Vakáció ​a kenguruk szigetén 34 csillagozás

Tadeusz Zimecki: Vakáció a kenguruk szigetén

Tadeusz Zimecki neves lengyel író, újságíró könyvei méltán váltak népszerűvé hazáján belül és túl. Kamaszokról írott regényében Ausztráliába viszi el az olvasót, ahol könyvének hőse, Wojtek a vakációját tölti. Ez az utazás sok érdekes kalandot, gyönyörködtető élményt és tanulságos tapasztalatokat tartogat Wojtek számára, s nem utolsósorban egy szép és izgalmas szerelem kibontakozását is.

Eredeti cím: Dwoje w buszu

Eredeti megjelenés éve: 1975

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Pöttyös könyvek Móra

Móra, Budapest, 1984
232 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631135586 · Fordította: Cservenits Jolán · Illusztrálta: Németh Ferenc
Móra, Budapest, 1984
232 oldal · ISBN: 9631137392 · Fordította: Cservenits Jolán · Illusztrálta: Németh Ferenc

Ausztrália · Yamma Yamma-tó

clarisssa P>!
Tadeusz Zimecki: Vakáció a kenguruk szigetén

Újra kisiskolás vagyok, nyári szünet van, a nagyimnál nyaralok és a nagynénémék könyvespolcáról mazsolázok magamnak olvasnivalót: pöttyös könyveket! :)
Kár, hogy csak pár pillanatig tart a nosztalgikus élmény, mert azóta jó néhány év eltelt már, pöttyös könyv sem mostanában volt utoljára a kezemben – de az ausztrál vakáció története ígéretesnek tűnt egy kis kikapcsolódáshoz. Furcsa a lányregény címke egy olyan könyvnél, amit egy fiú mesél el, aki mellesleg nem épp nyápic típus: matrózokkal, farmerekkel dolgozik a vakáció alatt. Meg persze felfedezi az ausztrál vidéki életet, barátságokat köt, no meg a világ leggiccsmentesebb első szerelmét is átéli… De a hamisíthatatlan pöttyös hangulat így is megvolt.

Odin94>!
Tadeusz Zimecki: Vakáció a kenguruk szigetén

Még nem olvastam az ún. „pöttyös” sorozatból, most egy kihívás folytán alkalmat kerítettem rá, amit a történet helyszíne szolgáltatott (Ausztrália). Érdekes, kellemes olvasmány volt, élveztem!

Tadeusz Zimecki: Vakáció a kenguruk szigetén

nekem nagyon tetszett ez a könyv, azt hiszem a pöttyös könyvek korszak nálam ezzel kezdődött…nagyon szerettem olvasni, szép, kalandos helyszínek közt kibontakozó kamasz szerelem – amire minden kamasz vágyik…

Újraolvasás: 2011.11.22.
Ez számomra egy fontos könyv; úgy emlékszem, ötödikes koromban, 1984-ben, a nyári szünet kezdetén láttam meg két darab pöttyös könyvet falunk ABC-jének polcain, egy narancssárgával együtt ez volt az első szerzeményem. Talán, ha nem csal az emlékezetem, akkor ez is volt az első pöttyös-könyv olvasmányélményem, és ezzel be is lettem oltva: nagyon sokáig rajongtam a pöttyösekért – talán nálam túl sokáig is tartott ez a rajongás…ez a könyv akkor nekem nagyon, de nagyon tetszett.

A szép emlékek miatt nem is kételkedtem abban, hogy a A pöttyös az igazi! című kihívásra a moly.hu-n ezt a könyvet választom, sőt, a Könyvmolypárbajba is beválogattam. Mégis, minden szép emlék mellett, félve nyitottam ki – vajon fogok-e csalódni? 1984 – olyan messze van már, azóta hány meg hány könyvet elolvastam, tucatnyi könyv formálta ízlésemet… mi van, ha nem fog tetszeni, úgy lenyűgözni, úgy elbűvölni, mint annak idején? Mi van, ha már nevetségesnek látom magam előtt az ott ábrázolt kamaszszerelmet??? Számos kérdés, ami miatt sokáig halasztottam a olvasást, de most már tovább nem szerettem volna tologatni…

Nagyon örülök neki, hogy végre elszántam magam az újraolvasásra – 27 éve, 1984 nyarán még csak 12 éves sem voltam, de talán elmondhatom, túl voltam az első kamasz szerelmemen egy tábornak köszönhetően – talán emiatt is hagyott bennem akkor mély nyomokat – átélt érzelmek, forró érzések, fontos jelenlétek, bátortalan érintések, puszik… mindaz, ami az elsőket jellemezi…Talán mindazokat az emlékeket éltem át újra ennek a könyvnek a lapjain akkor ’84 nyarán egzotikus, számomra ismeretlen földrajzi környezetben, két, tőlem mégsem olyan távoli fiatal (hisz egyikük, a srác lengyel, a lány pedig magyar – és tudjuk, ugye, "lengyel magyar egy vér egy nép") szerelmének kialakulását, megerősödését, és fájdalmas elválásukat. Igazi könyvcsemege ez: szép, kalandos helyszínek közt kibontakozó kamasz szerelem – amire titkon minden kamasz vágyik…

Szerettem a főszereplőket, a szereplőket, szimpatikus volt a három barát: Wojtek, a lengyel srác, aki édesapjával, az író Drakóval nagybátyját, Stach bácsit látogatja meg. Edith, Ausztráliában „szerzett” barátnője valamikor Magyarországról költözött ide, és él távol egykori hazájától édesanyjával, Klárával, aki Stach bácsi beosztottja. Maggoro, a harmadik, egy ausztrál bennszülött, aki már nem a sivatagban él, hanem Stach bácsi birtokán, de jól ismeri a sivatag titkait, jól eligazodik benne, nem távolodott el bennszülött módon élő, szokásokkal nem szakító szüleitől, akik viszont kint maradtak kunyhóikban az eredeti ősi helyen. Maggoro kezd beilleszkedni a nagyvárosi civilizációba, tud angolul és iskolába is jár. Nem utolsó sorban hűséges barátja a lánynak, és az lesz az újonnan érkezett lengyel Wojteknek is.

Hármójuk kalandjairól, boldogulásukról, kapcsolatukról szól ez a könyv, melyet olvasván nemcsak kamaszkori élményekkel lehetünk gazdagabbak, de feltárul előttünk Ausztrália ismeretlen arca, az őslakosok kultúrájáról, akkori problémáikról is megtudhatunk néhány dolgot, az ausztrál élettel, környezettel is ismerkedhetünk.

Emellett a felnőttekről is el kell mondani, hogy maximális partnerei a gyerekeknek, látható az a hatalmas önállóság, ami az ausztrál fiatalokra, és azt hiszem, hasonló önállóság volt jellemző a 75-ben Európában kamasz fiatalokra is… Valahogy sokkal önállóbbnak, kevésbé tutujgatott gyerekekként emlékszem a nagyokra jómagam is a suliból, amikor én még csak kis elsős voltam…

Hosszúra nyúlt a velem elkevert bevezető, most olvashatjátok a Könyvmolypárbajra készült Olvasónaplómat: http://egypercek.blog.hu/2011/11/18/tadeusz_zimecki_vak…

_
Az alábbi kihívásokra olvastam el:
A Pöttyös az igazi!
Könyvmolypárbaj 2012.

NessaF>!
Tadeusz Zimecki: Vakáció a kenguruk szigetén

Kamaszként szerettem ezt a könyvet. Tény, hogy úgy mutatja be a szereplőket, hogy az olvasó fenőttnek érzi őket, de izgalmas volt és élethű, a számomra idegen környezet és kalandok ellenére is. Az aktuális ausztráliai klímaproblémák miatt jutott eszembe – ellenőriztem van-e más könyve is nálunk az írónak. Kár, hogy nincs.

Celestina>!
Tadeusz Zimecki: Vakáció a kenguruk szigetén

A fél csillag levonás a túl sok jelen idős(a kötet 2.felében már 95%ban) leírás és a történet rövidsége miatt van.Úgy olvasnám még!:,)

bozs>!
Tadeusz Zimecki: Vakáció a kenguruk szigetén

Fiataloknak íródott, fordulatos, barátsággal és szerelemmel teli. Azért az zavart, hogy a tizenéves gyerekek úgy viselkedtek, mintha inkább huszonöt felé közelednének. Ezen kívül nagyon élveztem, szerettem a három főszereplőt, velük együtt izgultam, szenvedtem és szerettem. Kalandos volt ez a vakáció!

Gicula>!
Tadeusz Zimecki: Vakáció a kenguruk szigetén

Igazán kalandos kis kamaszregény, fiatalok számára. Ahogy olvastam újból felidéztem fiatalkoromat, az első tini szerelmeket. A könyv főhőse Wojtek igazán meghaladja korát, intelligens fiú, az tetszett benne, hogy lassan apránként jött rá, hogy szerelmes Edithbe. A legjobban az tetszett, hogy amit utál a lányban még azt is szereti, ez olyan cuki. A könyv tele van kalanddokkal, barátsággal izgalmas gondolattokkal, párbeszédekkel és kimondatlan érzelmekkel. Igazán jó kis pöttyös könyv s szerintem ezzel mindent elmondtam.

Hoagirl P>!
Tadeusz Zimecki: Vakáció a kenguruk szigetén

Szép emlékek kötnek a Pöttyös sorozathoz, általános iskola alsó tagozatában a suli könyvtárából az összes elérhető részt elolvastam és imádtam őket. Aztán később mindet beszereztem antikváriumokból, innen-onnan, így ez a példány is a polcomon pihent, de valamiért eddig még nem olvastam el. Aranyos, kedves történet, mint minden Pöttyös könyv, bár talán ezt egy Delfin sorozatban jobban el tudtam volna képzelni. Tetszett a magyar vonatkozása a történetnek, bár a lengyel Wojtek végülis kihez vonzódhatna, ha nem egy magyar leányzóhóz? Néha a rövid és túl lényegretörő, tárgyilagos mondatok zavartak, időnként soknak és indokolatlannak éreztem, mintha tulajdonképpen csak a skiccet olvasnám. Alapvetően tetszett és örülök, hogy az igencsak terjedelmes Pöttyös gyűjteményből még egyet kipipálhattam.

Lahara IP>!
Tadeusz Zimecki: Vakáció a kenguruk szigetén

A borítón szereplő fiú túl komoly ehhez a könyvhöz. Én is Ausztráliába akarok menni!
A belső illusztrációk mozgás és feszültség hangulatát keltik.

Gelso>!

– Apukám… két hónapig tart az út Ausztráliába…
– Olvassál.
– Mindig csak olvassak? Meddig lehet azt bírni?
– Nagyon sokáig.
– Unatkozom, hát nem érted?
– Nem. Csak a hülyék szoktak unatkozni.

7. oldal (Móra F. Könyvkiadó, 1984)

BZsofi P>!

– Öregem, én megnősülök, azonnal megnősülök, amint találok egy olyan lányt, aki a második vagy a harmadik randira hoz egy tűt meg cérnát, mert észrevette, hogy a dzsekimen lötyög a gomb. A lányoknak fogalmuk sincs, miért van egyiküknek sikere nálunk, bár kevésbé csinos, s miért nincs a másiknak. Nem tudják, hogy mi attól veszünk meg, ha megigazítják a sálunkat, felhajtják a gallérunkat, amikor hideg van. Naponta háromszor átöltöznek, állandóan fodrászhoz mászkálnak – mi pedig Hamupipőkéért rajongunk, aki tud mákos tekercset sütni…

Ydna>!

A szabadságnak hajnalillata volt.

Kapcsolódó szócikkek: szabadság
Gelso>!

És képzeljétek el az itteni karácsonyt! Természetesen hagyományos karácsonyfával. […] a kertben állítjuk föl. Teleaggatjuk pompás üveggömbökkel, szaloncukorral, vattapelyhekkel, csillogó füzérekkel. Éppen olyan, mint odahaza, azzal a különbséggel, hogy három lila-kék tollú papagáj telepszik rá. Negyven fok meleg van.

68. oldal (Móra F. Könyvkiadó, 1984)

Kapcsolódó szócikkek: karácsony
Ydna>!

Kedvenc Lec-idézete: „Amikor legalul voltam – alulról kaparászást hallottam.”

Gelso>!

Titokban, (nem akartam, hogy Drákó megtudja, biztosan kinevetett volna) a tengerbe dobtam egy sárga kupakos műanyag palackot. Eredetileg narancslé volt benne, Spanyolországban vettük. Beledugtam egy angol nyelvű levelet, melyben hírül adtam, hogy én Wojtek, varsói srác (odaírtam a pontos címemet és a sulim számát), Gdyniából Ausztráliába tartok. Aki megtalálja a palackot, nagyon kérem, írjon nekem. A levélhez mellékeltem egy megcímzett légipostai borítékot is, levélpapírt és egy dollárt bélyegre. Nem tudhatom, hogy ki és hol találja meg az üzenetemet, és hogy ott mennyibe kerül a bélyeg Lengyelországba. Egy dollár nem túl sok, az igaz, de ha az illető tisztességes, akkor megfizeti a különbözetet.

32. oldal (Móra F. Könyvkiadó, 1984)

Kapcsolódó szócikkek: Gdynia
Gelso>!

Vécé a vadon közepén! Jó, ha egy hónapban megáll itt valaki. Ezek a rövid pihenőt szolgáló út menti táborhelyek, melyekből Ausztráliában több ezer van. Steril nyilvános vécé. Eltérő mentalitás és szokások! […] Odahaza a legválogatottabb kínokat kell kiállnom, amikor az ezeréves évforduló tiszteletére épült iskolámban bemegyek a mellékhelyiségbe, üggyel-bajjal átlábolok a nedves kövezeten, de a vécéajtót nem lehet becsukni, mert ellopták a kilincset, a vízcsapot letörték… Az ausztráliai tisztaság láttán elfog a sárga irigység.

80-81. oldal (Móra F. Könyvkiadó, 1984)

Gelso>!

Aki hosszas szomjazás után iszik a békából, az olyan boldog, mint egy repülő kagyló.

171. oldal (Móra F. Könyvkiadó, 1984)

BZsofi P>!

– Az ember maradjon ott, ahol megszületett. A lélek ahhoz a helyhez kötődik. És a lélektől nem szabad eltávozni.

BZsofi P>!

A vízparti bozótból, a fejem fölül kísérteties vihogás hallatszik. A kookaburra.

Kapcsolódó szócikkek: kacagójancsi