Foucault ​és a többszörös nemi identitás elmélete 6 csillagozás

Tamsin Spargo: Foucault és a többszörös nemi identitás elmélete

Michel ​Foucault a francia posztstrukturalista elmélet leghírbehozottabb tekintélye. Az egykor „queer” néven emlegetett homofóbiás szitokszót immár viselik azok is, akik korábban magukat leszbikusoknak vagy melegeknek nevezték. Mi a különbség a kettő között?
Posztmodern találkozó ez a szexualitás, a hatalom és a diskurzus foucalt-i elméletei, illetve a „queer” gondolat számottevőbb mai hirdetői között, akik Foucault eszméit egykoron magukévá tették, revideálták vagy bírálták. A nemi hovatartozásról, az identitásról, a nemiségről és a kultúrpolitikáról szóló nézeteink, a minden korláton átgázoló figurák eme randevújában nem maradnak érintetlenül.
A Foucault és a többszörös nemi identitás elmélete című könyv tömör bevezetőt nyújt Foucault nagyhatású ideáihoz, s rálátást ad a „queer” kultúra alakulására, s az annak képviselőitől származó maguk vallotta nézetekre: a heteronormativitásról, a szadomazochizmusról, a performativitásról, a társadalmi nemeken átívelő… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Posztmodern találkozások Alexandra

Alexandra, Pécs, 2003
76 oldal · ISBN: 9633684196 · Fordította: Ülkei Zoltán

Michel Foucault · David M. Halperin · Eve Kosofsky Sedgwick

Darolyn>!
Tamsin Spargo: Foucault és a többszörös nemi identitás elmélete

Felkeltette az érdeklődésem Foucault könyvei iránt, talán egyszer sikerül is elolvasnom őket.
Kicsit nehéz volt gyerekjátszás mellett belemélyedni a szakszövegbe, sokszor előfordult, hogy többször is vissza kellett olvasnom egy-egy mondatot (bekezdést), hogy felfogjam.
Érdekes gondolatok voltak benne.

Tamsin Spargo: Foucault és a többszörös nemi identitás elmélete

Maga a témája fontos lenne, ám aki nem olvasta a példaként felhozott írókat, azok igazából nem sokat értenek belőle, akik meg olvasták, azoknak meg igazából nem mond sokat. Kár érte.

Morpheus>!

Amit mi egyetemlegesen, netán alkalmilag az „én”-nek gondolunk, az sokkal inkább társadalmilag megkonstruált fikciónak tekintendő (még ha véresen komoly is), ami a nyelv és a tudás megosztásához kapcsolódó meghatározott párbeszédek terméke.

Kapcsolódó szócikkek: én · fikció · nyelv · társadalom · tudás
Morpheus>!

Korántsem nemi identitásunk okán viselkedünk bizonyos módon, hanem ezt az önazonosságot éppenséggel azoknak a viselkedési mintázatoknak a nyomán valósítjuk meg, amelyek a nemi hovatartozás normáit fenntartják. Az ismétlés folyamata „rögvest a jelentések azon készletének újólagos beiktatása és újraélése, amelyek már társadalmilag megalapozottak – legitimációjuk pedig épp ezt a világi és ritualizált formát ölti.”

adrica P>!

A önkielégítésről Jane Austin: Érzés és érzékenység (Sense and Sensibility) című műve nyomán írott dolgozata […]

46-47. oldal, Heteroszexualitás vagy homoszexualitás?

Morpheus>!

Elméleti szempontból a „queer” szakadatlanul perben áll a normalitással és a normával, legyen az akár az uralkodó heteroszexualitás, akár pedig a a meleg/leszbikus identitás. Visszavonhatatlanul különc és abnormális.

Kapcsolódó szócikkek: heteroszexualitás · különc · normális / normalitás · queer
Morpheus>!

Miközben a többszörös nemi identitás teoretikusai újratárgyalják a maguk tantárgyává váló személyes összefüggésük részleteit, meglehet, az utolsó szó mégis Focault-é: „Az önmagunkra vonatkozó kritikai ontológia semmiképp nem elmélet,nem doktrína, és még csak nem is folyamatosan felhalmozódó tudásanyag; attitűdnek tekintendő az: etosznak, filozófiai életformának, amiben annak a bírálata, hogy mi magunk mik vagyunk, ugyanaz, mint a reánk háruló korlátozások történelmi elemzése, és kísérletezés – mi lesz, ha még azokon is túlmegyünk.”

Kapcsolódó szócikkek: Michel Foucault
Morpheus>!

A „meleg” és „leszbikus”, valamint a korábbi kategóriák között az volt a legnyilvánvalóbb különbség, hogy a leszbikusokként vagy melegekként azonosuló személyek, ahelyett, hogy az ismeretek tárgyaiként egy passzív állapotra való megjelölést szenvedtek volna el, tüntetőleg maguk választottak, s nyilatkoztattak ki egy álláspontot. Melegnek vagy leszbikusnak lenni büszkeség és nem betegség, ellenállás, nem pedig önfeladás lett.

Kapcsolódó szócikkek: büszkeség · ellenállás · leszbikus
Morpheus>!

A huszadik század végén hajlamos volnék nemi mivoltomat a lehetséges identitásváltozatok sokasága – a „szabványos”, a „meleg”, a „leszbikus”, a „biszexuális” – mentén elgondolni, amelyek persze maguk is a nemekre vonatkoztatott osztályozási sémáimhoz kötődnek.

Kapcsolódó szócikkek: biszexuális · leszbikus
Morpheus>!

David Halperin a többszörös nemi identitást „a lehetőségek szemhatárának” látja, a többszörös nemi identitású embert pedig olyasvalakinek, aki „külsődleges pozíciót vett fel” a normális, a legitim, az uralkodó alakváltozathoz képest.

Kapcsolódó szócikkek: David M. Halperin
Morpheus>!

Eve Kosofsky Sedgwick szerint, hogy ha valaki többszörös nemi identitásúnak tartja magát, akkor „a kísérleti jellegű önészlelés és leszármazás sajátos, performatív cselekményére vállalkozik.”.

Kapcsolódó szócikkek: Eve Kosofsky Sedgwick
Morpheus>!

A szexológia beszédmódja például megteremtette a „nemi inverzitást” mint a normától való elkanyarodás kategóriáját, amely egyszersmind képessé teheti az egyént arra is, hogy saját társadalmi és politikai állapotát megkérdőjelezze.

Kapcsolódó szócikkek: normális / normalitás · politika · társadalom