A ​bábjátékosok 21 csillagozás

Tanja Kinkel: A bábjátékosok

A fiatal írónő lebilincselő műve gazdag fantáziával megírt romantikus fejlődésregény, hatalmas tényanyag alapján megrajzolt történelmi tabló. Richard Artzt gyermekfejjel elveszíti boszorkánysággal vádolt édesanyját. A gyermeket nagybátyja magához veszi és gondos neveltetésben részesíti. A fiú bejárja a reneszánsz Európát, megismerkedik Mediciek udvarával, látja Michelangelót dolgozni, s tanúja a Borgiák züllött életének. A véres intrikák, hatalmi harcok közepette azonban ő is éli az ifjak izgalmas életét, kalandok, szerelmek, barátságok kísérik végig az útján.

Eredeti cím: Die Puppenspieler

Eredeti megjelenés éve: 1993

Geopen, Budapest, 2001
658 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639093300 · Fordította: Kézdy Beatrix

Timár_Krisztina ISMP
Tanja Kinkel: A bábjátékosok

Színvonalas, tartalmas szórakozás! Éppen olyan hosszú, hogy az ember emlékezni is tudjon arra a végén, hogy melyik szereplő mit csinált az elején, de ne is hagyjon maga után hiányérzetet a regény. :) Minden esemény megkapja a kellő kifejtést.
Aki szereti a jól megírt, informatív, izgalmas cselekményű történelmi regényeket, nyugodtan fogjon hozzá a nyaralás elején is, a végére pont be fogja fejezni. :) Vonatra is kiváló olvasmány. :)

Fordítsuk komolyra a szót: cseppet sem bántam meg, hogy a T. K. monogramjáért kivettem a könyvtárból. :) Pedig voltaképpen nem váltotta be a várakozásomat: azt reméltem, hogy utazó társulatról fog szólni, ehhez képest a „bábjátékos” már megint azt jelentette, mint boldogult emlékű Visvaldis Lāmsnál: jelképes marionettszínházat, azaz egy (jelen esetben több) olyan lényt (jelen esetben embert), aki dróton rángat másokat. De ez csak egy kis ideig zavart.
Történészeket kicsivel tovább fogja zavarni az, ahogy a regény a történeti hűséget kezeli. Konkrétan úgy manipulál az évszámokkal, ahogy neki tetszik. :) Egy-két év ide vagy oda meg se kottyan, aztán az utolsó oldalon bocsánatot kér, hogy a regénycselekmény kedvéért némi zavart volt kénytelen megengedni magának. De mire ez leesik az emberfialányának, már régen az érdekli, hogy ugyan leszúrják vagy nem szúrják le az ügyeletes szereplőt. :) Minden egyéb tekintetben pedig nagyon gondosan odafigyel minden részletre a szerző, látszik az alapos háttérmunka: a szereplők korhű ruhát viselnek, korhű eszközöket használnak, benne nyüzsög az egész korabeli európai élet.

Engem leginkább A katedrálisra emlékeztetett, mintha annak a német versenytársa volna. Akinek az a könyv tetszett, annak jó eséllyel ez is fog. De azt is mondhatnám, hogy aki szerette a Borgiák című sorozatot (vagy a Borgia című, magyar nyelven tudtommal nem sugárzott verziót), az ezt is fogja. Nyomokban elő is fordulnak benne Borgiák. Nekem nagyon tetszett az, ahogyan a reneszánsz Itália mellett jó sok figyelmet és teret szentel a reneszánsz Németországnak (ami akkor még persze nem létezett mint állam, de az egyszerűség kedvéért most így hagyom). Olyan (nagyon is izgalmas) szereplőit vonultatja fel a korabeli német világnak, akikkel más népszerű művek nem foglalkoznak, pedig Jakob Fugger abszolúte megérdemli, hogy ne hagyják elhalványulni Cesare Borgia mellett.

És amellett nagyon korrekt! Ez külön jólesett. Sok és sokféle társadalmi csoportot, nemzetiséget előszed, akik között egyaránt szerepeltet gazembereket is, becsületes embereket is, nem egy esetben tudatosan szembemenve ma is bevett (akkoriban meg éppen sziklaszilárd) sztereotípiákkal. És hát… nem sok olyan külföldi regényt ismerek, amely magyarokról is szólna, olyat pedig konkrétan egyet se, amelyik ennyire tárgyilagos volna velünk szemben. Nem hízeleg a magyaroknak, de nem is tartja őket barbárnak és elmaradottnak: nép, olyan, mint a többi. :) :) :)

Utóirat:
Nézegetem itt A katedrális értékeléseit, hát egész más könyvet olvastunk, úgy tűnik. :) Nekem nem volt azzal a könyvvel különösebb bajom, igaz, George R. R. Martin regényeit (meg A fehér hotelt :D) olvasva már immunis lettem a pornográfiára. :D De most komolyan. A történeti hiteltelensége engem csak itt-ott zavart (az valóban több mint feltűnő, hogy középkori szereplőknek XX. századi a gondolkodásmódjuk).
Akkor tisztázzuk: ebben a regényben van szex, de (szerintem) távolról se pornográf; szerintem elképzelhetőek ilyen gondolkodásmódú szereplők a reneszánsz német és olasz városokban; és a cselekmény fordulatai leginkább egy utazás köré rendeződnek, illetve abból állnak, hogy X fokozatosan rájön Y terveire (X és Y állandóan változó személyeket jelöl).
Szóval akiknek bármely fenti okból NEM tetszett A katedrális, az Kinkelt még nyugodtan olvashat. :)

Lazacc
Tanja Kinkel: A bábjátékosok

Értem én, hogy írói szabadság, meg minden, de miért nem az előszóban írja le az indokait, amiért „kicsit” lazán bánik az évszámokkal, történelmi eseményekkel????
A történet amúgy jó, érdekes, a karakterek jól lettek ábrázolva.

Anna_Sera
Tanja Kinkel: A bábjátékosok

Végre egy középkorban játszodó könyv,ami nem csak arról szól,hogy egymás ellen ármánykodnak.Ármány itt is van bőven,de sok más is,barátság,szerelem, persze veszekedéssel,és szakításokkal tarkítva,földalatti mozgalom/barlangokban laknak,akiket elégetnének eretnekségért és persze befolyással vannak sok eseményre/,családi ellentétek,női szúrka-piszkák,zseniális bosszúk.

Tarja_Kauppinen IMP
Tanja Kinkel: A bábjátékosok

Az itáliai reneszánsz hálás téma , és ez tele van zseniálisnál zseniálisabb karakterekkel. Amiért mégis ilyen sok csillagot levonok, az a női főszereplő, Szavija. Jó darabig reméltem, hogy ő nem lesz több egy jelentéktelen mellékalaknál – hiszen a szerelmi szál nem maradhat ki, ugye –, időről időre azt hittem, hogy most talán végre tényleg meghal vagy eltűnik a színről vagy összeáll Cesare Borgiával*, de sajnos ez az egyébként nagyon ígéretes könyv a második felében, főleg az utolsó száz oldalon egyre inkább olyan irányba ment el, ami nekem nem tetszett. A főszereplőt magát is kénytelen voltam megkérdőjelezni, amiért konokul egy ilyen ön- és közveszélyesen önfejű nőt szeretett, akitől ha egy csepp józan esze is van, már rég menekülnie kellett volna. Hogy mit szeretett benne, azt meg se tudjuk. Ez a vérszerződés dolog meg elég gyenge lábakon áll, még ha akkortájt komolyan vették, akkor is.
Az ellenszenves és a többi szereplő közül negatív irányban igencsak kilógó főhősnőtől eltekintve remek könyv lenne. Szinte az összes többi karakter nagyon erős, a kor pedig, amelyben játszódik, olyan érdekes, hogy annak még a Wikipédia szócikke is lebilincselő olvasmány lehet. Mediciek, Borgiák, Michelangelo, Firenze, Velence, Róma. Kár volt Szavija karakterét ennyire elfuserálni, annyira jó könyv lett volna.
Valamelyest zavartak a véletlenek (pont két olyan ember talál egymásra, akiknek spoiler – ennek mégis mennyi a valószínűsége?), pár motívum szembetűnően ismerős volt már máshonnan (pl. Fabio Orsini sorsa a Monte Cristo grófjából), és bár a kiadás hibáit nem szokásom a könyvnek felróni, a lektor nem végzett valami alapos munkát.

*spoiler

Horv_Dori
Tanja Kinkel: A bábjátékosok

Elég régóta megvan ez a könyv, de mindig is féltem nekiállni, hisz a történelem nem az erős oldalam. Ennek ellenére meglepően könnyűre sikeredett a történet, azt hittem több historikus elem lesz benne, de így volt jó, könnyedén koncentrálhattunk a főszereplőre, és annak környezetére.

tinea
Tanja Kinkel: A bábjátékosok

Nagyon sajnálom, hogy az írónőnek csak ez az egy könyve jelent meg magyar fordításban. :( Számomra egy nagyon különleges élményt jelentett. Ajánlom mindenkinek, aki szereti a történelmi regényeket.

Csoszi P

Igazságtalanság, hogy az embereknek olyasmiért kelljen szenvedniük, amit nem követtek el.

Csoszi P

A tavaszi napfény áthatolt az ablaküvegen, beragyogta az asztalt, amely mögött a wandlingeni Szent György-kolostor apátja az előtte fekvő iratot tanulmányozta.

Horv_Dori

Ha meg lehetne jósolni a jövőt, az azt jelentené, hogy előre el van döntve, és az ember nem változtathat rajta, bármit tesz is.