Gyermek ​– játék – terápia 1 csillagozás

Takács Bernadett: Gyermek – játék – terápia

A ​játék a gyermek emberformáló létállapota, melynek során megismeri az őt körülvevő fizikai és társadalmi valóságot, és amelyben egyidejűleg kifejeződnek és megvalósulnak az életkorára jellemző szükségletek. A játék követi a pszichikus fejlődést, előbb – és még részben sokáig – a gyerek és a tárgyak között zajlik, de már igen korán megjelenik benne a társ, a másik. Előbb a szülő és az emberi környezet, majd a kortárs, a barát, a csoport. A tárgy korán megszemélyesedik és a játék világában előtűnik az emberi világ: tulajdonságok, motívumok, szabályok és értékek szerkezete. A játék tehát „királyi út” a gyermeki személyiség megismerése és segítő, fejlesztő befolyásolása szempontjából. A fentieket mutatja az a program, amelyről ez a kötet szól, a Mikkamakka Játéktár programja s az abban kifejlesztett és alkalmazott módszer, az „integratív játék”, amely végre a nevelés középpontjába állítja a kisgyermek és az óvodás korosztályban a játékot, és ezzel fontos mentálhigiénés, prevenciós… (tovább)

Okker, 2001

Zsory I>!
Takács Bernadett: Gyermek – játék – terápia

Nagyon jó összefoglalót ad a mindenkori játékszemléletekről és -elméletekről. Legérdekesebbnek a második fejezetet találtam, amelyben a játék szerepét mutatja be a filo- és ontogenezis folyamataiban. Én játékterápiás szakirodalomként olvastam el egy kötelező kurzushoz.

Zsory I>!

…a felnőttnek újból gyermekké kell válnia, rátalálnia a játék varázslatos nyelvére, és annak titokzatos birodalmában együtt lenni, együtt lélegezni a gyermekkel. Mert a játék a gyermeknek a világot jelenti, az életét.

8. oldal, Bevezetés (Okker, 2001)