Busó ​mese 69 csillagozás

Takács Viktória: Busó mese

Didergősen, unalmasan indult a februári nap. Ám Misi és a testvére, Dórika jó mókát eszeltek ki: mindenféle rémpofákat rajzoltak, s ezeket kitették az ablakba. Ekkor ért haza Apa, aki meglátva a rajzokat, rácsodálkozott: de hát ezek busó maszkok! Rögvest megszületett az ötlet: Misivel és a kisfiú kedvencével, Rókussal, utazzanak el Mohácsra, és vegyenek részt az épp esedékes busójáráson.

A hazai szokások, jeles napok, különleges hagyományok megismertetése a gyerekekkel igen fontos feladat – Takács Viktória gyönyörűen illusztrált története e vállalás jegyében született meg.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Hagyományaink · Scolar Kid Scolar

Scolar, Budapest, 2023
Scolar, Budapest, 2020

busó · jankele · sokác, sokácok

Tarja_Kauppinen IP>!
Takács Viktória: Busó mese

Esélyes, hogy ez lesz az idén a kedvenc gyermekirodalmi sorozatom, mert ezúttal sikerült megugrani a pünkösdről szóló kötet által igen magasra helyezett lécet is. Alapból felbecsülhetetlen értékű ötlet egy olyan sorozat, mely megismerteti a gyermekeket a népszokásokkal, már pusztán emiatt is hiánypótló kötetek ezek. Sajnos egyre kevésbé találkoznak a gyerekek kulturális örökségünk ezen értékes elemeivel, így igazán dicséretes minden olyan kezdeményezés, mely megmutatja, micsoda kincseket rejt a múlt, a hagyományok.

Amiben talán még jobb is ez a kötet a pünkösdinél, az a narráció. Gördülékenyebb, cselekményesebb. További erénye, hogy nyomokban sincsenek benne kütyük, ahelyett, hogy hőseink pl. megnéznének egy filmet a busójárásról, elutaznak a helyszínre, és valós élményekre tesznek szert. Sajnos a „megnézünk róla egy filmet” egyre gyakrabban pótolja a gyermekek megismertetését bizonyos dolgokkal, melyek nemigen jönnek át filmen. Mint amikor egy pár évtizede a panellakások nappalijában tengerpartos plakát volt a falon, hogy hátha ettől majd a Bahamákon érezzük magunkat. Nem éreztük, és ugyanígy nem helyettesítheti semmiféle film, applikáció, számítógépes játék stb. a valódi élményeket. Ez a könyv azonban kedvet csinál ahhoz, hogy felkeressük Mohácsot, és telet kergessünk. További erénye, hogy kihangsúlyozza a nemi szerepeket is, ami szintén egyre inkább felértékelődik napjainkban.

Minden szempontból kiváló ez a sorozat, érdeklődéssel várom a további köteteit is. Remélem, minél többekhez eljut!

Nikolett0907 P>!
Takács Viktória: Busó mese

Bár nem vagyok egy nagy hagyomány párti, mégis azt kell, hogy írjam, ebben a formában szívesen fogom olvasni az unokaöcséimnek.
A mese kedves és tanulságos, bár nem a szokványos módon.
Az illusztráció, pedig nagyon bájossá tette a számomra.
Ha a kiadói sorozat többi része is ilyen szórakoztató, mindenképpen beszerzem az összes kötetet is.
Egy élmény volt az olvasása.

Scolar, Budapest, 2020
meseanyu P>!
Takács Viktória: Busó mese

Ez sokkal jobban tetszett, mint a pünkösdi rész (a másik kettőt még nem olvastam). Élvezetes, pörgős, szórakoztató, van íve, nincs az az ismeretterjesztő mellékíz, mint az előzőben.

Molymacska>!
Takács Viktória: Busó mese

Hagyományain kiadói sorozat első része (és nagyon kíváncsi leszek, mi lesz itt még, mert nagyon jónak tartom, hogy a népi hagyományainkat már ilyen pici korban megismerjék a gyerekek, akár játékos formában is. Főleg az olyan gyerekek, akik városban élnek, így gyakorlatilag nem is feltétlen látnák az eseményeket), ami a Busójárásról, télkergetésről, szól.
Alapvetően a történet arról szól, hogy Misi az apukájával lemegy a busójárásra, és amíg mennek, információkat tudhatunk meg az egész eseményről. Amikor pedig ott vannak, egy igazán eleven télkergetést láthatunk.
Ami tetszett benne, hogy az információk bár nem mindig voltak történetbe szedve (apuka és apuka rokona beszélt a busójárásról), mégis érdekes és változatos volt, hogy ne legyen a gyerekeknek túl száraz. Nagyon jó volt a kép és szöveg összhangja, hiszen sokszor a kép kiegészítette a szöveget, megmutatta azt, amit a szöveg nem tudott. Ez nagyon jó volt benne.
Ami picit furcsa volt számomra, az az, hogy Misi tesóját, Dórikát csak úgy otthon hagyták, mert lány. Mármint értem én, hogy maguk a busók férfiak, de biztos vagyok benne, hogy a busókat nézni lányoknak is lehet (és akkor nem lett volna ennyire felemás számomra a történet. Bár szinte biztos vagyok benne, hogy húsvétnál Dórika több szerepet fog kapni).
Nagyon jó kötet volt a Busójárásról, a hagyományokról. Számomra is volt benne új információ, szóval mindenképpen ajánlom nagyjából elsős, másodikos kortól a mesét.

csgabi P>!
Takács Viktória: Busó mese

Több ilyen gyerekkönyv kellene. :-) A történet nem volt túldimenzionálva, nem csöpögött belőle a nemzeti érzület, de tele volt szeretettel és izgalmas módon adta át a néphagyomány egy szeletét az olvasóknak. Szerettem az illusztrációkat is, annyira illett az egész a történethez, a témához. Egyszóval: ötcsillagos. :-)

Takács Viktória: Busó mese

Nagyon aranyos mese, amely remélem, sokunkkal élőben is megtörténik! Felejthetetlen az a forgatag!
Én egyetlen egyszer – már 'felnőttként' (=fiatal egyetemista koromban) voltam a mohácsi busójáráson, de egy életre szóló élmény marad! Rengeteg fotót készítettem, és igazi bolondozással, viccelődéssel, mókázással, tömeggel, zajongással teli nap volt!
Visszamennék, szívesen. És nagyon remélem, hogy lesz még rá lehetőségem!
A könyvecskét nagyon ajánlom, az egész családnak egy esti közös mesélős programnak – kuckózós felolvasásra, főleg ilyen hideg napokon, amikor fontos lesz a meleg – és természetesen azoknak is, akik farsang, téltemetés, tavaszvárás, vagy csak egyáltalán a hideg elkergetése végett szeretnének egy jót olvasni.
Nagyon kedves mese, amiből a gyerekünk játszva és önmagától kinyílva tanulja meg Mohács titkait és ismeri meg, miről nevezetes Mohács – sosem fogja elfeledni a sokácok, busók, jankelék, Kóló, maskara elnevezéseket.
…és addig vágyik Mohácsra a sokác-sokadalomba, a kedvesen gonoszkodó busók közé – hogy a végén tényleg el is jut…
Olvassátok!
Még sok ilyen könyv kell!

Kiss_Julianna>!
Takács Viktória: Busó mese

Már többször jártam Mohácson, megnézni a Busójárást. Párszor kaptam is ütleget. De ez része a tél űzésnek. Aki elmegy számíthat rá. Jó volt feleleveníteni. Keresni fogom a sorozat többi részét is

krlany I>!
Takács Viktória: Busó mese

Szuper aranyos, informatív mese a busójárásról. Kedves történet, van benne izgalom és rácsodálkozás. Szépen van bemutatva ez a néphagyományunk, gyereknek is érthető módon, és főleg nem unalmasan(!). Nem olyan régen olvastam egy másik könyvet szintén a busójárásról, és szintén gyerekbarát módon megírva, de ennek nyomába sem ért az a könyv.
Az illusztrációk is tetszetősek. Ha ilyen marad a sorozat színvonala, szeretni fogom nagyon.

lenne P>!
Takács Viktória: Busó mese

Idén terveztem, hogy elmegyünk Mohácsra, de nem jött össze, ezért amikor megláttam a könyvtárban, gondoltam legalább majd mesét olvasok erről. Érdekes és számomra is új dolgokat ( nem volt nehéz, bevallom) mondott a könyv. spoiler

Ancsúr>!
Takács Viktória: Busó mese

Úgy látom, hogy egyre felkapottabb lesz a Busójárás, mint téma. Ezt dicséretesnek tartom. Ám ami miatt én ezt a könyvet különlegesnek tartom azok az apró részletek. Azok az apró részletek, amik többek között megismertetik a gyerekekkel a kereplőt, összekapcsolják a farsangot és a Busójárást, és amiknek köszönhetően részletes képet kapunk a busójárók teljes ruhatáráról, és nem csak az ijesztő maszkokról.
Engem meggyőzött ez a könyv.

Gelso>!

…bújj ágyba, mert álmos busó nem tud telet kergetni!

in. Scolar, Budapest, 2020. p. 14.

Jagika P>!

A busók hivatásos télkergetők.

Kapcsolódó szócikkek: busó
Jagika P>!

A jankelék igazi zsiványok ám! Összekenik az emberek képét hamuval, a gyerekeket kitömött zsákokkal ütlegelik, a lányokat elkapják, megpörgetik, seprűvel csapkodják.

Kapcsolódó szócikkek: jankele
clyme>!

– Az emberek a világon mindenhol megunják a hosszú, hideg és szürke telet. Képzeld, nem csak a te fejedben fordult meg, hogy elüldözd. Épp erre való a farsang, ami minden népnél máshogy zajlik, de a lényege ugyanaz. Bezárni a hideget, és kinyitni a meleget. Sok helyen karnevált rendeznek, mert örülnek, hogy hamarosan beköszönt a tavasz. Itt Mohácson él egy nép, amely réges-régen érkezett ide a Balkánról. Ők a sokácok. A legenda azt tartja, hogy először ők öltöttek félelmetes maszkokat, és azért eveztek át hajnalban a szigetről, hogy megijesszék és elkergessék a törököket. Hogy ebből mi igaz, mi nem, nem tudom, de az biztos, hogy több mint kétszáz éve minden tél végén ugyanígy csónakokba ülnek, és megrendezik a téltemetést.

Kapcsolódó szócikkek: maszk · sokác, sokácok
Gelso>!

– Apa, nézd, milyen mesebeli lány! Ő kicsoda?
– Ő egy szép busó. Ilyenkor népviseletbe is beöltöznek az emberek, őket maskarának hívják. A Kóló téren gyülekezik az egész díszes társaság. Ide jönnek a Dunán átkelő busók is, akik már elúsztatták a tél koporsóját. Vince bácsi az ágyús busók közé tartozik, de van például ördögkerekes, kürtös, szekeres, teknős busó is. […]
Bao-bao! Bao-bao! – hangzott egyre közelebbről. A téren hullámzott a tömeg. Tülköltek, kántáltak. Poklade! – kiabáltak többen is. Misi alig bírt magával az izgalomtól.
– Mi az a poklade, apa?
– Sokácul így hívják a busójárást. Horvát nyelven karnevált jelent.
Hirtelen ágyúszó dörrent, aztán még egy és még egy. A tömeg ujjongott, […] rémpofájú, állatbőrbe öltözött busók vettél körül őket, kereplőkkel, buzogányokkal a kezükben.
Hát tél legyen a talpán, aki ettől nem ijed meg – gondolta Misi magában…

in. Scolar, Budapest, p. 16.

clyme>!

Apa így mutatta be Misit:
– Ő itt Busó Misi, a született télűző.