Ábel (Ábel 1-3.) 224 csillagozás

Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel Tamási Áron: Ábel

Tamási ​Áron regényciklusát eredetileg a Brassói Lapok adta közkézre, kétszáznál is több részletben. A trilógia első részét 1932-ben, a középsőt – akkor még Ábel a Társadalomban címmel – 1933-ban, harmadik részét pedig 1934 szeptemberétől 1935 januárjáig közölte.

Könyvalakban az Ábel a rengetegben 1932-ben Kolozsvárott, az Erdélyi Szépmíves Céh gondozásában látott napvilágot – Kós Károly művészi terve szerint és Bánffy Miklós tollrajzaival, akárcsak a második és harmadik rész. Az Ábel az országban 1933-ban jelent meg (1935-ben Buday György fametszeteivel), az Ábel Amerikában 1934 végén, ugyanott. Az önálló egységek összekapcsolására először 1937-ben nyílt mód a budapesti Révai Irodalmi Intézet kiadásában, az országos könyvnapok megrendezése alkalmából. Ettől kezdve használatos összefogó címként az Ábel. A mostani kiadás szövegkritikai igénnyel készült, Szilágyi Varga Zoltán művészi grafikáival illusztrálva. Az ötvenes évek… (tovább)

MMA, Budapest, 2022
512 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786156434371 · Illusztrálta: Szilágyi Varga Zoltán
Helikon, Budapest, 2018
Helikon, Budapest, 2016

kaporszakall>!
Tamási Áron: Ábel

Tamási Áron nekem eddig nagyon kimaradt. Már hatvannégy múltam, de eddig összesen egy könyvét olvastam – a Bölcső és bagolyt –, azt is több mint fél évszázada, s nem sokra emlékeztem belőle (még arra sem: tetszett-e igazán). Nosza, gondoltam, ideje újra belekóstolni a szerzőbe. A kétkötetes, vaskos összes novellákat szemeltem ki, de mivel kényszeres végigolvasó vagyok, jobbnak láttam valami szerényebb méretűvel kezdeni.

S mivel Tamási opus magnuma az Ábel-trilógia, így végül emellett döntöttem. És csalódtam.

Szép dolog a szülőföld szeretete, a ragaszkodás a szeretteinkhez, a népünkhöz. S én Tamási székely hazafiságát nem vonom kétségbe. Ami viszont sajna, úgy vélem, hiányzik belőle, az az írói tehetség.

Ez a három munka a XVIII. századi kópéregényekre emlékeztet, csak azok sokkal fordulatosabbak. Ezekben a regényekben viszont alig történik valami; az első cselekménye novella-terjedelmű, a másodiké és a harmadiké anekdotákból van összegereblyézve, melyeket, ha az író a kocsmában, bor mellett beszéli el őket, még mulatságosnak is találok, de így egybesütve és melegen feltálalva nem igazán ízlettek. Előperdülnek a lapok közül a kisebbségi lét panaszai, és némi – erősen tompított – osztályharcos indulat is, de az oldalak zömét Ábel – szellemesnek szánt – párbeszédei, és monológjai töltik meg. Az első regénybeli ismételt, bő lére eresztett feleselések fiú és apa közt engem meglehetősen fárasztottak, de a második regény szóváltásai még ezen is tútesznek. Érzek ebben az egészben egy erőltetett népies hangot, egyfajta műfolklórt.

Az első munka eleven természetleírásai, hargitai környezetrajza, meg a lelkes kutya, Bolha voltak a legjobbak, amit ez a trilógia nyújtott. S a végső tanulság – 'Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.' – mélyen igaz, csak ehhez nem szükséges több mint hatszáz oldalnyi körítés.

Ingadozom, hogy ezek után az összes novellákba belekezdjek-e? Talán inkább a Hazai tükörrel fogok próbálkozni.

És keresem azt a székely írót, aki ennél hitelesebb tolmácsa népe sorsának.

Pumukli82>!
Tamási Áron: Ábel

Gondban vagyok level 10000….Ha csak az első részt olvasom 5*. Imádtam a gondolatokat , a székely bölcseleteket, a fanyar humort. Külön imádtam Ábel és apukája szópárbajait. A tájleírás külön gyönyörűség. Az ízes magyar nyelv ♥
A politika is megjelenik de nem erőszakos de a lényeg áthallatszik.
Aztán a második rész nekem már kicsit átfordul filozófiai fejtegetésekbe de nem elrettentő, csak az első rész fantasztikus élménye miatt érezhető.
A harmadik rész talán már számomra kicsit sok volt, de persze ez csak az én érzésem, lehet kellett volna egy kis szünet és akkor jobban kiélvezem az egész könyvet.
Szerintem egyszer biztosan újraolvasom de csak kisebb adagokban.

dwistvan P>!
Tamási Áron: Ábel

Az első történetet láttam filmen, mégis csodálatos hangulata volt a szövegnek. A székely fiú nyílt, szókimondó, ízes beszéde, annyira kifejező tud lenni. Szabadság, tisztesség, becsület, szorgalom mind kifejeződik a történetben. Külön fokozta az olvasás élményét, hogy járhattam a regény tájain és így saját élménnyel is párosult a regénybeli cselekmény. Ahol volt szomorúság, szegénység, veszteség, de hit, bátorság és tisztesség méginkább. A trilógia többi kötetének történetéből semmit nem ismertem.
Végig értékeltem ezt a stílust, egyszerű, ártatlan de egyidejűleg furfangos és rendíthetetlenül kiáll magáért és az igazságért. A történet a második kötetben is sok új helyzetet tartalmaz, mindből lehet tanulni és Ábel szívesen tanul. Felbukkan a politika, szerelem, vallás. Mindegyikből az emberség, a tisztesség, a szókimondó egyenesség irányába kanyarodunk. Örömmel olvastam a trilógiát tovább, mert Ábel szövege annyira egyéni és utólérhetetlen.
A harmadik kötetben már egyre jobban látni, hogyan szélesedik ki a horizont. A sorozat szülőföldjén a Hargitán kezdődik. Utána az országban szerez tapasztalatokat. Ebben a kötetben következik a nagyvilág. Itt az üzlet világával ismerkedik meg. Kiáll az igazáért, kiáll a becsületért. Példa értékű, csodálatosan felépített trilógia. Végül megismerjük a nagy kérdés megfejtését is, amely mindvégig annyira foglalkoztatta, hogy mi célra vagyunk a világon.

WolfEinstein>!
Tamási Áron: Ábel

Kényelmesen komótos olvasmány volt. Ízes nyelvezettel van megírva. Ábel csavaros eszejárásán jókat lehet mosolyogni, de nincs benne olyan igazán nagy csattanó. A főhőst könnyű nagyon hamar megszeretni, de a történet nem igazán ad lehetőséget arra, hogy különösebben izguljunk érte. A mellékszereplők kicsit elnagyoltak, vagy aljas gazemberek, vagy melegszívű emberek, akik rendszerint dühbe gurulnak és törnek-zúznak. A három önálló könyv közül nekem az Ábel a rengetegben tetszett a legjobban, talán mert az játszódik a legvadregényesebb környezetben és ott történnek a legeredetibb kalandok. Az Ábel Amerikában nekem egyrészt túl hosszúra lett nyújtva, másrészt nem sok újdonság történik benne, ugyanazokon megy keresztül a főhős. A végén viszont, amikor megtudja, mi célból vagyunk a világon, megbocsátottam a hosszadalmas és körülményes felvezetést.

Panni777>!
Tamási Áron: Ábel

Azért vagyunk ezen a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.
Ez az idézet mindig megmelengeti a szívemet, különösen pedig most volt rám nagy hatással. Ez két oknak köszönhető: az egyik az, hogy pontosan emiatt az érzés miatt költöztünk újra a férjemmel haza Magyarországra, a másik pedig az, hogy éppen a könyv olvasása közben költöztünk haza. Az időzítés elmondhatatlanul tökéletes volt.
Mélyen át tudom érezni a könyv mondanivalóját, mert ahogy egyszer egy jó barát mondta rólam, nagy az igazságérzetem. Nem szoktam hazudni és nem is nagyon tudom elviselni, ha mások hazudnak. Ábel jelleme is ilyen, csak ő szemrebbenés nélkül az emberek arcába mondja a randa igazságot, de bevallom, én nem vagyok ilyen bátor, inkább hallgatok. Valószínűleg ezért nem kerülök soha a Griffendélbe. :)
Nem olvastam még soha egyben a három kötetet, pedig ez így tényleg egy életrajzi leírás, egészen más élményt ad. Ábel jellembeli fejlődése nagyon szembetűnő és tanulságos, olyan ifjúsági regény, amit szívesen ajánlok a középiskolásoknak. Szeretem az elbeszélés stílusát, Ábel vérbeli székelységét és jellemét, a történetek néha ijesztő, de nagy realitását és úgy cakkumpakk az egészet.

kékcseresznye>!
Tamási Áron: Ábel

Nagyon régi tartozásomat róttam le ezzel az olvasással, kicsit szégyellem is magam, hogy eddig ez kimaradt. Olvasás közben kicsit olyan érzésem volt, mintha székely vicceket olvastam volna egymás után. Nagyon élveztem Ábel kalandjait, amit Tamási Áron csodálatosan szelíd szavakkal, költőien tár elénk. Imádom Ábelt, ezt a csavaros eszű székely legénykét, akinek azért a szíve is a helyén van, és bármerre is jár a nagyvilágban, ő mindig ugyanaz marad.

flamepetals>!
Tamási Áron: Ábel

Amikor először olvastam az Ábel a rengetegbent, akkor nagyon megtetszett a székely fiú története a Hargitán és kíváncsian vártam, hogy mi lesz belőle később, a Helikon kiadó kötete pedig szerintem gyönyörű, úgyhogy nagyon örültem, amikor a karácsonyi ajándékozásra megkaptam, és végre elolvashattam az egész trilógiát.

Ábel a rengetegben: Jó volt újraolvasni. Emlékeztem jó pár dologra, de a sasos részt páldául teljesen elfelejtettem. Nagyon szerettem Szakállas Ábel fejében lenni, aki a viccekben szereplő székelyekre emlékeztetett főleg az apjával való beszédében. Úgy általában istenfélő, de azért nem veti meg a tréfát, sőt néha a kis csalást sem, de mindezt annyira szerethetően csinálja, hogy nem tudtam rá haragudni.

Ábel az országban: Garmada urat nagyon megkedveltem. Ábel újabb izgalmas kalandokba keveredik a csavaros észjárásának köszönhetően. Nekem amúgy mindig olyan fura ezekről a dolgokról olvasni, amikor valaki csak úgy befogad egy vadidegent a lakására, mert ez szerintem ma már egyáltalán nem jellemző és nehezemre esik elhinni, hogy valaha is az volt. Ettől függetlenül nagyon szerettem, ahogy egyre komolyabb témákkal szembesül Ábel. Újra szóba kerül a Trianon utáni magyarság, a vallás, az emberség kérdése és még az élet értelme is.

Ábel Amerikában: Amit nagyon sokáig tartott megértenem az az, hogy az első megálló Bukarest volt és nem Bécs, ahogy én eredetileg hittem. Mivel mindenki németül beszélt, ezért sokáig nem értettem, hogy miért mennének Lengyelország felé, miután Bécsben voltak XD Ez után a regény után egy kicsit az a benyomásom Amerikáról, hogy New Yorkban a legtöbb ember akkoriban magyar volt, de elvétve azért akadtak köztük más nemzetek fiai is, angolok viszont csak elvétve és főleg vidéken. Azt hiszem nyugodtan kijelenthetem, hogy Toldi Miklós a kedvenc személyem az egész trilógiában. A konklúzió szerintem gyönyörű volt.

Amit különösen szerettem mind a három kötetben az az ízes magyar nyelvezete volt, amit tényleg öröm volt olvasni. Illetve utólag sikerült a fülszöveget is elolvasnom, ami szerint ezek a történetek sok-sok részben jelentek meg egy újságban anno, és csak utólag álltak össze egész könyvekké, ez viszont szerencsére egyáltalán nem érződött.
Mindent összevetve imádtam Szakállas Ábel csavaros székely fejével gondolkodni. Újraolvasásgyanús.

Helikon, Budapest, 2014
Gabriella_Balkó>!
Tamási Áron: Ábel

Az elején azt hittem, hogy bizony nem adok neki, csak 4 csillagot, mert számomra csak a 150. oldal tájékán indult be a történet, addig kicsit megszenvedtem vele, viszont Ábel csavaros esze nagyon vágott, mint a beretva, és a vége úgy megríkatott, hogy fájna a szívem, ha nem 5 csillagot adnék.
Apum könyvét olvastam, az alapiskola (általános iskola) bevégzéséül kapta ajándékként, a könyvjelző benne egy képeslap a 23. zsoltár szavaival (Az Úr az én pásztorom, nem szenvedek hiányt, zöldellő réteken tanyázhatok. igaz, én más szavakkal ismerem)
Úgy írom ezt az értékelést, hogy közben az Elfújta a szél soundtrackjét hallgatom (https://www.youtube.com/watch…), a könyvből pedig az istenfélés és a hazaszeretet árad. Nem is tudok mit írni, annyira tele vagyok még érzelemmel, Ábel belopta magát a szívembe. Remélem, a könyv befejezése után talált magának egy helyre székely leányt, akivel gyerekeket nemzhetett, és megtaníthatta mindarra a jóra, amire őt tanították az édesszülei.

Szépirodalmi, Budapest, 1963
776 oldal · keménytáblás
milegyenanevem>!
Tamási Áron: Ábel

Öröm volt olvasni a gyönyörű, ízes nyelvezetű regényt. Csodálkozom, hogy bárki kétségbe vonja Tamási irodalmiságát. A csavaros székely észjárás kiválóan be van mutatva a könyvben – számomra néha már sok is volt belőle, főleg az Ábel az országban résznél. Számomra az volt a három közül a leggyengébb, az első helyen pedig az Ábel a rengetegben végzett a képzeletbeli dobogómon. Ott nemcsak a főszereplő, hanem a Hargita vidéke, az ottani emberek is szívet melengető módon jelennek meg. Örülök neki, hogy felnőtt fejjel olvastam, kötelező olvasmányként lehet, nem ugyanez az élmény lett volna.

Magdus_Andrea>!
Tamási Áron: Ábel

Ábel olyan, akár a mesebeli szegény ember fia, aki egyszer csak elindul szerencsét próbálni, s érdekesebbnél érdekesebb kalandokba keveredik. 1920-ban járunk a trilógia kezdetén, pár hónappal a trianoni események után, Székelyföldön, Csíkcsicsóban.
Az első részben a főszereplő székely fiút édesapja elszegődteti erdőpásztornak a Hargitára, ahol igen különös emberekkel ismerkedik meg, szinte a társadalom minden rétegéből. Nagyon tetszett ennek az egyszerű fiúnak a csavaros észjárása, ahogy mindig kihúzta magát a bajból.
A második részben Ábel már elhagyja a maga szűk világát, és elindul, hogy az „országban” is körülnézzen, szerencsét próbáljon, s végül Kolozsváron találjuk, ahol még a szerelem fuvallata is megérinti…
A harmadik részben Ábel valóban világgá megy, s maga is „amerikás” magyar lesz, akárcsak azok, akik a ’20-as években kivándoroltak a „szabadság országába”. A három helyszín olyan, akár a mesében a 3 próbatétel, hogy aztán a végén a fiú visszatérjen oda, ahol valóban otthon érzi magát, és ahová örökké visszahúzta a szíve: a Hargitára.

Horváthné_Kis_Magdolna>!

– Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.

Kapcsolódó szócikkek: létezés · otthon · otthonosság · világ
padamak >!

Csak annyit szögeztem magam elé, hogy amiképpen az állatnak a körmeivel és a fogával kell harcolnia, azonképpen az embernek az eszével.

34. oldal - Ábel a rengetegben, Első fejezet (Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest, 1984)

Kapcsolódó szócikkek: ész · harc
luthienlovemagic IP>!

A nagy csend kárba vesz, a fák biztatása céltalan, s a föld fáradozása is hiábavaló.

flamepetals>!

S aztán elgondoltam, hogy milyen titkos teremtmény is az ember! Nappal küszködik azzal, ami van; s éjjel pedig küszködik azzal, ami nincs.

87. oldal Ábel a rengetegben Második fejezet

Kapcsolódó szócikkek: emberi természet
luthienlovemagic IP>!

[…] mert a jó hír nem kerülheti ki olyan könnyen az embert, mivel későn veszi észre.

luthienlovemagic IP>!

Olyan rengeteg esze van, hogy meg tudja csinálni acélból a fegyvert, s ki tudja találni a semmiből az ördögöt, de hogy holnap mi lesz , azt nem tudja kitalálni soha, pedig milyen könnyű lett volna kigondolni a tegnapelőtt, ami volt a tegnap.

padamak >!

– Hát mi történt ma délután négy órakor? – kérdezte Gáspár bácsi.
– Az történt – válaszoltam –, hogy az ördögnek megadtam az utolsó döfést. Nevezetesen a Garmada úr bizonyítványát, amivel a hajón is kedvezéshez jutottam, s amivel a Fenyő Bankházban is felvétettem magamat, leköptem és széjjelszaggattam.
– S azt te miért tetted?
– Azért, hogy csupán az én kevés tudásomért, nemkülönben az emberségemért becsüljenek mindenütt. Vagy ha sanyargatnak, akkor azok miatt sanyargassanak!
A szavaim olyan melegítő fénnyel töltötték meg a Gáspár bácsi két szemét, hogy első jutalomnak szebbet nem is kívánhattam volna. Egy ideig gyönyörködve nyugtatta rajtam a tekintetét, aztán felállt és átölelte a vállamat.
– Teljesen igazad van, Ábel! – mondta. – Ebben a világban nincs más igaz öröm, mint a becsületesség és az igazság szeretete. Követni foglak!

498. oldal - Ábel Amerikában, Harmadik fejezet (Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest, 1984)

Kapcsolódó szócikkek: becsület · emberség · igazság · tudás
Hörcsibald>!

…rámutattam az építményre, s így szóltam: – Édesapám, ha mi a majmoktól lettünk volt, akkor a házak ettől.

Mert olyan a meleg is, mint a költöző madár. Mivel az is, amikor eljön az ősszel az ideje, egyszerre nyugtalankodni kezd, aztán otthagyja a fészkét és a házat, s elmegy szépen Afrikába. Úgy volna jó, hogy az ember is utánamenjen, de hát a madárnak s a melegnek szárnya van és szabadsága, az embernek pedig egyetlen szülőföldje és sok kötelessége.

Pumukli82>!

– Tán nem bánta meg? – kérdeztem.
– Azt az egyet nem.
– Hát akkor mért sír?
– Sír a macska!
– Hát ez mi? – mutattam a homloka alá.
– A szemnek is fürödni kell egyszer-egyszer – mondta apám, s azzal elfordult, és fütyörészni kezdett. Énekelni sohasem hallottam őt, s fütyörészni is csak egyszer, amikor édesanyám azt mondta volt, hogy elköltözik a háztól.