Rádzsa-jóga 2 csillagozás

avagy belső természetünk meghódítása
Szvámi Vivékánanda: Rádzsa-jóga

A ​jóga az egyik legteljesebb, legegyetemesebb rendszer, amely átfogó képet nyújt az életről, az emberiségről, a többi élőlényről és az egész világegyetemről. Egyetemes elv, a személyiség fejlesztéséhez szükséges technikák és módszerek rendszere és mindenféle dogmától mentes spirituális út is egyben. Azt tanítja, hogy az élet valamennyi fent említett vonatkozása elválaszthatatlanul összefügg, és hogy csak akkor csillapíthatjuk a tudás és az örök boldogság iránti szomjunkat, ha felismerjük és megtapasztaljuk a teljességet.
A jóga mindenekelőtt gyakorlati út, amelyen mindent magunknak kell elérnünk és megvalósítanunk. Több jógaút létezik, ezek azonban elválaszthatatlanok egymástól. A rádzsa-jóga a meditáció ösvénye, a kalandozó gondolatok, végső soron a teljes elmeműködésünk feletti kontroll elérésének útja. A rádzsa-jógát „királyi jógának” is nevezik, mert a védikus írások jógával foglalkozó részeit rendszerbe foglalva jól értelmezhető képet nyújt a jóga teljes folyamatáról.… (tovább)

Lazi, Szeged, 2006
232 oldal · ISBN: 9637138668 · Fordította: Malik Tóth István

Szvámi Vivékánanda: Rádzsa-jóga

Szvámi Vivékánanda: Rádzsa-jóga avagy belső természetünk meghódítása

„Soha ne feledkezzünk el arról, hogy ez csupán átmeneti állapot, és keresztül kell mennünk rajta. A tapasztalás – az öröm és a fájdalom megtapasztalása – a nagy tanító, de legyünk tisztában vele, hogy csak ennyi: tapasztalás."

Vannak dolgok, melyeket képtelenség megtanulni könyvekből, ám ha olvasunk róluk, akkor – mint egy lámpás – világosságot nyújthatnak az elménknek. Ez a kötet igen nagyszerű és egyedi a maga nemében, azonban pár dologgal nem tudtam egyetérteni (pl. ne fogadjunk el senkitől sem ajándékot; ne érdekeljen minket a nemi élet…stb.)…Engem érdekel a jóga világa, de a rádzsa-jóga csak azoknak való, akiknek napi minimum 16 órányi szabadidejük van és ezzel a módszerrel szeretnék tökéletesíteni magukat.

Lunemorte P>!

Aki viszont elég erős ahhoz, hogy ellenálljon a kísértéseknek, és egyenesen a célhoz igyekszik, szabaddá válik.

Lunemorte P>!

Semmiben sem szabad vakon hinni.

26. oldal, Bevezetés

Lunemorte P>!

A tapasztalás az egyetlen tanítónk.

Lunemorte P>!

Sosem szabad elfelejtenünk, hogy nem az emberi a legmagasabb rendű állapot.

Lunemorte P>!

A tudás hatalom, és amint elkezdünk tudni, megismerni valamit, uralkodni kezdünk felette.

Lunemorte P>!

Ne vitázz, mondja ő, s ha valaki vitába akar kényszeríteni, maradj csendben.

Lunemorte P>!

Ne válaszolj semmilyen civódásra, hanem menj arrébb nyugodtan, hiszen a vita csak zavart kelt az elmében.

Lunemorte P>!

Ne higgy el semmit, amíg magad meg nem bizonyosodsz felőle. Ezt tanítja a rádzsa-jóga.

24. oldal, Bevezetés

Lunemorte P>!

A könyvek száma végtelen, az idő pedig rövid, a tudás titka tehát az, hogy a lényegest kell kiválasztani. Válasszuk azt, majd próbáljunk aszerint élni.