Mit ​tud a kert 20 csillagozás

Tamás Zsuzsa: Mit tud a kert

Árvaság és védettség-tudat. Idegenség és mindenhez tartozás, minden esendőhöz lehajolás. Első pillanatra azt hisszük, hogy egymás ellentétei, de az olvasás során kiderül, hogy egymást értelmező ikerfogalmakról van szó. Mit tud a kert? Többet, mint mi önmagunkról tudunk. A gyerekkori Éden képeit és folyamatos őszi Halottak napját. Bátor, női hangon szólnak Tamás Zsuzsa versei. Az idegenség modern és későmodern emberének tapasztalatát közvetítik, a sorokban, képekben, névvel vagy név nélkül megidézett József Attila, Kafka vagy Pilinszky írásai szóltak annak idején. Látványos gesztusok nélkül emelik vissza a száműzött rímet, formát trónusára (ahonnan az én generációm letaszította). Kitárják előttünk a kert, első és végső otthonunk kapuját. (Takács Zsuzsa)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Időmérték Magvető

Tamás Zsuzsa: Mit tud a kert

Baromi jó ötletek, egész jó versek
– fejtegetem, miért nem mozdítanak meg bennem semmit, miközben téma alapján darabokra kellett volna zúzniuk.
Nem visz mélyre, gyanakvó távolságból méregetjük egymást.

Juci P>!
Tamás Zsuzsa: Mit tud a kert

Az első néhány verset nagyon személytelennek és merevnek éreztem, talán az igék hiánya miatt is. Aztán megérkeztek a személyesebb témák: az anya halála, a várandósság, a vetélés, a család, és itt abszolút életre kelt nekem a kötet. Olvastam már több ilyen női fókuszú kötetet az elmúlt évek terméséből, de ez volt az első, ami tetszett, ahol azt éreztem, sikerült univerzálisan megragadni valamit ezekből az élményekből, nem csak saját használatra. Vékonyka, egy szuszra elolvasható kötet, és szerintem érdemes is így.

Ildiko_Szabo_2 P>!
Tamás Zsuzsa: Mit tud a kert

A versek többsége megérintett. Főleg a gyászról, szülők elvesztéséről, gyerek elvesztéséről, vetélésről szóló versek.

virezma P>!
Tamás Zsuzsa: Mit tud a kert

Abortusz, anyaság, anyátlanság, nőiség. Egyébként jól ír, csak kötetként nem működik bennem.

deaxx P>!
Tamás Zsuzsa: Mit tud a kert

Gyengécskén indult, félbe akartam hagyni, de aztán jöttek az igazán erős versek – gyászról, meddőségről, vetélésről. Valahogy ezeket a témákat nagyon jól megragadja, jól prezentálja ez a kötet.
Mégis hiányzik nekem valami… amit talán líraiságnak vagy versszerűségnek tudnék nevezni. Ezek közül a versek közül sok egypercesként jobban működött volna.
Egy-két versnél pl. elég kivenni pár entert, és kész is, voilá, próza. (Kicsit túlzok, mert vannak azért jól sikerült versek is a kötetben, amiket kár lenne az entertelenítéssel prózásítani, de azért… hát, jó párért nem lenne kár.)

theodora>!
Tamás Zsuzsa: Mit tud a kert

A saját versolvasós projektem miatt vettem ki a könyvtárból a kötetét, mert szeretnék minél több magyar kortárs költőt megismerni. Ez volt az első találkozásom Tamás Zsuzsa verseivel. Sajnos a versek közül csak néhány tetszett (pl.: Mégis, Villanófény, Csak ez, Megszokta). A témái érdekes módon prózában jobban befogadhatók számomra, most versben nem szerettem a gyászáról, az anyaságról – terhességről olvasni.

virezma P>!

A magány geometriája

Miféle létező vagyok,
hogy csontossá farag hiányod?

Szótlan tér.

Minden éhségek hiánya.
Elhagytál, de összetart
a csontok geometriája.

Hűvösödik. Csípné az arcod
a bogyószínező, őszi levegő.
Ne haragudj. Hordom a sálad.
Redőidőben nyárutó-őszelő.

Várom, a szél arcon legyintsen.
Micsoda év. Megint az Isten.

15. oldal, Villanófény (4)

DTimi>!

Mégis

Minden reggel tereidben állok.
Ömlik a fény. Áldott pillanat.
Csak állok, és a sejtjeimben érzem
tested melegét fénypaplanok alatt.

S hogy mégsem: erre ébredek.

Minden reggel a redőnysávnyi fény.
Első perctől a mégsem-tudat.
Csak fekszem. Dermedt ocsúdás.
Irgalomért szűköl az agy.

És mégis fölkelek.

csucsorka IP>!

Ítélet nincs. És ez az ítélet.
Életfogytig a döntő szóra várni.
Szeg nélküli sajdulás az élet.
A szeg helyére kell rátalálni.

Öröm a cella – őröddé feszülhetsz.
Önmagad elől hozzá menekülhetsz.

25. oldal, K. cellája (6)

DTimi>!

Álmomban, derengő kocsmafényben,
búcsúzni készültem. Mennem kell.
Maradsz. Felálltunk, én átöleltelek.
Köztünk egy asztal. Megadtad magad.