Igazi ​zen 6 csillagozás

Bevezetés a Sóbógenzóba
Taisen Deshimaru: Igazi zen Taisen Deshimaru: Igazi zen

A ​Sóbógenzót, a japán buddhizmus szent könyvét 1231. és 1253. között állította össze Dógen zendzsi, a szótó zen alapítója. Ez a mű mostanában nagy érdeklődést vált ki, és nemcsak azok körében, akik Japánban tanulmányozzák a buddhizmust, hanem azok között is, akik a mai élet bármilyen tudományágában végeznek kutatásokat: filozófusok, pszichológusok, orvosok, matematikusok, fizikusok, stb.

Mégsem fordították le mostanáig semmilyen nyelvre sem teljes egészében, csak néhány részletet közöltek idézetként különböző művek szerzői.

Ezért határoztam el, hogy franciára fordítva közreadom ennek az alapvető műnek három fontos fejezetét és a többi fejezet összefoglalását. Ragaszkodtam ahhoz, hogy akár az irodalmi érték rovására is a lehető legpontosabb fordítást adjam, nehogy hűtlenné váljak a szerző szelleméhez. Ha tanulmányozni akarjuk a keleti tudatot, és mély eredetiségében meg akarjuk érteni, el kell olvasnunk a Sóbógenzót.

Ez a könyv nemcsak a zen buddhizmus… (tovább)

Eredeti cím: Vrai zen

Eredeti megjelenés éve: 1971

Mandala-Veda, 2008
Farkas Lőrinc Imre, Budapest, 2002

Taisen Deshimaru: Igazi zen

Taisen Deshimaru: Igazi zen Bevezetés a Sóbógenzóba

„Azok az emberek, akik csak olvasnak, és nem gyakorolnak zazent, olyanok, mint az orvos, aki megállapítja a diagnózist, de elfelejti meggyógyítani a beteget.”

„A vászonra festett rizssütemény nem tudja csillapítani az éhséget.”

Nos, ez az egy hibája van a könyvnek: annak, aki nem gyakorolja a zazent, egyes fejezetek nem jelentenek sokat. De egyébként érdemes elolvasnia annak, akit érdekel a zen, mégiscsak olyasvalaki írta, aki benne él.

Papusz>!

Mindig a felhők fölött kell élnünk, a hegytetőn, így az ég alattunk fog dörögni.

Papusz>!

…csak úgy találhatunk meg mindent, ha mindent feladunk.

Papusz>!

Vétketek, amit elkövettetek, a múlté. Megbántátok, ne gondoljatok rá többet. A mostani gondolattal nem lehet semmissé tenni. Koncentráljatok a jelenre, és szülessetek újjá minden pillanatban.

Papusz>!

Az igazság az egyszerűségben rejlik.

Kapcsolódó szócikkek: igazság
Papusz>!

Önmagunkból kiindulva tanulmányozni és megvilágítani mindent, az az illúzió; mindenből kiindulva tanulmányozni és megvilágítani önmagunkat, az a felébredés.

Negyedik fejezet - Deshimaru mester nyugati emberek számára írt cikkei - A zazen a keleti spirituális kultúrában

Papusz>!

Ha egy dolgot megragadunk, a többit elveszítjük.

Papusz>!

Ha állandóan az egymást követő jelen pillanatokra összpontosítunk a halálunkig, akkor egész életünk összpontosított és élő lesz. Ha a gondolkodás révén élünk, akár a múltban, akár a jövőben, nem tudjuk megragadni a „valóságot”, és nem éljük meg „valóban” életünket.

Bevezetés

Papusz>!

Szao-cét nem sokkal halála előtt megkérdezték, milyen temetési szertartást kíván magának. Azt felelte, hogy nincs szükség szertartásra, mert birtokában van egy óriási koporsó, az univerzum, az ég és a föld, mely sokkal szebb, mint egy kis fakoporsó, hogy a díszítést a napsugarak és a holdfény adják majd, nem lesz szükség sok résztvevőre sem, mert a hegyek, a folyók és minden létező társaságul szolgál majd. Semmi másra nem lesz szüksége. Erre egy tanítványa megjegyezte: „Ha kinn hagyjuk a testét a földön, a keselyűk és a hollók felfalják.” Szao-ce így válaszolt: „Persze, ez igaz, de ha a földbe temettek, akkor a hangyák és a férgek falnának fel, tehát ugyanaz történne. Nem szabad válogatnotok az állatok között. Ezt a természetre kell bízni.”

Második rész, Első fejezet - A Sóbógenzó felépítése

Frank_Waters I>!

– Hová mész?
– Nem tudom, kérdezd a lovat.

Papusz>!

Az élet és a halál létezik, de a halál nem létezik, hanem az életben foglaltatik benne.

Második rész, Első fejezet - A Sóbógenzó felépítése