Első ​meséskönyvem 22 csillagozás

Mesék, versek és verses mesék
T. Aszódi Éva (szerk.): Első meséskönyvem T. Aszódi Éva (szerk.): Első meséskönyvem

Az első irodalmi élmény mindenkit végigkísér életén. A könyvszerkesztő olvasó felnőtt fejjel is szívesen emlékszik vissza azokra a mesékre, mondókákra, versekre, melyeket még nem olvasott, csak hallott a rácsos gyerekágyban vagy az óvodai játékasztalnál. Jelen gyűjtemény – mint címe is jelzi, ilyen szándékkal készült: a három-öt éves korosztály ebből a könyvből hallja meg először Petőfi és József Attila, Móricz Zsigmond és Móra Ferenc, Benedek Elek, Lev Tolsztoj, Gorkij, Illyés Gyula és Weöres Sándor nevét. A tréfás és tanulságos állatmesék, a gyerekek életével foglalkozó egyszerű kis történetek, az elsősorban ritmikájukkal ható versek nagy választéka gazdag meseélményt rejt magában ebben a nagy körültekintéssel összeállított gyűjteményben. A bőségesen elszórt illusztrációk és a nyolc színes melléklet hangulatkeltő erejével még jobban kiemeli e kkönyv jelentőségét – azt reméli a kiadó, hogy az Első meséskönyvem valóban emlékezetes olvasmányélménye lesz a legkisebbeknek.

Móra, Budapest, 1997
114 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631173925 · Illusztrálta: Vida Győző
Móra, Budapest, 1985
234 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631139808 · Illusztrálta: Heinzelmann Emma
Móra, Budapest, 1981
232 oldal · ISBN: 9631124045 · Illusztrálta: Heinzelmann Emma

WolfEinstein>!

T. Aszódi Éva (szerk.): Első meséskönyvem Mesék, versek és verses mesék

Jó volt elővenni gyerekkorom egyik meghatározó könyvét, ami jelentősen hozzájárult számomra az olvasás szeretetéhez. Persze annak idején nem olvastam el belőle mindent, de most már látom, hogy ez nem is olyan nagy baj, mert a színvonala azért elég ingadozó a meséknek. Ela Peroci meséit például nem tudom hova tenni, valahogy se füle, se farka, nem szól semmiről, nincs mondanivalója, és amúgy tök érdektelen mindegyik. Viszont Móra Ferenc, Benedek Elek, Arany László, Zelk Zoltán meséi és Weöres Sándor versei most is elbűvöltek. Nem tudom, hogy a kulturális közeg teszi-e, de valahogy a magyar szerzők meséi ebben a kötetben klasszisokkal jobbak, mint a legtöbb külföldi mese. Azért persze van egy-kettő, ami különösen megfogott, de a többségük felejthető. Viszont még ezekkel együtt is sokkal színvonalasabbnak tartom a kötetet, mint a mai csiricsáré, milliószínes, de tartalommentes mesekönyvek nagy részét. Jó volt ilyen meséken felnőni, jó, hogy lehet még ilyen meséket olvasni.

Sakura>!

T. Aszódi Éva (szerk.): Első meséskönyvem Mesék, versek és verses mesék

Ezt a könyvet másodikos koromban olvastam először egyedül. Most pedig újra a kezembe akadt és ismét kiváltotta belőlem ugyanazokat az érzéseket, mint akkor. Olyannyira élveztem, hogy bevittem az oviba a gyerkőcöknek is olvasni belőle. Kellemesen csalódtam, amikor azt vettem észre, hogy élvezik és kérik az újabb meséket. A nagyobbaknak ajánlanám inkább, a kicsiknek ez altatóként funkcionált.

T. Aszódi Éva (szerk.): Első meséskönyvem Mesék, versek és verses mesék

Az itthoni meséskönyvek feltérképezését ezzel a kötettel kezdtem. Régen olvastunk belőle sokat, A kóró és a kismadárnál pl. meg is van gyűrődve picit az oldal. Akkor a Barborka és a likőrös bonbonok c. rettenetes tanmese volt a kedvencem, ezt most mai fejemmel nem is tudom értelmezni, vannak benne sokkal jobbak is.
Meg rosszabbak is, szép számmal. Gondoltam, ceruzával jelölgetem a címek mellett, hogy olvasnám-e majd a gyereknek vagy olvassa el maga, ha nagy lesz, de a második bejelölt mese után feladtam.
Tolsztoj meg a nagy oroszok meséiről meg csak az jutott eszembe, hogy én kb. pont ilyen stílusú meséket írtam nyolcéves koromban, se füle, se farka, csak azok szerencsére nem fognak sose eljutni a kiadásig.

T. Aszódi Éva (szerk.): Első meséskönyvem Mesék, versek és verses mesék

Én nagyon szerettem most is, hogy a kisfiamnak olvastam fel, de biztos csak a nosztalgia miatt, mert az enyém volt. :) Vannak benne valóban érthetetlen mesék, és hibák, de elfogult vagyok vele és megbocsátom neki. :)

Viki77>!

T. Aszódi Éva (szerk.): Első meséskönyvem Mesék, versek és verses mesék

A szüleim nagyon sokszor olvastak fel nekem és az öcsémnek is ebből a könyvből. Emlékszem, egy idő után kívülről fújtuk a kedvenc verseinket és meséinket. „Barborka és a likőrös bonbonok” volt az egyik legkedvesebb mesém. Barborka egy nagy doboz bonbont kapott ajándékba, és – a fogacskái tiltakozása ellenére- addig ette az édességet, míg csupán egyetlenegy fogacskája maradt. Végül már csak nagymamája kedvencét, kávéba áztatott zsemlét és bejglit tudott majszolni.
Jó volt újra egy kicsit gyereknek lenni…

GaborLajos>!

Közepes szintű válogatás.
Vannak benne olyan versek is, amelyek inkább gyerekekről szólnak, mint gyerekeknek,
illetve vannak benne olyan mesék, amelyek színvonala hagy némi kívánnivalót maga után.
Persze másrészről a szokásos és nélkülözhetetlen Weöres Sándor versek is megtalálhatók benne.
Néhány színes illusztrációval.

worsi P>!

Aztán felnőtt, s mivel éjszaka annyira félt, természetesen festőművész lett belőle.

199. oldal (a Festett villámok c. meséből)

Papírtigris >!

Vágtat a gazda a vasderesen,

Lánya mögötte feszít begyesen,
bumsztata, bumsztata, bumm!

Varjú kiált, s lepotyog valahány,
bumsztata, bumsztata bumm!

Lába-kezét töri ló, papa, lány,
bumsztata, bumsztata bumm!

Röppen a varjú, kacag komiszan:
bumsztata, bumsztata bumm!

„Holnap is erre jöhetnek, uram!”

Vágtat a gazda – Angol gyerekvers

89. oldal, Vágtat a gazda - Angol gyerekvers (Móra, 1985)

A GOMBÁK HÁBORÚBA MENNEK
Orosz népmese

Varga Vargánya, a gombák királya, tölgye alatt ülve végigtekint népén, s parancsszóval mondja:
– Jösztök, csiperkéim, háborúba vélem?
De a csiperkék nem akarnak menni.
– Nemesasszonyok vagyunk, mi bizony nem harcolunk!
– Jösztök ti, galócák, háborúba vélem?
A galócák nem akarnak menni.
– Gazdag parasztok vagyunk, mi nem háborúzunk!
– Jösztök, rizikéim, háborúba vélem?
– Úri szakácsnék vagyunk, mi nem háborúzunk!
– Jösztök, szegfűgombák, háborúba vélem?
– Vékonyka a lábunk, harcba mi nem szállunk!
– Jösztök, galambicák, háborúba vélem?
– Mi, galambicák, összefogunk, ha kell, hát harcolunk!
Ez akkor volt, mikor Borsó cár haddal támadott a gombák népére.

Kapcsolódó szócikkek: csiperke · gomba · szegfűgomba

ELEFÁNTMESE
Szudáni népmese

Az állatok munkába akartak állni. Az antilop azt mondta:
– Gyertek az én házamba dolgozni.
Az elefánt meg azt mondta:
– Nem, az én házamba gyertek.
– Jól van, akkor megzavarom a munkát – jelentette ki az antilop.
Fogta a hárfáját, kiült vele az útfélre, és hárfázni kezdett.
Az állatok, ahogy az úton jöttek, mind körülállták, s elkezdtek táncolni meg énekelni.
Miután kitáncolták magukat, letelepedtek az antilop köré, és eszükbe sem jutott, hogy dolgozni menjenek.
Így aztán attól a naptól fogva abbamaradt a munka.
Jön az elefánt, s kérdi:
– Mi történt? Miért nem jöttök dolgozni?
– Azt mondtam: gyertek énhozzám dolgozni – szólt az antilop. – De te azt mondtad: nem. Ezért zavarom meg a munkádat.
– Az igaz – dünnyögte az elefánt.
Attól fogva az állatok soha nem dolgoztak többet.
Itt a vége, fuss el véle!

Viki77>!

nagymamácska, ő is
hej, csupa gyanú.

De én megfeleltem,
azért vagyok ott:
„Egy baj bolt: kevés volt!” –
Kati ragyogott.

hogy az a pogácsa
– kutyának se kell.

76. oldal (Móra, 1968)

WolfEinstein>!

Semmi sem olyan fehér és fekete, mint a téli éjszaka. De semmi sem olyan szomorú, mint a beteg gyermek szeme.

25. oldal, A jégtündér ajándéka - Balázs Éva meséje (Móra, 1985)

Papírtigris >!

Mikor megszülettetek, egészen kicsik voltatok, aztán nőttetek, növögettetek, s mind nagyobbak és nagyobbak lettetek. A krétákkal épp fordítva történik. Először nagyok, nyúlánkok, de ahogy öregszenek, egyre kisebbek és kisebbek lesznek, s a végén csupán egy csöppnyi por marad belőlük. A por szerteszóródik, s volt kréta, nincs kréta. De mielőtt egészen elenyészik, még rácsodálkoznak és birtokukba veszik a gyerekek. Furcsa, de a gyerekek a kis krétákat jobban kedvelik, mint a nagyokat. De ez a hajlandóság, ez a szeretet kölcsönös. A kisgyerekeket valami különös barátság fűzi az öreg krétákhoz.

191. oldal, A kréta - Milos Macourek meséje (Móra, 1985)