Egyenes ​Tóbiás 3 csillagozás

Tamási Áron: Egyenes Tóbiás

A ​gyermekekhez szóló novellaválogatás talán még sűrítettebben mutatja föl a Tamási-kispróza jellegzetességeit, mint a válogatás alapjául szolgáló életmű-hosszmetszet, Összegyűjtött novellái 1-2. Dávid Gyula kolozsvári irodalomtörténész, a kötet összeállítója ügyelt arra, hogy a kisebbek előtt megmutatkozzék Tamási Áron szülőföld-varázslata, amelyben ember és természet csaknem azonos jelentőségű fogalmak; érdes valóság és kedves móka egy tőről fakadók; a góbés dialógusokra épülő „feleselő novellák” cselekményt dinamizáló jellege; a napi realizmus és a népmesei abszurd közelsége; a naiv hősök komolykodása és a fölnőttek gyermetegsége; a jellemképleteket megtestesítő, stilizált alakok és a velük együtt élő táj pontos, hangulatfestő rajzolata. ; Az ősi, pogány természetimádat és a keresztényi áhítat Tamásinál együttjáró szellemisége jellemzi állattörténeteit is (János nemzései); a pompás tájban balvégzetű sejtelmek, hajdani árnyak is átlibbennek (Kikelet). A havas a természetben élő… (tovább)

Polis, Kolozsvár, 1994
240 oldal · ISBN: 9739599931 · Illusztrálta: Deák Ferenc

– A jó apának nincs rossz gyermeke […]

72. oldal, Rendes feltámadás

SophieOswald>!

– Itt a földön ne keress igazságot – jegyzi meg szomorúan az öreg.
– Hát mért ne keressek?
– Azért, mert nincs.

75. oldal, Rendes feltámadás

SophieOswald>!

– Vetted-e észre, hogy megjött a tavasz?
– Igen – feleli Gáspár.
– S miből?
– Én abból, hogy unalmas egyedül, mint valamikor Ádámnak.

127. oldal, Kikelet

SophieOswald>!

– Jó-jó – mondottam neki –, de milyen a bátor ember?
– Olyan, hogy jóban-rosszban ember tud maradni – felelte a öreg.
– S ki a becsületes? – folytattam.
– Aki életének utolsó órája szerint él!

147. oldal, Szabadság madara

SophieOswald>!

Az Isten megjelenik, és halotti csend lesz. Int Énekesnek és Péternek, hogy lábszárcsontjaikat akasszák helyre, és menjenek elébe.
Énekes és Péter engedelmesen megcselekszik.
– Miért békétlenkedtek? – kérdi tőlük az Úr.
– Azért – feleli az öreg –, mert az angyal a sor végére akart állítani.
– És miért nem akartál odaállni?
– Azért, mert egész földi életemben tűrtem és szenvedtem, hogy most boldog lehessek.
– És a sor végén nem tudsz boldog lenni?
– Nem.
– Miért?
– Azért, mert magam előtt látom azokat, akik egész életükben tolvajok és gonoszok voltak.
Az Isten sajnálkozással néz Énekesre, és megkérdi tőle:
– Minek teremtettelek?
– Jónak és szegénynek.
– Akkor légy jó és szegény, a sor végére állván.

83. oldal, Rendes feltámadás

SophieOswald>!

Édesanyám otthon maradt vót: nemcsak azért, hogy nekünk délebédet főzzön s hozzon, hanem aznap kenyeret is sütött. Azonban még nem is harangoztak volt délre, s ő már megjelent a mannával: a nagy kantáros fazékkal s egy meleg cipókával. Mindjárt családdá kuporodtunk, imádkoztunk futva egy kurtát, s hozzáláttunk az ebédeléshez.

85. oldal, Fanyelű bicska

– Anyád van-é?
– Van a főd alatt.
– Hát apád?
– Ő egy kicsit feljebb, mert örökké iszik.

54. oldal, Iparos Bimbó

SophieOswald>!

– Mi volt a foglalkozása? – érdeklődött a mester.
– Napközben szántóvető volt, de esténként s innepnapokon a könyvet nem lehetett a keziből kihúzni.
– Érdekes ember lehetett… – gondolkozott el Nádler úr.

56. oldal, Iparos Bimbó

SophieOswald>!

S akkor, mint a hirtelen világosság, egyszerre eszébe jut, hogy éppen nagyhét közepén vannak, csütörtökön estefelé. S másnap éppen nagypéntek következik, melynek világi nevezetessége is van!
Akkor lesik meg, vecsernye alatt, hogy ki igazán boszorkány!
[…]
Azzal megfordul, és nagy szakértelemmel elmagyarázza, hogy kicsi fakanalat kell csinálni, azt bé kell pirosra festeni, s aztán az öble közepén ki kell fúrni. Amikor ez megvan, s a nagypénteki vecsernye ideje eljön, az illető ember a piros fakanalat szépen a zsebébe dugja, elmegy a vecsernyére, s ott aztán eléveszi a piros kicsi fegyvert, és a likján keresztül megleskelődi az embereket. Aki boszorkány, annak a feje hátrafelé pattan, amikor rátekintenek a likon; a többiek pedig ülnek, mint a piros fakanál nélkül rendesen.

128. oldal, Kikelet

Kapcsolódó szócikkek: boszorkány · nagypéntek
SophieOswald>!

– S a foglalkozás mindegy?
– Nem egészen – felelte Lőrinc bácsi, aztán meleg mosolygással nézett reám, és így folytatta: – Ifjúnak tanácsot adni nagy dolog, de mivel csakugyan meg is kell élni valamiből, mondanék neked valamit. Vagyis nem azt mondom, hogy legyél pap, aki némelyek szerint könnyebben béjut a mennyek országába, mint a világi ember. Azt se mondom, hogy gyógyító orvos légy, aki sokat enyhít a szenvedéseken; sem azt, hogy légy törvénybíró, aki igazságot oszt. Hanem inkább legyél olyan ember, aki pap, orvos és bíró egyazon személyben. Vagyis légy költő!

148. oldal, Szabadság madara