A ​csucsai kastély kisasszonya 5 csillagozás

Tabéry Géza: A csucsai kastély kisasszonya

Erdélyben, a Sebes-Körös szorosában haladó vonat ablakából a mai utazó, elmerülve a gyönyörűséges tájban, meglepődve pislog föl egy furcsa, ódon fényű várkastélyra. Az épület múltja azonban nem vész a korai századokba. Az 1800-as évek végén emeltette ugyanis Boncza Miklós, aki afféle makacs, gőgös, mikszáthi figura, bár ő korántsem zárkózott otthonába, hiszen parlamenti képviselő is volt. Ifjú felesége – saját unokahúga – belehalt a szülésbe, amikor életet adott a várkisasszonynak, aki aztán egy svájci leányintézetben nevelkedett föl. De mondjuk meg végre: a csucsai kastély fitos orrú kis úrnője nem más, mint Boncza Berta, a későbbi Ady Endréné, akit Csinszka néven ismer az irodalomtörténet. Az ő lánykorát, házasságának első időszakát írta meg 1934-ben Tabéry Géza, hódoló tapintattal, már csak azért is, mert egykor kitartó udvarlója volt a kisasszonynak.

Eredeti megjelenés éve: 1934

Róla szól: Csinszka

Móra, Budapest, 1990

Tabéry Géza: A csucsai kastély kisasszonya

Miközben Robotos Imre – Az igazi Csinszka című életrajzot olvastam, nagyon sok utalást találtam Tabéry Géza – A csucsai kastély kisasszonya című könyvére. Mivel kronológiailag korábbi időszakot ölel fel, gondoltam, csak hozzájárul a tisztább képhez, ha beiktatom az olvasását. Csinszka 14 éves volt, amikor először találkozott Tabéry Gézával. A könyv, egy hiteles beszámoló kapcsolatukról, levelezésük és a személyes találkozások alapján. Végigkísérhetjük Boncza Berta lelki és szellemi fejlődését. Hű képet kapunk érzelmi világáról. Megtudhatjuk, hogy egy szeretetre áhítozó, álmodozó gyerekleány, hogyan csiszolódik felnőtt nővé. Érintőlegesen kitér Ady és Csinszka házasságára is. Azt gondolom, hogy egy kiváló lélekrajz, és örülök, hogy beiktattam. Egy baja van: rövid! :)

Amrita I>!
Tabéry Géza: A csucsai kastély kisasszonya

nem lesz ez igazi értékelés, mert túl régen olvastam és már nem emlékszem, „hogy tetszett”, de valószínűleg tetszett. helyes, pont kézbe való kis könyv, szép és érdekes borítóval. ami vicces: nagyon kislányként olvastam, és csak évekkel később jöttem rá, kiről is szól… :P :)

Véda P>!
Tabéry Géza: A csucsai kastély kisasszonya

Tabéry Géza visszaemlékezése a csucsai öntörvényű kisasszonyra, majd fiatalasszony Bertuskára, akit nem volt szabad Bébének szólítani :) Hát nem szerettette meg velem Boncza Bertát, az tuti!

Aquarius>!

Kezdem belátni, hogy az embereket szeretni önzésből is kell, és haragudni rájuk csak nekünk lehet rosszabb, nem azoknak, akikre haragszunk.

Aquarius>!

A fájdalom is csupán hangulat. Néha meglepi az embert, aztán távozik.

Aquarius>!

Nem vagyok most még szép, de húszéves koromban csodálatos tűzzé változom, ezt érzem. És nagyon sajnállak, ha arra gondolok, hol leszel te akkor.

Aquarius>!

Vannak az életnek őrlő kis bosszúságai, amelyek a lelket jobban behálózzák, mint egy-egy hirtelen ránk zuhant csapás. Órákra, hónapokra szántanak olykor életarcunkra öreg redőket a ki nem robbanó önemésztések.

Aquarius>!

Lelkivilágomra gondolni se szeretek, olyan zavaros, szomorú, kialakulatlan kép az, amit csak a jövő fog kiformálni.

Aquarius>!

Köszönöm, hogy itt járt, jól érezte magát – ezt megéreztem a magam jó érzésén –, s köszönöm, hogy megkerült úgy is, mint régi barátom, és köszönöm, hogy az úton, amin ma járok, talán meglátta egy pillanatra azt az embert, aki ma vagyok.

Aquarius>!

Tizenöt éves koromban sokkal öregebb voltam, mint ma vagyok, akivel tulajdonképpen minden történt, és mégsem történt semmi sem.