29 ​másodperc 125 csillagozás

T. M. Logan: 29 másodperc

Mennyi időbe telne, hogy TE is gyilkossá válj?
Mit tennél, ha valaki felajánlaná, hogy hívj fel egy számot, mondj egy nevet, és az az ember örökre eltűnik a föld színéről? Csak 29 másodpercbe telne. Megtennéd?
Amikor Sarah megment egy bajban lévő kislányt, semmit sem vár cserébe. Ám a bátor cselekedete egy nagyhatalmú és veszélyes férfit tett az adósává. És ez a férfi ellenállhatatlan ajánlatot tesz neki.
„Csak mondjon egy nevet. Egyetlen nevet. És én eltüntetem azt az embert az életéből.”
Hiszen mindenki tudna mondani legalább egy nevet, nem igaz? És csak egyetlen, 29 másodperces telefonhívásba kerülne…

Eredeti megjelenés éve: 2018

General Press, Budapest, 2019
344 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634523246 · Fordította: Szieberth Ádám
General Press, Budapest, 2019
344 oldal · ISBN: 9789634523512 · Fordította: Szieberth Ádám

ProKontra>!
T. M. Logan: 29 másodperc

Kapsz egy lehetőséget, ami megváltoztathatja az életed. Mindössze annyit kell tenned, hogy felhívj egy telefonszámot és mondj egy nevet. Azonban ennek a lehetőségnek következményei vannak.
A feltételek a következők:

1, 72 óra áll a rendelkezésedre.
2, Ha nemet mondasz, az ajánlat érvényét veszti.
3, Ha igent mondasz, nincs visszaút.
Teljes ajánló:

T. M. Logan: 29 másodperc

Ragadozó – áldozat szópár jut eszembe T. M. Logan könyve kapcsán, és bizony mostanában megvan a létjogosultsága ezeknek a szavaknak. Logan ugyanis nem fél kegyetlen lenni annak érdekében, spoiler hogy felnyissa a szemünket, és megmutasson valami olyat, amelyet sok-sok éven át nem akartak észrevenni, vagy egyszerűen csak elfordították a fejüket. Érzelmi terror története felháborodást vált ki az egészséges erkölcsiségből, és a véletlennek köszönhetően, olyan viselkedésre késztet, amely spoiler hívja életre. A védtelensége lassan áttör a repedéseken, lerombolja a normalitást, feltartóztathatatlanul felszínre tör, Sarah pedig átadja magát neki. Üzletet köt az ördöggel. Valójában a tehetetlenség érzése az, ami ilyen messzire sodorja az eseményeket, hisz mit tehetnénk, ha már…. A könyv nagyszerűen bejárja a szexuális (munkahelyi) zaklatás különböző fázisait, a tagadástól kezdve a bűntudaton át az egészen megdöbbentő végkifejletig. Gonosz, ahogy az élet is, mikor igazán elemében van.

T. M. Logan: 29 másodperc

Tisztára Apád előtt… a koncepciója, de kicsit másképp. Sőt, az még jobb, ez kissé langyos, semmiképp nem krimi. Lélektani dráma.

KöfférTzitzah P>!
T. M. Logan: 29 másodperc

Sarah története fontos üzenetet hordoz minden nő számára: merjünk kiállni magunkért, vegyük kezünkbe a sorsunk irányítását, és ne hagyjuk, hogy az életben igazságtalanul működő hierarchikus rendszerek akadályokat állítsanak elénk, csak mert rengeteg férfi még mindig a szexuális kielégülése eszközeként tekint ránk.

Sarah egyetemi oktató, emellett két gyermeket nevel édesapja segítségével, miközben férje éppen önmagát keresi egy másik nő oldalán. Építgetni szeretné karrierjét, kapcsolatokat kialakítani, sikeresnek lenni abban, amit csinál. Ám egy mindennél nagyobb probléma nehezíti számára az előretörést: főnöke folyamatos szexuális zaklatása, aki eme ragadozók között is nagy valószínűséggel a díszpéldányok közé sorolja magát. Még ha ferde is az önmagáról kialakított képe, az nem kétség, hogy rendkívül okosan űzi a nagyvadak játékát, ugyanis az első pillanatban kiszagolja, ha valaki bizonyítékot próbál kreálni mesterkedései leleplezése céljából. Rendületlenül környékezi meg a nőket, s aki nemet mond neki, annak élvezettel tiporja sárba fáradalmas munkával felépített karrierjét. Természetesen aki aláveti magát a hagyományos munkakapcsolaton túlmutató igényeinek, annak egyenes utat biztosít felfelé.

Sarah nem hajlandó többet adni Alannek, mint amennyi a munkája velejárója, ám nem is igazán tesz semmit annak érdekében, hogy kikerüljön szorult helyzetéből. Dühítő, ahogy több alkalommal is nyilvánosan tagadja a köztudott tényt, miszerint a férfi szinte az eddigi összes női kollégáját molesztálta, ahogy azt sem vállalja fel, hogy most ő van soron. Ahogy benne is gyűlik a feszültség és a düh, igyekszik néhány harmatgyenge próbálkozást produkálni, mellyel leránthatja a leplet a férfi agresszív oldaláról – ám minden alkalommal megfutamodik. Nincs egyszerű helyzetben, ezt el lehet ismerni, hiszen már beleragadt a folyamatos menekülésbe, nem tud kilépni az újra és újra előforduló zaklatások köréből. Miközben magában dühöng az élet ezen igazságtalanságán, megment egy kislányt elrablói karmaiból, ezzel ajándékul kapva egy igencsak megfontolandó lehetőséget: tettéért cserébe 72 óra alatt eldöntheti, hogy ki legyen az az ember, akit az orosz maffia örök időkre eltűntet a Föld nevű bolygóról. Nem mondhatni, hogy Sarah ugrik ennek a csodálatosnak tűnő lehetőségre, ám komolyan gondolkozik azon, hogy bemondja-e Alan nevét, vagy sem, mely döntés meghozatalához hozzátesz, hogy a férfi egyenletesen tekeri feljebb a nyomulás képzeletbeli kapcsolóját.

A könyvben végig az előbb kifejtett téma dominál: a munkahelyen történő szexuális zaklatás felháborító természete, majd az erre adott érdektelen reakciók lélekromboló hatása, s a felgyülemlett harag pusztító ereje. Mellékszál az arról való dilemma, hogy vajon megérdemli-e bárki a halált, van-e jogunk ezt nekünk, egyszerű embereknek eldönteni, s ha már megtörténik az ítélethozatal, milyen érzelmek kerítik hatalmukba az embert. A 29 másodpercet olvasva az átélhetjük azt a forrongó dühöt, azt a folyamatosan gyűlő feszültséget és tehetetlenséget, mellyel a főszereplőnek nap mint nap meg kell birkóznia, így a könyv felveti a kérdést, hogy van-e olyan, hogy jogos indokkal elkövetett emberölés, még ha az csak közvetett is. Van olyan helyzet, melyből nincs más kiút, csak az, ha sötét módszerek segítségével félreállítjuk azt a nagyon is élő és lélegző problémát, mely máskülönben minket pusztítana el?

T.M.Logan könnyed, gördülékeny stílusban ír nagyon is nehéz témákról, olyan dolgokról, melyek sokszor ezerszer valóságosabbak, mint hinnénk. Érzéke van hozzá, hogy ragadja meg és emelje ki a tabuk olyan pontjait, melyek előhozhatják az olvasó empatikus énjét, elősegítve ezzel azt, hogy még az is szorult helyzetben érezze magát, aki soha egy percig nem gondolkodott el a szexuális zaklatás vagy a halálbüntetés dilemmáiról. A 29 másodperc fordulatokkal teli, figyelemfelkeltő és ijesztően hiteles thriller, egyetlen hibával: egy kicsit elkapkodott lezárással. Mindezek ismeretében ajánlom mindenkinek, aki vágyik arra, hogy ilyen műfajban tálalva szembesüljön olykor az élet gonosz oldalával is.

link

Rituga P>!
T. M. Logan: 29 másodperc

Nem dobtam hátast a gyönyörűségtől… Sarah személye kifejezetten idegesítő és ellenszenves volt. Tehetetlen pic@. Annyira nyomi, hogy néha legszívesebben földhöz csapkodtam volna a könyvet. Igazából nem is értem, miért hozott ki ennyire a sodromból. Az téma jó volt, talán aktulálisabb is, mint sokan gondolják. És úgy sejtem, az sem véletlen, hogy pont ilyen emberekkel történik meg. De akkor is kiidegelt.

deen>!
T. M. Logan: 29 másodperc

Megint egy jó krimi Logan tollából, bár kicsit úgy érzem, hogy a lezárás nagyon hajaz a Hazugságokra. Persze nem tartalmilag, hanem logikailag. Valahogy túl gyors és a legdrámaibb pillanatban zárul, hogy aztán utólag derüljön ki, hogy mi is történt azon az estén. Valószínűleg az író stílusára jellemző ez a fajta lezárás, ami a további könyveiben is megfigyelhető lesz. Nagyon jól választott témát, végig meg tudtam volna rugdosni a professzor urat, felidegesített a viselkedése, és teljesen át lehetett élni Sarah szenvedését. Sarah jól megírt karakter volt, pont úgy kezelte a dolgokat, ahogyan egy tehetetlen nő tenné egy ilyen helyzetben, hiszen neki a gyerekeire is gondolnia kell, ráadásul már késő lenne mindent újra kezdenie egy másik munkahelyen. Már ha egyáltalán lenne hol újrakezdeni az életét. Nagyon sokat tűrt a főszereplő, nagyon sokáig megőrizte emberségét, csak éppen ennek a csábító ajánlatnak nem tudott ellenállni. Egy pillanat alatt lehet rossz döntést hozni és ahogy a könyv címe is mutatja, mindössze 29 másodperc kellett hozzá, hogy döntsön. Persze nem ilyen egyszerű a történet, Sarah nagy zűrbe keveredik, és bizony kell hozzá néhány dühös áldozat, hogy egyáltalán esélye legyen kikeveredni belőle. Tetszett a könyv, remekül volt felépítve és izgalmas volt.

Shiva54>!
T. M. Logan: 29 másodperc

Hát ez számomra szenvedés volt. Egyrészt adott egy hatalmi pozícióban levő ember, aki sok-sok éve dolgozik “elvileg” megbízható emberekkel, mégis úgy tűnik csupa idiótákkal van körbevéve.
Másrészt adott sok nő, akik közül soha egynek sem jutott eszébe felvenni azt a bizonyos “beszélgetést”?
Próbáltam virág nyelven írni, de aki olvasta, vagy olvasni fogja, az megérti mire gondolok.
A 21 században minden technika megvan már, hogy ilyen ennyi emberrel ne fordulhasson elő. Nőként mondom, hogy az első ilyen eset után már a telefonom folyamatos hangfelvételre lenne nyomva.
Egy embernél még elnézendő, de úgy tűnik az író szerint minden nő ostoba….

koan12>!
T. M. Logan: 29 másodperc

A szerző a munkahelyi zaklatásról ír. Ez egy komoly tabutéma, ritkán hallani róla. Sarah is egy áldozat. Adódik egy lehetősége, amivel megoldódna a problémája. Sikerül neki? A könyv közepe egy kicsit ellaposodott. Az igazi csavarok csak a végén jönnek. A vége meglepett, mert nem erre a megoldásra számítottam. Ez egy olyan könyv, amiben a szereplők választ kapnak a „Mi lenne, ha…?” kérdésre.

Lobelin P>!
T. M. Logan: 29 másodperc

Nem az én könyvem volt… nehezen is haladtam vele. A témaválasztás pedig jó volt: munkahelyi zaklatás… de valahogy a könyv nekem kaotikusnak érződött… sokkal-sokkal jobbat is ki lehetett volna hozni belőle… A problémával azonosulni tudtam… legszívesebben kinyírtam volna azt a rohadékot, aki ráadásul még emberileg is egy toprongy volt… sajnáltam Saraht, de a személyisége nekem bosszantó volt… vannak személyiségek, akik sajnos vonzzák a ragadozókat… Legszimpatikusabb a titkárnő volt, főleg a fordulat után… meg az apa-) A végkifejlet zseniálisra sikerült-)

H_Ancsa>!
T. M. Logan: 29 másodperc

Imádom az író könyveit, sajnos ő is eléggé mellőzött szerintem. Ebben a kötetben a munkahelyi zaklatás van a középpontban. Sarah csak dolgozni szeretne, jó abban, amit csinál, de mégis csak úgy kerülhet feljebb a ranglétrán, ha a főnökével, Alannel lefekszik. Ritka gusztustalan fickóként van ábrázolva, Sarah pedig nagyon talpraesett. Az író elmondása szerint a #meetoo kampány volt, ami ihlette őt.

mate55>!

Mindenkinek az életében van valaki, akit szívesen megbüntetne.

mate55>!

És Oroszországban az a mondás járja, hogy az adósság szép dolog, de csak akkor, ha már megadták.

Kapcsolódó szócikkek: adósság · Oroszország
robinson P>!

Ezt az alkut az ördöggel kötötte meg.

robinson P>!

– Az igazság rugalmas, képlékeny dolog. A történelmet a győztesek írják, ezt te is jól tudod.

Kapcsolódó szócikkek: igazság · történelem
robinson P>!

– Van egy pont, amikor már öregnek érzi magát az ember ahhoz, hogy mindent újrakezdjen.

mate55>!

– Aki azt mondja, hogy az erőszak soha nem oldott meg semmit, az megfeledkezik a rabszolgaságról meg Hitlerről meg a második világháborúról.

pribrgre P>!

Persze ott van még a négyes opció, amelyet tizenhét évesen választott volna: az, hogy megmondja a férfinak, hogy vegye le róla a koszos mancsát, és húzzon a faszba, de úgy, hogy vissza se jöjjön.

Flora_The_Sweaterist>!

[…] ha az embernek nincs becsülete, akkor semmije sincs.

Kapcsolódó szócikkek: becsület