Stella 38 csillagozás

Takis Würger: Stella

Fritz svájci, Stella német. A fiú tapasztalatlan, a lány mindent tud. Fritz idealista és naiv, Stella kiszámíthatatlan és rejtélyes. A fiú az igazságot keresi, a lány titkolózik. A fiú álomvilágban él, a lány hazugságban. Fritz a múlt, Stella a jelen elől menekül. A Harmadik Birodalom fővárosában találkoznak, 1942-ben.
Berlin fojtogató és fülledt. Horogkeresztes zászlók csattognak a szélben, karszalagos katonák igazoltatják a járókelőket, bútorszállító autók viszik az embereket a gettókból a vonatokhoz. A dzsesszklubokban tiltott zene szól, cigarettafüst gomolyog, konyak folyik a bárpulton.
Milyen sors vár Fritzre és Stellára? Túlélheti-e szerelmük a háborút?
„Minden szerelemben eljön az a pillanat, amikor már túl késő válaszokat keresni.”
Igaz történet alapján.

Scolar, Budapest, 2019
212 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632449944 · Fordította: Bán Zoltán András
Scolar, Budapest, 2019
216 oldal · ISBN: 9789635091911 · Fordította: Bán Zoltán András

pepege>!
Takis Würger: Stella

„Svájci fiatalember voltam, akinek hiányzott az apja, aki szerelmes volt egy zsidó nőbe, és akinek a legbátrabb tette az volt, hogy lehozott egy öreg bakkecskét a hegyről. Nem értettem, mi történik Németországban, hogy miért hullanak a bombák, hogy miért kell gyűlölni a zsidókat, és azt sem értettem, hogyan kerültem ebbe a háborúba.”

A gazdag családból származó Fritz édesanyja festőművész volt, és fiának is ezt a jövőt szánta. Volt is hozzá tehetsége a fiúnak, de nyolcéves korában egy szerencsétlenség következtében már nem látta többé a színeket. 1942-ben, amikor elmúlt húszéves, utazgatni akart, és úti céljául Berlint választotta, mert a lovászuktól egyszer azt hallotta, hogy „Berlinben éjjelente bemegy egy bútorszállító kocsi a Scheunenviertel negyedbe és elszállítja a zsidókat”. Ez kíváncsivá tette, és úgy érezte, ki kell derítenie az igazságot.

El is látogat a negyedbe, de persze semmit sem talál ott. Betér egy művészeti iskolába, hogy rajzórákat vegyen, itt ismerkedik meg Kristinnel, az aktmodellel. Kristin titokzatos, vonzó, életrevaló nő, teljesen elvarázsolja a naiv Fritzet. Kapcsolatuk rövid idő alatt olyan szorosra fűződik, hogy szinte minden idejüket együtt töltik. Ám a háború nyomot hagy az ő életükben is. Kristin hiába menekül a múltjától, az mégis utoléri. Fritz előtt fel kell fednie az igazságot, és szülei megmentése érdekében kemény döntéshelyzetbe kerül.

Takis Würger az egyik legismertebb német hetilap, a Der Spiegel szerkesztője. Néhány újságíró társával együtt járt Afganisztánban, az ott szolgáló német katonákról készült tudósításáért díjat kapott. A Stella a második regénye, melynek főhősnőjét Stella Goldschlagról mintázta, aki a II. világháború idején kollaborált a Gestapoval. A háborút követően letartóztatták, és tíz évre ítélték gyilkosságban való bűnrészesség vádja miatt.

Würger a tárgyaláson készült jegyzőkönyvekből részleteket közöl a regényben minden fejezet végén. Fritz Berlinbe érkezésétől kezdve a fejezetek egy-egy hónapot ölelnek fel (1942. januártól decemberig). Nagyon tetszett ez a szerkezet, főleg a fejezetek elején az adott hónap rövid történelmi összefoglalója.

Bár valójában csak nagyon kevés párhuzam vonható, nekem mégis eszembe jutott erről a történetről Bernhard Schlink: A felolvasó című regénye – hangulatában mindenképpen ahhoz hasonlítható. Mindkettőben egy-egy szokatlan kapcsolatról van szó – Michaelt éppúgy elbűvöli Hannah, mint Fritzet Kristin, és Hannah-t is háborús bűneiért állítják bíróság elé, ahogyan a valóságban Stella Goldschlagot.

A Stella – rövidsége ellenére – pontosan ötvözte mindazt, amit kedvelek egy regényben: fikció és valóság keveredését, remek karaktereket és cselekményvezetést. Bár érinti a holokausztot, de nem túl hangsúlyosan, éppen ezért nem zaklatja fel úgy az olvasót, mint ahogyan ebben a témában várnánk.

Takis Würger: Stella

Szerelem a háború idején. Eszmélés. Útkeresés. Menekülés. Árulás. Naivitás Szerelem. Háború. Fiatalság. Álomvilág. Rejtély. Horogkereszt. Svájc. Berlin. Igazoltatás. Deportálás. Dzsesszklubok. Holokauszt.
A történet valós alapokon nyugszik, Stella Goldschlag létező személy volt, aki több mint 300 zsidót árult el. A könyvbéli Stella az ő alakjából kelt életre.
A Stella egy olyan holokauszttörténet, amely nem megszokott nézőpontból mutatja be az eseményeket, amelyben a következtetések levonását az olvasóra bízza, és a kérdéseit is saját maga válaszolhatja meg.

Ez a történet nem fekete-fehér, nincsen benne egyértelműen jó és rossz, tragikus eseményeket örökít meg, a maga egyenes, nagyszerű módján, egymás mellé állítva a háborút és a szerelmet, a szeretetet és az árulást.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2019/05/takis-wurger-stella.html

Dyta_Kostova I>!
Takis Würger: Stella

Nehézkesen indult, de a 37, oldaltól pár óra alatt felfaltam, mivel nem hosszú, és olvastatja is magát.
Az a helyzet, hogy én sem kedvelni, sem sajnálni nem tudtam Stellát, de a könyv értékelésénél nem is az a fő szempont, hogy mennyire voltam képes azonosulni a főszereplővel, legalábbis szerintem. Sokkal többet elmond a történetről az, ahogyan egy vélhetően fiktív személyt kölcsönhatásba hozott a szerző egy nyomozati anyagok során kikutatott, valós egyénnel. Nagyon szépen össze lett ez fűzve, egybesimultak. A történetlmi háttér ismerős, mégis ad némi újat, mert a háborús könyvekből ugyan falat lehet már emelni, de olyat még nem olvastam, ahol spoiler
Kicsit minden van ebben a könyvben, egy kis művészet, egy kis bohémság, egy kis háború, egy kis zsidózás. Meg egy picinyke, szerelemnek tűnő valami, és egy kevés csalódás. Jól ki lett mérve, miből mennyi kell, de valahogy ez a kis mesterséges számítgatás vette el azt az ízt, amit egy szabadabbra eresztett történet adott volna hozzá mindehhez. Olyan érzésem volt végig, hogy a szerző nagyon vigyáz, nagyon óvatos azzal kapcsolatban, mit ír le, és nagyon figyel rá, nehogy önállósodjanak a karakterek.

Kata_m_Tóth>!
Takis Würger: Stella

Hálás vagyok a sorsnak, hogy az utamba sodorta ezt a könyvet, maradandó élményt kaptam. Általában nem mutatok túl nagy érdeklődést a holokauszt történetek iránt, de ez a kötet levett a lábamról. Részben azért, mert nem a szokásos nézőpontból láttatja az eseményeket, részben pedig azért, mert igazi történet alapján, létező karaktereken keresztül mutatja be a háborús időszakot. Végig érezhető, hogy egy újságíró munkáját tartjuk a kezünkben, hiszen a szöveg borzasztóan informatív. Rengeteg történelmi esemény, apró mozzanat villan fel a történet során, melyek nem nehezítik el a könyv olvasmányosságát. Végig izgalmas, lebilincselő, megdöbbentő és elgondolkodtató.

BBetti86 >!
Takis Würger: Stella

Sok minden volt ellenszenves ebben a regényben. Alapból nem tetszett a történet, és a címszereplőt is nagyon ellenszenvesnek találtam. Ennek ellenére szinte faltam az oldalakat, érdekelt, mi lesz a történet vége. Még töröm is a fejem, ha annyira taszított, miért kötött le mégis annyira.
Talán, az elején megfogott Fritz tragédiája. Olyan durva, ami 8 évesen történik vele, és amire az anyja nagyon durván reagál. Tipikus példája annak, mi a veszélye annak, ha valaki a saját álmait a gyerekére akarja erőszakolni. Az anya különben is ritka ellenszenves figura, akinek a végzete is már-már jogosnak tűnt.
Fritz és Stella szerelme – mennyire volt ez szerelem? Fritz részéről az volt, egyszerűen elvarázsolta a lány és nem volt menekvés. Utáltam olvasni, hogyan vergődik az érzelmei hálójában, ahogy mindent megbocsát a nőnek. Folyamatosan mozgatta az agyam, mi lesz az utolsó csepp, amit már nem lehet elnézni.
Stella – ő végig rejtélyes marad. Fritz látja valamilyennek, ilyennek mutatja nekik is a könyv. De a sorok közül ki lehet olvasni, hogy mennyire megtéveszti magát a férfi. A nő részéről nem éreztem őszinte szerelmet, nagyon sokszor inkább azon kattogott az agyam, mennyire kihasználja a svájci fiút, aki tapad rá.
Érdekes az is, hogy a háttérben, amit Fritz nem lát meg, milyen történet bontakozik ki. Ebben a regényben az a lényeg, amit nem mesélnek el. Mert ez látszólag Fritz és Stella szerelmi története, de igazából Stella bűneinek könyve. Aminek a miértjei sokkal izgalmasabb lehettek volna, mint a szerelmi szál.
Talán, ezért vagyok most csalódott. Van egy csomó kérdés, sok-sok lélektani miért, amire a könyv meg sem próbál válaszolni. Stella éppen olyan rejtélyes marad a könyv végén, mint amikor belibbent Fritz életébe.

zyzmut>!
Takis Würger: Stella

Érdekes egy könyv: egyben vonz és taszít is. Olvastatta magát, bár fura volt maga a történet is, illetve a szereplők is. Igaz történet alapján íródott a könyv, valós szereplőkről és eseményekről szól, mégsem tudtam egyik „főhőssel” sem azonosulni. Sem a gyenge akaratú, könnyen befolyásolható Fritz-cel, sem a spoiler nővel.

Sajnos még így sem adhatok 5 csillagnál rosszabb értékelést, hiszen:
– részben igaz történetet dolgoz fel;
– szovjet katonai bíróság jegyzőkönyveiből idéz a szerző;
– valós, s egyben érdekes adatok szerepelnek a könyvben nemcsak a Birodalomról;
– a háború befejeztével továbbkövethetjük, mi történt egyes személyekkel.

EvelinTekla>!
Takis Würger: Stella

Megdöbbentő, hogy egyszerre mennyire érzelemgazdag, mégis távolságtartó ez a szöveg. Főhősünk szinte egy báb saját életében, szerelmesen naiv, kalandvágyó. Érdemes utánaolvasni a nő életének, miután vegeztünk a könyvvel.

Eboli>!
Takis Würger: Stella

Egy jó tollú, eredeti hangú fiatal író új könyve egy számtalanszor megírt témáról. Egy olyan témáról, amelyet teljesen megérteni valószínűleg egy élet is kevés.

Hovancsik_Petra>!
Takis Würger: Stella

A legjobb könyv amit egész életemben olvastam!
1 nap alatt kiolvastam, szerintem ez mindent elmond. Az író nagyon jól építi ki a cselekményt a vége meg valami hihetetlen!!!
Engem megvett kilóra ❤

Bea_Könyvutca P>!

Minden szerelemben eljön az a pillanat, amikor már túl késő válaszokat keresni.

Bea_Könyvutca P>!

Az igazság olyan, mint a hibiszkusz. Valamikor meg fogod látni.

shadowhunter1975 P>!

1922-ben egy bíró államellenes izgatásért három hónap börtönre ítélte Adolf Hitlert, egy angol régész feltárta Tutanhamon sírját, James Joyce megjelentette Ulysses című regényét, Sztálint választották a szovjet Kommunista Párt főtitkárává, és megszülettem én.

Kapcsolódó szócikkek: 1922 · Adolf Hitler · James Joyce · Sztálin · Tutanhamon/Tutankhamon
Bea_Könyvutca P>!

Apám mindig azt mondta, az igazság a szeretet jele. Az igazság ajándék. Akkoriban biztos voltam benne, hogy ez igaz.

Kapcsolódó szócikkek: igazság
Bea_Könyvutca P>!

Azt hiszem, jelentett valamit, hogy én viszont képes voltam megérezni a virágok illatát.

zozo>!

Zuhanni csak egyedül képes az ember, gondoltam.

zozo>!

Néha fáj, ha az ember azt teszi, ami helyes.

Hayat>!

Ebben az országban csak a szép történetek pletykák. Viszont az összes csúnya történet igaz.

Bea_Könyvutca P>!

Ő nem zsidó, mondta Kristin. Nem úgy néz ki, mint egy zsidó, nincsenek zsidó barátai, nem beszél jiddisül, mint a keleti zsidók, és egyáltalán nem hisz semmiféle istenben.

zozo>!

Fiatalok voltunk, nem szaladtunk el. Még nem tanultunk meg félni.