóra ​jön 35 csillagozás

Válogatott és új novellák
Tar Sándor: Nóra jön

„…. Az ismétlődés Tarnál: reménytelenség, hamis biztonság, gépiesség, embertelenség, unalom, fásultság, szomorúság. Alig oldhatja valami. Talán az, ha valami mégis történik, még ha az úgyis elmerül majd a megszokásban, vagy még ha rosszabb is minden eddiginél. Talán az, ha ketten (újra) egymásra találnak. Talán ha valaki együtt beszél másokkal, átengedi magán és megmutatja a beszédüket. Szabadsághiányukat megértve, függetlenül. Szabadon, de tőlük függve.”
Kálmán C. György

Eredeti megjelenés éve: 2000

Magvető, Budapest, 2000
468 oldal · ISBN: 9631421953

Zálog>!

Tar Sándor: Nóra jön Válogatott és új novellák

Sűrű, mint a novemberi ködök, és éppen olyan vigasztalan is. A kötet minden egyes darabja a kisemmizett nemzedékről szól, a “kisemberekről”, gyári munkásokról, a prolikról, akinek azt mondták, dolgozz csak, és jó lesz. Nem lett jó. Ezt mutatja be, egy rendszer, egy kor, egy generáció csődjét, már-már bántó, szinte kínos részletességgel.*
Nem épp szociológia, ahhoz túl bennfentes, de azzal erősen rokon: a megszólalók olyan életszerűek, hogy szinte lemásznak a papírról,szinte látni,ahogy mozog a szájuk, jönnek – mennek, ráncolódik a homlokuk, remeg a kezük, ahogy törik, törekszik és töretik minden és mindenki. Ha van a nyomornak esztétikája, akkor Tar Sándor megtalálta.

*Sokszor el is gondolkodtam, nem irodalmi katasztrófa-turizmus -e ez: bámulni, ahogy a kínból facsarja ki TS a szépséget. Aztán rájöttem, hogy mindegy is: túl jó, túlságosan nekem, nekünk szól ahhoz, hogy kihagyjam akár az életmű egyetlen darabját is.

sztimi53>!

Tar Sándor: Nóra jön Válogatott és új novellák

Egy hang szól a novellákból, az elesettek, nyomorultak hangja. Kiáltanak hozzám, megkapaszkodnak az együttérzésemben, de hogy tudnék segíteni?! A hang valóságos, amit közvetít az is. Mindegy hogy a hős alkoholista, elmeápolt, munkanélküli, gyári jómunkásember, férfi vagy nő, mindről ugyanolyan érzékletesen szól. Közben arra gondolok ilyen mélyre süllyedtünk megint, alacsony, borzasztó létformákban él mindenki köröttünk, sőt sosem is látott nyomorúságokat oszt az élet. Kár, hogy nincs aki hűen tudósítana róla, kár, hogy eltűnt a hang, aki beszólna, leszólna, aki elmondaná, hogy nincs isten, mert ha lenne, ezt nem engedné. Nem olvashatjuk már, hét éve nem.
Ha könyv vény lenne, azt az utasítást akarnám alatta látni, hogy D. S. lassan, kis, egyenlő adagokban fogyasztva. Mert csak úgy lehet elviselni.

Ez így sok/sokk.
Nem szabad ennyi TS egy kötetbe rakni, vagy ha igen, akkor meg kell venni, fel kell tenni a saját polcra és időnként szemezgetni.
Könyvtárból kihozva: borzadály.
Ennyire azért nem kaki az élet.

Light P>!

Tar Sándor: Nóra jön Válogatott és új novellák

Hál' istennek! Hál' istennek, hogy végre vége. Na nem azért mert untam. Hanem azért, mert még egy ilyen kilátástalan, pesszimista, borzalmas sztori és én is veszek egy kötelet. Azt hiszem ezek után egy kicsit jobban fogom értékelni a saját kis rózsaszín életemet. Igaz nálunk is történt már ez-az, olyan is volt amikor napokig nem volt fűtés -10 fokban, meg bajban lettünk volna ha nincs kert a ház mögött, és minden élelmiszert venni kell, de ezekhez a világokhoz képest én: egy pink vattacukron ücsörgő szivárványlány.
Ezek az emberek végleg feladták. Ha tálcán kínálnák nekik a lottó ötöst, akkor sem tudnának kimászni a gödörből. Ne tessék félreérteni, nem azt mondom hogy csak az ő hibájuk és magukra vessenek. Ha éppen nem saját maguk, mindig volt valaki vagy valami, aki gondoskodott róla, hogy visszapotyogjanak a gödörbe.
De aki feladja, annak biztos nincs tovább. Nem csak nem értékelik emberként, nem is viselkedik már emberként. Akkor már nem számítanak a sajátjaim sem, és dögöljön meg a szomszéd tehene is.
Mindenkire ráférne néha egy kis Tar-tortúra. Az ember talán akkor többre értékelné azt, amije van. Talán kevesebbet foglalkozna azzal, hogy hogyan lehetne neki még több. És talán kevesebbet jajjgatna. Sajnos ez az érzés általában nem tart ki sokáig. De amikor megint elkezdene panaszkodni, fejbe lehetne kólintani egy vaskos Nóra jönnel.
Az egy pontot azért vontam le, mert egyetlen halvány fénysugár sem dereng a 400 oldalon. Szeretem azt hinni, hogy ez így már túlzás. Még a legmélyebb gödörből is van felfelé, csak soha nem szabad feladni. Persze könnyű nekem, az örök optimistának. Kérdés, hogy hányszor kell visszahuppani a srába, hogy feladja az optimizmus.
Én mégis hiszem, hogy ha nem adod fel, előbb utóbb csak jobb lesz. És az élet igenis habostorta!
Most pedig könnyesre fogom magam röhögni a nyavalygós kisasszonyokon: jöhet a B&B!

motyi11 P>!

Tar Sándor: Nóra jön Válogatott és új novellák

A kisember élete a 20. század második felének Magyarországán. Gyári munka, váltott műszak, kegyetlen tréfák, sivár albérletben tengődő családok vagy családjuktól távol, tőlük elidegenedve, a munkásszállók embertelen férfivilágában élő családfők. Aztán a rendszerváltás utáni tömeges munkanélküliség, kitaszítottság, megalázottság, nyomor, kilátástalanság. Megoldás nincs, csak menekülés, leginkább az alkohol gyorsan elillanó mámorába.
És nincs vége, sok ember valósága ma is ez…

ppeva P>!

Tar Sándor: Nóra jön Válogatott és új novellák

Bármennyire nehéz, bármennyire szomorú – valahogy mégse sok. Ehhez az kell, hogy valaki így tudjon írni…

Tar Sándor: Nóra jön Válogatott és új novellák

Több novelláskötet egyben. A főszereplők reményvesztett, leÍrt emberek, zömmel gyári munkások, néha parasztok, néha elmeosztályok lakói. A főhős sokszor idegen a közegében, nem fogadják be ott, ahova kerül, vagy nincs lehetősége kiszabadulni a körülményeiből. A feszültséget, kilátástalanságot, feleslegesség-érzetet főleg a szesz oldja, esetenként öngyilkosság, ritka kivételként normális emberi kapcsolatok. Meggyőződésem, hogy ennyi tömény depressziót nem lenne szabad egy kötetben kiadni, ahogy nem tartjuk együtt a fegyvert sem a lőszerrel. A cinikus humor alkalmanként enyhÍt az igencsak nyomasztó légkörön.

Az elején még inkább leÍró jellegű riportokat találunk, mintha csak nyersanyag lenne egy később megÍrandó novellához – ezért vontam le egy csillagot.

Tar Sándor: Nóra jön Válogatott és új novellák

Az élet szép, mondjuk nap mint nap.
Mindez addig a percig akár igaz is lehet, míg el nem kezded Tar Sándor novelláit olvasni, akkor elkezdesz gondolkodni a fenti mondat valóságtartalmán.

lindsey>!

Tar Sándor: Nóra jön Válogatott és új novellák

maradjunk annyiba. hogy egyenlőre csak csillagozom. ezt a kötet se szabad egybe lenyelni… nem is lehetne, mert megfojtaná az embert

csobi P>!

Tar Sándor: Nóra jön Válogatott és új novellák

Igazán szar volna leírni, hogy miért fontosak nekem Tar Sándor írásai, de talán majd egyszer.

tgorsy>!

Valahogy úgy kellene élni, hogy az ember el is higgye azt, hogy ő egy ember.

tgorsy>!

… ötvenhét évesen kezdett németül tanulni. Úgy gondolom, fejtegette Rácnak, a raktárosnak, hogy öregkoromban majd unni fogom magam, és akkor jól jön majd, ha németül beszélgetünk a feleségemmel. A felesége tud németül, kérdezte Rác, nem tud, felelte Gáspár, …

p.: 295-296

Miestas>!

Jaj, de molyos vagyok, mondta Karács reggel, az öltözőben, a falócán ült sápadtan, kialvatlanul, szinte félálomban beszélve, azt sem tudom, hogy hol aludtam az éjjel.

123. oldal, Vasforgácsok

Light P>!

Ronda lettél, mondta neki mosolyogva. Kösz, mondta az asszony, te viszont megszépültél. Olyan szép sárga vagy, emitt-amott olyan zöldes, mint a halál.

292. oldal (Azon is túl)

Miestas>!

Kért egy cigarettát a fiútól, és kifizette, nem kell nekem ingyen semmi, mondta, csak tudja, én nem vehetek, mert erős dohányos vagyok, és egyszerre elszívnám az összeset, úgy higgye meg, nem tudom, mi az elég. Szegény feleségem is mindig mondta, Alfréd, maga nem tudja, mi az elég. Soha nem evett egy falattal többet, soha nem ivott egy korttyal többet az én feleségem, mint ami kellett, aztán egyszer bevett negyven darab altatót, és meghalt. Most már sose tudom meg, miért hívott Alfrédnak, mikor én Gábor vagyok.

15. oldal, Téli történet

tgorsy>!

… mit nem lehet ezen érteni. Én befejeztem. Szeretek én élni, dehogynem. De most más a helyzet, nem? Születtem, éltem, huszonkét évig álltam egy gép előtt, megnősültem, van egy gyerek. lakás. Énvelem már nem történik más semmi, akkor meg mi a francnak az egész? Ennyiért megszületni is kár volt. Ennyi életért. Ennyi a kutyának is van. Nahát. Ennyi volt, kész, mehet. És hagyjon mindenki békén.

p.: 369

Miestas>!

Az első albérletem egy öregasszonynál volt egy szoba konyhás lakásban, délelőtt főzött, míg én dolgoztam, megfértünk. Télire azonban ő is oda jött aludni, nem volt nagyon érdekes, aztán már csak zavart, az öregasszony rosszul aludt, és ha megmozdultam, bemondta a pontos időt, hogy megnyugtasson, aludhatok nyugodtan, van még idő, erre aztán végképp felébredtem.

129. oldal, Otthonaim

János_testvér I>!

Hogy a munkásvonatnak kellene a legtisztábbnak és legkényelmesebbnek lenni, azt én is aláÍrom, meg hogy szocializmus van, de ne kapjon a fejéhez majd, ha mást tapasztal, mint amit a kisdobos-eligazÍtáson hallott …

A 6714-es személy

Zálog>!

Korábban kellene jönnünk dolgozni, mondta egyszer a művezető Andrásnak, hogy rendesen kialudhassuk magunkat. András nevetett akkor, de a művezető arca komoly maradt, szinte ábrándos.

11. oldal (Téli történet)

János_testvér I>!

Gáspárnak a kisujjában volt az egész kovácsolás, de azt levágta a gép.

Forgószél