Harsány ​története 1 csillagozás

Takács László – Kovács Zsolt: Harsány története

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Jókai Mór

Nienna001 P>!
Takács László – Kovács Zsolt: Harsány története

1998-ban adták ki a falum történetéről szóló kiadványt, amely sok éve pihent a polcomon. Egyszer nekifutottam az elolvasásának, de a száraz elején nem jutottam túl.

Sok sok tényanyagot közöl, a második felében van inkább számomra érdekes módon a társadalomról szó. Összeségében örülök, hogy olvashattam és hogy megtudtam, hogy az őseim már a 18. század végén betelepültek Harsányba.

Tiger205>!

Mi is tudtuk volna, mit kellene
tennünk, de cselekedtük azt,
ami lehetséges volt.
(Jókai Mór)

előszó előtt

Kapcsolódó szócikkek: Jókai Mór
Tiger205>!

…a település neve a hárs fanév kicsinyítés képzős származéka. Némelyek a „harsány, harsogó” melléknévvel kapcsolják össze a Harsány helységnevét.

Tiger205>!

A falu urbáriumából tudjuk, hogy vérontásért 1557-ben Harsányban 84, 1558-ban már csak 64 dénár büntetést kellett fizetni. „Kékmutatásért” (verés) 64 dénár volt a büntetéspénz. Ha a felek az ítélet előtt megegyeztek, akkor már csak 32 dénárral tartoztak.

Kapcsolódó szócikkek: 1557 · 1558
Tiger205>!

1779-ben Szabó János felesége, Munkácsi Zsuzsa és Vincze Györgyné Kormos Kati szidalmazta egymást, majd összeverekedtek. A feleket a bírák pénzbüntetésre ítélték.
Szabóné 3 Ft-ot, míg Vinczéné 1 Ft 50 polturát volt kénytelen büntetés gyanánt a község pénztárába befizetni.
Az eset után a falu olyan határozatot hozott, hogy akik a jövőben: „ akár úton, akár útfélen egymást mocskolni fogják vagy szemre való hányást tesznek, az, amelyik oka lészen 25 polturával fog büntettetni.”

Kapcsolódó szócikkek: 1779
Tiger205>!

1780-ban Székely Andrásné panaszolta be Garsi Andrásnét, miszerint „ ötet öszve tolvajozta és kurvázta .” Az eljárás során Garsiné kijelentéseit igaztalannak találták, amiért 12 korbácsütést róttak rá ki. Garsiné azonban terhesnek mondta magát, amiért a bírák beleegyeztek 30 garas fizetésébe, amiből 20 garast kapott a templom, 10-et a bírói tanács.

Kapcsolódó szócikkek: 1780
Tiger205>!

1956-ban a faluban is sor került kisebb forradalmi megmozdulásra. A miskolci gyárban dolgozó harsányiak a községháza előtti téren összegyűltek, s felszólították a tanács vezetőségét, hogy hagyják el az épületet. Megalakították Munkástanácsukat, s 13 pontos követelést olvastak fel (a pontokat Miskolcról vették át). A megmozdulás hamar véget ért. Henrich Ákosné tanácsi alkalmazottat visszahívták az épületbe, s kérték, hogy adjon ki munkából való távollétükre hivatalos igazolást.

Kapcsolódó szócikkek: 1956
Tiger205>!

A forradalom és szabadságharc ( értsd: 1956-os esemény – Tiger ) bukása után a karhatalmi erők Harsányon is vizsgálatot indítottak, többeket a kihallgatások során megvertek, de végül a megmozdulásban résztvevők közül senkit nem tartóztattak le.