Susogó ​fenyő 6 csillagozás

Karácsonyi elbeszélések
Tamási Áron: Susogó fenyő

Tamási Áron az önálló erdélyi magyar irodalom megteremtését rendkívül fontosnak tartotta, és munkásságával jelentős mértékben hozzá is járult ehhez a célhoz. Úgy érezte, hogy nemcsak neki, de minden értelmiséginek, akinek „idevaló földből gyúrta Isten a szívét”, ezt a nemes célt kell elsődleges küldetésének tekintenie.
Egy helyen Erdélyt egy hatalmas, szomorú fenyőhöz hasonlította, amely „csodát cselekszik a viharban”. Azt vallotta, hogy a földet, amelyből ez a fa, és amelyből a székely ember sarjadt, neki, és vele együtt a többi elhivatott irodalmárnak kell fénnyel behinteni, és „kedvvel, kultúrával, sok vágy beteljesítésével”, mint egy karácsonyfát, feldíszíteni.
Ebben a kötetben is úgy sorakoznak a szebbnél szebb Tamási-novellák, akár karácsonyfán a díszek. A füzért a havasok zordon tele és a téli ünnepek tematikája jelentik, az elbeszélések pedig, mint megannyi míves dísz és fénylő gyertya hirdetik a Haza, az Élet és végső soron az Ünnep szentségét.

Lazi, Szeged, 2020

Porcsinrózsa>!

Tamási Áron: Susogó fenyő Karácsonyi elbeszélések

Miután az első értékelésemet véletlenül kitörültem, próbálom újrafogalmazni ennek a csodálatos elbeszélés gyűjteménynek az erényeit.
Amikor Tamási Áron írásait olvassuk, garantáltan értéket kapunk, nem tudunk „mellényúlni” vele.
Olvasás közben képszerűen vetül elénk a hó alatt alvó székely falvak képe.
Az adventi időben is hűen őrzik ezek a tiszta szívű emberek évszázados népi hagyományaikat, kántálva járják a lányos házakat. Tamási Áron sorai nyomán ízelítőt kapunk a góbé észjárásból éppúgy, mint a nyakas, bicskás legények indulatos természetéből. A nehéz sorsú, sokat szenvedett nép hányattatása alatt is megőrizte hitét, emberségét , veretes, szép nyelvjárását.
Az olvasás számomra különleges élményt jelentett, mivel ezek a ma már feledésbe merült kifejezések alig néhány évtizeddel ezelőtt még élő nyelvi kincsnek számítottak a családunkban.

Gaby_Roney IP>!

Tamási Áron: Susogó fenyő Karácsonyi elbeszélések

Gyönyörű a történet. Nem egy könnyű olvasmány, mégis érdemes elolvasni. Hangulatos, álomszép mesebeli tájak leírását ismerhetjük meg a nem mindennapi kifejezések kíséretében. A székely népi hagyományok Tamási Áron író által szárnyra kelnek, és erősen őrzik hitüket. Mindez egy olyan ünnep tájékán, ahol hiszünk, bocsánat, hinnünk kell a csodákban! :)

Erázs>!

Tamási Áron: Susogó fenyő Karácsonyi elbeszélések

Sokféle karácsonyi és téli történet jelenik meg ebben a novelláskötetben, többségük szomorkás.
Számomra a címadó novella és a Hajnal Betlehemben volt a legkedvesebb. Mindenképpen téli estékre ajánlom ezt a válogatást.

rekan >!

Tamási Áron: Susogó fenyő Karácsonyi elbeszélések

Nagyon nehéz ez a könyv. Nem egy bágyadt kis karácsonyi olvasmány, sokkal inkább a kegyetlen tél köszön vissza benne. Alapból a nyelvezete sem könnyű, nekem legalábbis kellett egy kis idő míg belerázódtam és minden kacifántos székely mondatot megértettem első olvasásra. Viszont be kell vallanom, nem tudtam az összes novellát értelmezni. A hangulat persze átjött, éreztem, hogy mit kell most gondolnom, de mégsem értettem a csattanót. Ezért viszont szerencse, hogy megvettem a könyvet, így talán következő olvasásra mindent felfogok belőle. :)
Megszerettem ezt a könyvet, de nem mindegy milyen hangulatban fog neki az ember.

Judsza P>!

Tamási Áron: Susogó fenyő Karácsonyi elbeszélések

Alapból nehezebben olvasok novellákat. Mire beleélem magam egyik történetben már a másikban találom magam. Nem igazán az én műfajom.
Tamási Áron novelláit még a nyelvezete is nehezíti.
Számomra ez egy lassú, átrágni való könyv, nem egy könnyed karácsonyi történet, ami beszippant.
Viszont visszaadja a régi karácsonyokat, amikor még keményebb telek voltak, szegényebb karácsonyokkal.

Jesper_Olsen>!

Legjobban szeretek mesét mondani, mert abban az igazság mindig él.

Jesper_Olsen>!

– Miért nem akarád, hogy magyar legyen? – kérdezte Sükei a fiától.
[…]
– Amíg embernek hitvány, magyarnak nem alkalmas.

Jesper_Olsen>!

Mert aki igaz ok nélkül megváltoztatja magát, az végül a napokkal és az éjszakával, az órával és a perccel együtt fog változni. Így jön aztán a rend helyébe a rendetlenség, amikor senki sem tudja, hogy valójában hol van az ő helye és mi legyen a dolga.

Jesper_Olsen>!

[…] szent és nagy hatalmú a szó, mit legszebb idejében hullat el a szív.

Jesper_Olsen>!

Őz a farkast s a nép a zsarnokot megismeri, fiam.

Jesper_Olsen>!

A világnak vége lehet, de a Kicsijézusnak élni kell.

Jesper_Olsen>!

A Hargita körül olyan a decemberi hajnal, mintha a megfagyott igazság töltené be az űrt.

Jesper_Olsen>!

Mert utolsó idejében ijesztően tökéletes lesz az ember: átszáll földi akadályokon, s ahová akar, belenéz a titokba, mintha az Úrtól szakadt szikrája jussát venné a világból.

Jesper_Olsen>!

Olyan csönd állott kettőjük közé, amiben egy gyenge madár kimúlna.

Jesper_Olsen>!

– Csak tréfa volt, nohát.
– Az bír meg a legtöbbet, a tréfa ága – mondta az öreg.