Oratores ​Bellatores Laboratores 4 csillagozás

Kalandok és életképek a magyar középkor világából
Tamási Izabella (szerk.): Oratores Bellatores Laboratores

A ​kötet, amelyet a Kedves Olvasó a kezében tart, a Történelmiregény-írók Társaságának különleges vállalkozása. A 2013-ban alapított társadalmi szervezet egyik fő célja, hogy népszerűsítse a historikus tárgyú irodalmi műveket és gazdagítsa a magyar nyelven olvasó közönség történelmi ismereteit. A társaság tagjai – akiknek a legnagyobb része kortárs író, illetve szerkesztő – arra az elhatározásra jutottak, hogy a 12 és 18 év közötti korosztály számára összeállítanak egy komplex, művészeti ágakon átívelő, oktatási-nevelési segédanyagot. A kötetben kifejezetten erre a célra készült, történelmi tárgyú novellák kaptak helyet, amelyek a történelmi ismeretek bővítése mellett az általuk feldolgozott korszak építészetének, képzőművészetének, iparművészetének sajátosságait játékkal, kooperatív technikákkal, kreatív feladatokkal teszik szemléletessé és megtapasztalhatóvá. Úgy képzeltük, hogy ezt a kötetet elsősorban az iskolák tudják majd használni, az oktatás színesítésére, illetve tematikus… (tovább)

A művek szerzői: Pete László Miklós, T. R. Salty, Cselenyák Imre, Bányai D. Ilona, Trux Béla, Csikász Lajos, Urbánszki László, Gáspár Ferenc, Várkonyi Tibor

Tamási Izabella (szerk.): Oratores Bellatores Laboratores

Tamási Izabella (szerk.): Oratores Bellatores Laboratores Kalandok és életképek a magyar középkor világából

Izgalmas olvasmány, érdekfeszítő feladatokkal kombinált, hasznos, tanulást segítő kötet ez. A jó ötlet mellé egy nívós kivitelezés társult.

Kek P>!
Tamási Izabella (szerk.): Oratores Bellatores Laboratores

Ismét egy csalódás. A novellák túl hosszúak, iskolai órán feldolgozhatatlanok. Gyermekszemszög? Ugyan már! Az, hogy van a történetben gyerek – még nem gyerekszemszög! Akkor fogjuk már rá, hogy „lószemszög”, mert sok ló is akad… Illusztrált? Az egy darab vaktérkép nem illusztráció. A feladatok meg nem feladatok. Gyerekeknek nem ilyen feladatok kellenek – főiskolán, egyetemen talán elmegy, de középiskolában nem. Főleg nem hátrányos helyzetűeknek, akik nem információkeresésre használják a mobiljuk netjét. (Elfelejtettem a célcsoportba bevenni az elit gimiket, na talán az ottani doktorutánpótlás gyerkőcök megoldanak egyedül ilyen feladatokat egyetemelőkészítő magánóráikon.) Szóval, alapvető problémám az, hogy nem olyan kérdéseket tesznek fel, amiket a szövegből meg lehet válaszolni, hanem csupa olyat, ami kapcsolódhat valami nyakatekerten az adott szöveghez, ha továbbkutakodik még az olvasó. Csak hát ezek nem ilyesmire hangoló szövegek. Na. Bosszant, hogy nekem kell használható feladatokat összeállítanom, hogy fel tudjam dolgoztatni a gyerekekkel. Kivételt talán a hajléktalanokról szóló és a 2 esztergomi novella, mert az előbbiről lehet jó vitát provokálni köztük, a másik kettő meg a helyszín miatt érdekes a tanulóimnak, ez pusztán véletlen, hogy épp itt jártak 3 napra és a várban, meg a kincstárbán elég sok infót hallottak. Kicsit az a benyomásom támadt, hogy ezek a szerzők nem oktattak középiskolában.

rheinfuss>!
Tamási Izabella (szerk.): Oratores Bellatores Laboratores

A Történelmiregény-írók Társasága most már hagyományosan évente ad ki egy-egy novelláskötetet, melyben a szervezethez tartozó alkotók rövid írásai kapnak helyet azzal a céllal, hogy megismertessék a (magyar és egyetemes) történelem egyes korszakait az olvasóval, népszerűsítsék a történelmi regényeket, tanítsanak, formálják a közvéleményt, mindezt szórakoztató formában.

A Társaság tavaly megjelent kötete tetszett ugyan, de hiányérzetet hagyott bennem. Az idén megjelent kötet esetében szó sincs ilyesmiről, ugyanis nagyon tetszett, mindegyik novellában megtaláltam azt, ami korábban hiányzott, szórakoztatóak voltak, érdekes téma köré épültek, érzelmeket tudtak kiváltani, és igényesen, gördülékeny stílusban fogalmazták meg üzenetüket.

Egy-két esetben éreztem csak kissé didaktikusnak a bevezetést, amikor a szerzők igyekeztek felvázolni az alaphelyzetet*, de utána az adott szereplők valóban megelevenedtek a lapokon és éltek saját történelmi környezetükben. Nagyon jó ötletek köré épültek a novellák: történelmi ereklyéket állít középpontba a Szent Margit fátyolfőkötője és a Mátyás király kálváriája, jelentős történelmi város előtt tiszteleg a Gyönyörűséges Esztergom, ismert személyeket mutat meg hétköznapjaikban az István király, a Farkasok, a Mátyás király kálváriája, megmutatva, hogy a mindennapi helyzetben is a többségi társadalom fölé nőttek tetteik messze ható következményei miatt. Ez utóbbi szándékot bizonyítja a cím is, mely a bencés rend egyik híres apátjának munkájából származó társadalmi felosztást idézi, miszerint imádkozókra, harcosokra és dolgozókra tagolódik a nép, de mindenkinek megvan maga helye a történetben/történelemben. De a kedvenc novellám talán Urbánszki László A tímár fia című írása lett, ami leginkább hangulata miatt tetszett, illetve ez mutatta legjobban azt, hogyan lehet egy nagy történelmi korszakon belül egy kis mikortörténetet érzelmesen, érdekesen, szórakoztatóan bemutatni.

A kötet különlegességét az adja, hogy nevelési-oktatási segédanyagként jelentették meg, és az előszóban megfogalmazott, a Nemzeti alaptanterv célkitűzéseit próbálták érvényesíteni a novellákhoz kapcsolódó, azokat követő feladatokban. Nagyon jó kérdéseket gyűjtöttek össze a könyv alkotói, mert egyrészt a novellákban megjelenő eseményeket, személyeket, adatokat dolgoztatják fel a diákokkal, másrészt továbbgondolkodásra, további kutatásra ösztönöznek. Mindezt pedig a diákokhoz közelebb álló infokommunikációs eszközök segítségével teszik, de nem elfelejtve, hogy a könyvtári munka is fontos a történelmi búvárkodás során. (Szinte látom magam előtt a diákokat a padokban, ahogy okostelefonjaikkal keresik a válaszokat a kérdésekre.) Illetve jó ötletnek tartom a csoportos feladatok beemelését is, még ha néhányat nehezen megvalósíthatónak is gondolok (pl. 4. feladat: színdarab, 7. feladat: bőreldolgozás), de többségében nagyon jól használhatók (kedvencem pl. 3. feladat: kirándulás, 5. feladat: betegségek, járványok).

*Feltételezem ez a kötet célkitűzéseivel lehet összhangban, próbálták az alkotói és a nevelés-oktatási szándékot is érvényesíteni az írásokban.
** Mint fentebb írtam, a kötet oktatási segédanyagként jelent meg, jómagam az iskolánkba eljuttatott példányokból kölcsönöztem a könyvtárból.

éva1955>!
Tamási Izabella (szerk.): Oratores Bellatores Laboratores

Nagyon jó kezdeményezés! A novellák sokszínűek, a hozzájuk tartozó feladatok érdekesek

robinson P>!

– Tudod, kicsi fiam, az igazi mesterek nemcsak az eredményt szeretik, hanem magát a munkát is!

robinson P>!

Ezekben a zivataros időkben úgy hiányzik egy kiközösítés, mint a hétnapos hasmenés!

robinson P>!

Bár a lenyugvó nap már megcsókolta a láthatárt, még mindig döglesztő hőség ülte meg a tájat. A meleget a nyugat felől lengedező gyenge szellő sem tudta enyhíteni, a tizennégy öles öregtorony tetején kókadtan lengedezett az itthon tartózkodó nagyúr zászlaja.

robinson P>!

Az urak nagy része elégedetlen volt, és nem értette a dolgot. Magyar földön királynő?

robinson P>!

Corvin János hercegben egy világ omlott össze. A hatalom itt és most megmutatta nyers, kíméletlen és törhetetlen erejét. Tamás püspökkel nem lehetett alkudni.

robinson P>!

A zöld, aranyszálakkal hímzett bársonyruhát viselő középkorú férfi egykor csinos arcát már bíbor-szederjesre színezte az állandóan benne lobogó harag.

Végignézett az emberein.
Kunok. Egy szilaj és szabad nép büszke fiai.

robinson P>!

Bakócz püspöki öltözékben fogadta Corvin Jánost, ám, hogy jól megágyazzon a találkozásnak, hosszasan várakoztatta a herceget.