A ​hajtű 96 csillagozás

Tapodi Brigitta: A hajtű

„Mire ​képes egy nő, hogy gyermeke legyen? Hol van az a határ, amit kiegyensúlyozott lelkiállapotában nem lépne át? Az élet örök körforgását szimbolizáló hajtű hosszú évtizedek óta a Stark nemzedék asszonyainak kontyát díszíti. A hajtű és az asszonyok útját áldás és megpróbáltatások sora kíséri.”

1944: A németek megszállják Magyarországot. Stark Nóra szülésznő, német katonákat köteles elszállásolni balatoni házukban. A férje Richárd, és gyermekkori barátja, Levente a fronton harcolnak. Az asszony ápolónőként dolgozik a kastélyból lett német hadikórházban. A náluk lakó német őrnagy és a háborús helyzet váratlan eseményeket indít útjára. A maga módján mindenki a túléléséért küzd a háború forgatagában.
2005: Stark Emma, a fiatal festőművész, festményeinek kiállítási megnyitójára utazik haza Keszthelyre. A kiállításon a nagymamája idős, restaurátor barátjával, a nyári borünnepen pedig régi szerelmével, Erikkel találkozik. A férfi megvásárolta a hajdanvolt… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

Historycum, Budapest, 2020
Historycum, Budapest, 2019

Christoph von Vogel · Csermely Nóra · Kövesi Levente · Stark Emma · Stark Richárd · Szász Erik

Balaton · Weimar

mate55>!
Tapodi Brigitta: A hajtű

A hazatalálás gyönyörködtet. Általában úgy lélegzem be a könyveket, mint az oxigént, rekordidő alatt száguldozom végig az oldalakon. Itt azonban azon kaptam magam, hogy élvezem a pillanatot, és azt kívánom, bárcsak az oldalak az örökkévalóságba nyúlnának. Mert Tapodi Brigitta, a nyelvi igényesség visszafogott eleganciával karöltve, a vizuális megjelenítés megannyi lehetőségének kihasználásával, és a történelmi vonatkozásokkal, olyan „ódát” varázsolt elém, amivel az önismeret mélyítésének lehetőségét is felkínálta. Azáltal, hogy igen behatóan ismeri az emberi természetet (a gyengeségeinket, a félelmeinket, az örömeinket) bőrünkön érezzük a háború borzalmait, a kilátástalanságot, a kétségbeesett küzdelmet a túlélésért. Finoman mutatja meg, hogy a háború és annak velejárói milyen mélyen szántják fel az ember lelkét, s hogy az emlékek által a hozzátartozók (Emma és Erik) hogyan keresnek kötelékeket a saját „útvesztőjükben”. Ahol a főszereplők habitusa (legyen az múlt vagy jelen) megteremti azt a feszültséget, amely bevon bennünket a megidézett sorsokba, érzelmeinket megbolygatja. Az időben való „ugrások” gazdag tárháza, (kihangsúlyozva a történet földrajzi elhelyezkedését a Balaton minden gyönyörűségével) a szöveg alatti réteg teljesebb kibontására ad lehetőséget, de még csak érintettnek sem kell feltétlenül lenni ahhoz, hogy az ember némi empátiával belehelyezkedjék a számára hol ismerős, máskor ismeretlen helyzetekbe. Mintha valami ősi ösztön vezérelné az anyát (és feleséget) a tanácstalanságában, a zavarában és félelmében a (férfiak uralta) háború alakította világban, amikor nincs recept arra, hogy mi a teendő, ha egy nő magára marad. A hatás lényege az elementáris élményszerűség, a múlt illetve a jelen parányi porszemének története (a szeretett személy, a hőn imádott foglalkozás, vagy a megváltozott élethelyzetekhez való alkalmazkodás lehetőségét is felülíró vágyódás jelentősége, melynek mélyén az egymásra helyezett rétege alatt ott lapul a valóság) az emberi élet lehetőségének és értelmének legtisztább képletét adja.

klara_matravolgyi>!
Tapodi Brigitta: A hajtű

A hajtű egy igényesen megírt, lírai szépségű alkotás. Méltó helye lenne az iskolai kötelező olvasmányok között, nem csak kifinomult szóhasználata, hanem történetének finomsága miatt is.

Porcsinrózsa>!
Tapodi Brigitta: A hajtű

Végre ismét egy nagyon színvonalas, irodalmi, nyelvi igényességgel megírt regény a kortárs magyar írónő tollából.Ennél lejjebb nem szabad, nem lehet engedni a szintet !
Nagyon szerettem, ahogy a cselekményben egy – egy szereplővel összekapcsolta a múltat a jelennel. Mint ahogy a szövőszéken a szálak kapcsolódnak egybe, hogy végül csodálatos harmóniában egyesülve bontsák ki a színkavalkádot. A színek harmóniájához szépérzék kell. Itt az írás tehetségéről, mint „szépérzékről” győződhettem meg.
Stílusában, választékosságában Tapodi Brigitta könyve számomra hasonlóságot sugall Bauer Barbara és Mörk Leonóra írásaival. Mégis teljesen egyedi, egyéni az a gördülékeny, természetes forrásból fakadó, könnyed mesélő stílus, amivel rabul ejti az olvasót.
Úgy kapcsol össze múltat és jelent, művészetet és valódi emberi drámákat, hogy nincs mögötte számonkérés, vádaskodás, sem felelősségre vonás. Csak tényfeltárás : mivé tehetik az embert a körülmények, pillanatnyi kényszerű helyzetek ? Azt is szeretné láttatni, hogy mennyire mélyre nyúlnak életünk gyökerei, eltéphetetlenül kapcsolva minket elődeinkhez, akiket talán nem is ismertünk. Az alaptörténeten túl sok üzenete van e szépséges regénynek.
Amiért a fél csillagot levontam : Erik tudálékos, koravén kislánya. Az ő szájába adott felnőttes szavak valahogy ellentmondanak a kislány életkorának.
Köszönöm az élményt Tapodi Brigittának, s egyben gratulálok e regényéhez.

Tapodi Brigitta: A hajtű

„Vannak begyógyíthatatlan sebek, amelyeken az idő sem segít. Összeforrnak, de a heg nyoma a test láthatatlan köpenyén örökké emlékeztet a múlt fájdalmára.”

Tapodi Brigitta Szárhegy öröksége című regényével már belopta magát a szívembe, így kíváncsian vártam, hogy a mesés erdélyi utazás után, hogyan von bűvkörébe a festői Balaton partján játszódó, évtizedeket felölelő történet.
A cselekmény két szálon fut, 1944-ben a Keszthelyen élő Csermely Nóra mindennapjaiba nyerünk bepillantást, aki ekkor még nem is sejti, hogy a küszöbön kopogtató háború nemcsak a pusztítás és rettegés, hanem valami egészen más ígéretét is magával hozza.
2005-ben Nóra unokáját, Stark Emmát ismerhetjük meg, aki igazi művészlélek, a festészet számára maga az önkifejezés. Keszthelyre való hazalátogatása során azonban szembesülnie kell azzal, hogy a múltat nem minden esetben hagyhatja maga mögött. A jelen minden egyes pillanatát pedig csak akkor élheti meg, ha engedi, hogy a múlt válaszokkal szolgáljon.
Életek fonódnak össze, sorsok, melyeknek egy-egy darabkáját magunkban hordozzuk, ami majd generációról generációra továbbszáll. Így öröklődik tovább a bábaság, mint hivatás, a művészet szeretete és a Balatonhoz való ragaszkodás szerepe a Stark családban. Éljenek bárhol, ez a darabka végérvényesen összeköti mindannyiukat.
A gyönyörű tájleírások végigrepítenek minket a lüktető, a kultúra fellegváraként említett Weimaron, a Balaton vizén ringó vitorlások képén át, a Festetics kastély titkos termein, míg végül a hadikórházként működtetett battyánpusztai kastély padlásszobájában az ígéret valósággá válik. A szépséges leírások meghatározó motívumokkal társulnak: ilyen a hajtű, amelyen a két hattyú lehet a rossz és a jó, a Balaton nyugodt és viharos arca, illetve az otthon és Weimar közti őrlődés jelképe. De ahogy a két hattyút is összeköti az ammonites, úgy az életben sem létezhet a rossz a jó nélkül, a Balaton két arcával együtt teljes és néha el kell hagynunk a szülőföldet, hogy tapasztaljunk, fejlődjünk.
Végig fenntartotta a figyelmem mindkét szál alakulása, így Emma útkeresése és a háborús időkben áldozatokat hozó Nóra sorsa is megérintett. Az írónő nagyon tapintatosan mutat rá arra, hogy a háborús idők nemcsak azt teszi próbára, aki elmegy, hanem azt is, aki marad.
Csodálatos történet, szívből ajánlom!

Mariann_ P>!
Tapodi Brigitta: A hajtű

Valentin napi romantikus olvasásra választott könyvem.
Imádtam, imádtam, imádtam !
Még soha nem olvastam olyan könyvet, ami a környékünkön játszódik.
Pár településnyire lakom a helyszínektől.
Múlt és jelem.
1944 és 2005.
Festészet, szülésznők, különösen kedves nekem mindkettő.
Szeretem az ilyen történeteket.
Örülök, hogy a saját könyvem, nagy becsben fogom tartani.

Bea_Könyvutca P>!
Tapodi Brigitta: A hajtű

Ha szeretitek a történelmi, a romantikus, az igényesen, szépen megírt, régmúltban és jelenben játszódó, némi titokzatosságot, rejtélyt tartalmazó történeteket, akkor ajánlom Tapodi Brigitta regényét.

Tökéletes nyári olvasmány, aminek nyáriságát az adja, hogy Keszthelyen, a Balaton partján indul a történet, csodás környezetben, kastélyok között és gyönyörű tájakon járhatunk, miközben a könyvet olvassuk.

Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2019/08/tapodi-brigitta-h…

Csoszi>!
Tapodi Brigitta: A hajtű

Nagyon szép stílusban megírt, lebilincselő történet, amelyben jó volt elmélyülni. A cselekmény két szálon fut: Nóra szála az 1940-es években, a világháború idején játszódik, míg Emmáé spoiler bő hatvan évvel később. Nekem a jelenben játszódó részek picit jobban tetszettek, mint a múlt eseményei. Izgalmas volt a nyomozás aspoiler festmény után, Emma élete külföldön spoiler, a munkája spoiler, kapcsolatának alakulása Erikkel és Anettel. A Balatonról és a környékéről, továbbá Keszthelyről pedig olyan csodásak a leírások, hogy kedvet kaptam felkeresni ezeket a helyeket. Remélem, hamarosan lesz is erre lehetőségem.

robinson P>!
Tapodi Brigitta: A hajtű

Összességében azért kellemes meglepetés volt számomra Tapodi Brigitta új regénye. Egy jó történet, igazi léleksimogató, könnyed kikapcsolódás lehet a női olvasóknak. Elég összetett alkotás, jól követhető, hiteles karakterekkel, sok romantikával és családi titkokkal. Azoknak ajánlom, akik kicsit ki akarnak szakadni ebből a világból.

hobor_ria>!
Tapodi Brigitta: A hajtű

Ennek a könyvnek lelke van és rengeteg mondanivalója.

Nagyon tetszett ahogyan a múlt és a jelen szépen lassan összekapcsolódott.

Furcsa érzés volt belelátni egy német katona gondolataiba, pár oldal alatt azt vettem észre, hogy megkedveltem és drukkolok neki.

Átélni azt, ahogyan szembesülnek a családok, a férfiak azzal, hogy kötelességük a frontra vonulni valahogy megtörténté teszi az egészet.

Nagyon tetszett, hogy nem csak kitalált szereplők és események kaptak helyet a könyvben, de szépen bele volt építve rengeteg valós, megtörtént esemény, dolog, személy. Tetszett az is ahogyan a gyönyörű festészetet belevitte az írónő.

Fordulatos, érzelmekkel teli, valós, igazi és tartalmas könyv volt.

Nagyon tetszett az írónő írásmódja, ahogy a szavakkal játszott, ahogyan megfogalmazta a lírai mondatokat, ahogy használta a hasonlatokat és a tájleírásokat az valami csodálatos volt. Nagyon látszik a történeten, hogy sokat dolgozott vele és igazi tehetsége van az íráshoz.

Köszönöm szépen az írónőnek, hogy gondolt rám és elolvashattam ezt a remek művet.
A jövőben remélem még olvashatok tőle.

Ajánló a blogomon: https://riakonyveikonyvesblog.blogspot.com/2020/03/tapo…

kratas P>!
Tapodi Brigitta: A hajtű

Választékos szókincs, lassan csordogáló történet, ami kellemes órákkal ajándékozott meg. Szeretnék még olvasni majd a szerzőtől, mert igazán remek munkát végzett és csak annyi problémám volt vele – ezért nem öt csillag –, hogy a szöveg több helyen nagyon darabos. Az egymáshoz szorosan kapcsolódó mondatokat. Nyugodtan össze lehet fűzni. Hiszen több bekezdésben ez sikerült is. De így nekem nem volt elég gördülékeny a megfogalmazás, sajnálom, de legközelebb biztos jobb lesz.

K_Kata99 P>!

Az ember nem hal meg, míg gondolnak rá…

K_Kata99 P>!

– Amit soha nem kapunk meg, azután örökké vágyakozunk.

hobor_ria>!

Az élet azonos módon működik. Egyszer rombol, másszor épít.

robinson P>!

Valójában mindannyian érző embernek születünk, akiben állandó vágy él a szépre, a jóra.

K_Kata99 P>!

Ám, ha az otthonra gondolok, akkor máshol nem tudnám elképzelni az életemet, csak a Balaton közelében.

Kapcsolódó szócikkek: Balaton · Szász Erik
K_Kata99 P>!

Mind egy utat tapostak, a túlélés ösvényét.

K_Kata99 P>!

Vogel felismerte, hogy mennyire fontos a jelenlét. A küzdelmes, szenvedések útján megérlelt jelenlét. Van, de még sincs, jön és megy. Ám, ami a kettő között zajlik, az a lényeges. Azt hívják életnek.

K_Kata99 P>!

Az ember sosem felejt, legfeljebb a józanész diktálta szükséges döntés végett többé nem öntözi, nem gondozza, nem ölelgeti lelkének régmúlt virágját. Ám annak gyökérzete az olykor esőáztatta, nedves földben erősen kapaszkodva tovább él. Ez a lélekdarabka néhanapján még felsír, ez a magyar vérünk.

K_Kata99 P>!

– A Führernek sosem lesz elég. Mindig több és több kell. Ilyen az emberi faj. Ilyenek vagyunk, mi emberek. Mindig lesz egy eszement lázadó, ezen vagy azon az oldalon. Végül teljesen mindegy, hogy melyik felén, ha elindítja a tébolyt.

Kapcsolódó szócikkek: Kövesi Levente
K_Kata99 P>!

A Starkok mindig szerelemből házasodtak.

Kapcsolódó szócikkek: Stark Richárd